שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קרינה חריגה וסרטן בתיכון בבאר שבע
  תלמידי "מקיף ז'" בעיר אינם לומדים בעקבות דו"ח מדידת קרינה שהעלה ממצאים מדאיגים. הדו"ח הוזמן לאחר שחמש מורות חלו בסרטן. מורה בבית הספר: "לנו לא אמרו כלום. אנחנו צריכים לשמוע את זה דרך ההורים?"

  ועד ההורים החליט להשבית מהיום (ג') ועד הודעה חדשה את בית הספר "מקיף ז'" בבאר שבע עקב קרינה אלקטרומגנטית חריגה שנמדדה שם. בדיקת המשרד להגנת הסביבה נערכה בעקבות דיווח על חמש מורות לפחות שחלו בסרטן בשנים האחרונות.

   

  מקור הקרינה אינו ברור אך הוא נובע כנראה מתשתית החשמל. אחת המורות שאובחנה כחולת סרטן אמרה: "טוב שעשו את הבדיקה וגילו את זה. אני רוצה להאמין שיטפלו בזה. אני עוד בבדיקות בבית חולים. הקרינה יכולה להיות קשורה למחלה שלי. אנחנו חיים בעולם שיש בו הרבה גורמים סביבתיים, אני לא יודעת אם זו הייתה הסיבה".

  מקיף ז' בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  מקיף ז' בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)
   

  האם קווי מתח גבוה משפיעים על רמת הקרינה? (צילום: חברת החשמל) (צילום: חברת החשמל)
  האם קווי מתח גבוה משפיעים על רמת הקרינה? (צילום: חברת החשמל)
   

  דו"ח מדידות שדה מגנטי של האגף למניעת רעש וקרינה שהגיע לידי ynet העלה ממצאים מטרידים. לפי המלצת המשרד להגנת הסביבה, עוצמת השדה המגנטי הממוצעת המרבית שניתן להיחשף אליה ביום היא 4 מיליגאוס (יחידת מידה לקרינה אלקטרומגנטית) או 2 מיליגאוס בממוצע בשנה. אלא שבמדידות בבית הספר נרשמו עד 32 מיליגאוס ביום. בארון החשמל במסדרון אחד הבניינים, עוצמת המדידה הגיעה ל-20 מיליגאוס. בחדר מזכירת המנהלת עמדה הקרינה על 32 מיליגאוס, ואילו בארון החשמל ליד המזכירות הקריאה הייתה 27.6. במסדרון אחר נמדדו 23 מיליגאוס. קריאות בכיתות היו נמוכות יותר, אך עדיין הרבה מעל לתקן. באחת הכיתות נמדדו 11.5 מיליגאוס ובכיתה אחרת 5.9.

   

  בדו"ח הודגש כי המדידות בוצעו בסוף היום, ולכן צריכת החשמל לא הייתה מרבית. ייתכן שערכי המדידה האמיתיים גבוהים בהרבה בשעות הלימודים. כמו כן, בחלק מהכיתות בוצעו עבודות מיגון מפני רקטות ומבצעי הדו"ח הדגישו כי יש לבחון את טיב המיגון בשל ערכים חריגים באזור המיגון. "נמצאו חריגות במקומות הישיבה הסמוכים לקירות החיצוניים של חלק מהכיתות שנובעת ככל הנראה מכבלי מתח עליון העוברים סמוך לבית הספר וכן מכבלים בתוך שטח בית הספר".

   

  דו"ח רמות הקרינה בבית הספר ()
  דו"ח רמות הקרינה בבית הספר

  הודעה שהופצה ברשת ()
  הודעה שהופצה ברשת
   

  "זה היה משפיל לקבל את תוצאות הדו"ח", אמרה אחת המורות. "אפילו לא מודיעים לנו שאנחנו עובדים בסביבה מוקרנת. למדתי על הדו"ח רק אחרי שהורה בא לכיתה וסילק את הבת משם. אחר כך השרת אמר לנו לעבור לכיתה אחרת. המורים צריכים לשמוע את זה דרך ההורים? מתברר שהדו"ח קיים כבר מיום חמישי, ולא אמרו למורים דבר. הכול התפרץ כשאחת המורות מהחטיבה העליונה חלתה בסרטן וערכו את הבדיקה. סגרו כיתות ובניינים. פינו את בניין 400, את בניין 300 שלחו הביתה. העבירו חלק מהכיתות למקומות אחרים וחלק מהמורות מלמדות באולם הספורט. יש שם ערכים מטורפים. גם במשרדים של המזכירות. הפרוזדורים מלאים בקרינה".

   

  יו"ר ועד ההורים העירוני אבנר ביטון אמר כי ההשבתה מוצדקת. "הערב תתקיים פגישה בוועד ההורים ולאחר מכן נחליט מה לעשות". יו"ר הוועד בבית הספר אלי שקארד אמר כי "בעקבות המקרה האחרון שבו חלתה אחת המורות בסרטן ביקשתי לבצע את הבדיקה. ההורים חוששים. אני מקווה שיצליחו לפתור את הבעיה".

   

  ממשרד החינוך מחוז דרום נמסר כי הנושא מצוי בטיפול של הרשות המקומית, רשת "עמל" והמשרד להגנת הסביבה. "משרד החינוך פועל בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה ולפיכך נערך בית הספר להעברת התלמידים שכיתתם נסגרה למרחבי למידה חלופיים". מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "נמצאו חריגות בקרינה. ניתנו הנחיות לרשות המקומית להפחתת הקרינה לרמות המותרות. אנו עוקבים אחר יישום ההוראות שלנו".

   

  מהעירייה נמסר בתגובה כי הבדיקה נערכה כבר בקיץ. "עם קבלת נתוני הבדיקה האחרונים פועלת העירייה מול כל גורמי המקצוע הרלוונטיים לבחינה ולטיפול כנדרש. בטיחות התלמידים ואנשי הצוות היא ערך עליון ולעירייה אין שום כוונה להתפשר בנושא חשוב זה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים