שתף קטע נבחר

הדיונים על מע"מ 0%: פיצוץ בוועדת הכספים

הדיון בוועדת הכספים להכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית שוב טורפד, לאחר חילופי צעקות בין נציגי ש"ס, יהדות התורה ויש עתיד - שהאשימו זה את זה בבריונות. הפרשה מחריפה את המשבר בקואליציה סביב חוק ההסדרים

שוב פיצוץ בוועדת הכספים של הכנסת - שמטרפד את השלמת ההכנה של חוק מע"מ אפס על רכישת דירות חדשות לקריאה שנייה ושלישית. הדיון שנפתח הבוקר (ג') בירושלים הושבת אחרי שעתיים בחילופי צעקות בין נציגי ש"ס, יהדות התורה ויש עתיד, שהאשימו זה את זה ב"בריונות", כולל את יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). הפרשה מחריפה את המשבר בקואליציה סביב חוק ההסדרים. בשלב זה טרם נקבע מועד חדש לדיון בנושא מע"מ אפס, והוועדה המשיכה לדון בנושאים אחרים.

 

חוק המע"מ - כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

הסערה פרצה סביב דיון בהצעת רכזת הקואליציה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), להרחיב את חוג הזכאים להטבת המס גם על זוגות גרושים, עם ילד שנמצא בחזקה משותפת של בני הזוג, והתפתח להוספת זוגות שבטיפולי פוריות וגם נכים כל הסוגים. ח"כ גמליאל אמרה שהתוספת של הזוגות הגרושים קיבלה את הסכמת רשות המסים.

 

אחרי ויכוח ממושך סביב תוספות אחרות, הודיע ח"כ יצחק כהן (ש"ס) שמדובר בכלל ב"נושא חדש" שלא עבר בקריאה ראשונה, אשר המשך הדיון בו חייב לקבל את אישור ועדת הכנסת הממונה על סדרי הדיונים. זאת, לאחר שהוועדה דחתה בקשות קודמות של סיעות האופוזיציה - אשר עיכבו את הדיונים במשך יותר מחודשיים.

 

בתגובה הודיע היו"ר סלומינסקי שהוא לא רוצה הפסקות נוספות, ולכן ימשוך את כל התוספות האחרות שעל הפרק ויעלה להצבעה את החוק על סעיפיו האחרים, שכבר נדונו לפני פגרת הקיץ. "אחרת, לצערי, צריך לעכב את הדיון - וזה יהיה באחריותכם", אמר. ח"כ כהן הטיח בו: "אל תאיים עלינו. אתה מעקר את החוק וזו בריונות, אנחנו פועלים לפי התקנון".

 

ח"כ בועז טופרובסקי (יש עתיד) האיץ בסלומינסקי לממש את "איומו" ולהעלות מיד להצבעה את החוק, כדי לאשרו סופית בוועדה לפני סוף השבוע כפי שתכנן. ח"כ כהן הסתער עליו ואמר: "זה לא באחריותנו, כשגם אתה נותן יד לבריונות של היו"ר הפועל בניגוד לתקנון, אתה בריון". טופרובסקי השיב לכהן: "אתה נוהג בבריונות. אתה בעצמך בריון".

 

תמיכת יש עתיד באיום של סלומינסקי למשוך את כל התיקונים ולהצביע מיד על החוק נבעה במטרה למנוע את העברת הנושא החדש לדיון בוועדת הכנסת, שכבר תקועה במשבר בין יש עתיד לליכוד וישראל ביתנו על על חלוקת כספי הקק"ל בחוק ההסדרים.

 

פיצוץ הדיונים מאיים על חוק ההסדרים

סלומינסקי טען עוד שאתמול הוא הגיע לסיכום עם נציגי האופוזיציה על הוספת סעיפים שמגדילים את מספר הזכאים, ויתקיים דיון רציני לגופו של עניין. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הטיח בו: "ניסינו להגיע להסכמות, אבל אמרת שהכול סגור ואתה צריך לקבל את אישור שר האוצר. אתה לא לוקח סמכות. עם שר האוצר אני יכול לדבר ישר".

 

סלומינסקי דחה את הצעת גפני להעלות את הרף העליון של מחיר הדירה המזכה למי שלא שרתו בצה"ל מ-1 מיליון ל-1.2 מיליון, שלדברי גפני כבר קיבל עליה את הסכמת האוצר.

ועדת הכספים של הכנסת. הדיונים הופסקו, המשתתפים כונו "בריונים". ארכיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ועדת הכספים של הכנסת. הדיונים הופסקו, המשתתפים כונו "בריונים". ארכיון(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) אמר שהמחלוקת על חוק המע"מ הופכת להיות חלק מהמשבר בקואליציה בין הליכוד וישראל ביתנו ליש עתיד, סביב חלוקת תקציב קק"ל והרפורמה בבריאות, שכבר תקועה בוועדת הכנסת. זאת, בזמן שסלומינסקי נאלץ להפסיק את הדיון כדי להעביר את המחלוקת על המע"מ גם היא להכרעת ועדת הכנסת.

 

בעניין זה פנתה ח"כ גמליאל לח"כ טופורובסקי ואמרה: "אל תהיה גיבור גדול. זו מערכת דמוקרטית וצריך להגיע להבנות". ח"כ כהן פנה גם הוא לנציגי יש עתיד ואמר: "אתם מתנהגים בבריונות ועושים תרגיל פוליטי מסריח".

 

"לצערי, נאלצתי להפסיק את הדיון ענייני עד שש"ס העלתה לפתע את עניין הנושא החדש", אמר סלומינסקי על הפסקת הדיונים. כהן וגפני אמרו מצדם: "הסכמנו רק להפסיק את הפיליבסטר - אבל לא עם הפרת התקנון".

 

המשבר מאיים לערער את לוח הזמנים לאישורו הסופים של החוק, שלפי התחייבות שהציג בשבוע שעבר שר הבינוי, אורי אריאל, אמור להיות בשבוע הבא ב-19 בנובמבר, ומאיים גם על התקציב וחוק ההסדרים.

 

אתמול העריך אגף הכנסות המדינה במשרד האוצר שעלות חוק מע"מ אפס תגיע לשני מיליארד שקל. לדברי הממונה על הכנסות המדינה, אבי לבון, הסיבה היא "בגלל אלפי עסקאות שהוקפאו, ועליית מחירי הדירות שצפויה מיד עם אישור החוק". זאת לעומת הערכה קודמת של משרד הבינוי, לפיה העלות תהיה 1.8 מיליארד שקלים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיל יוחנן
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי. חילופי צעקות בין הסיעות
גיל יוחנן
מומלצים