שתף קטע נבחר

בתיה"ד הרבניים: 1,200 תיקים לדיין

עשרות-אלפי תיקים פתוחים, וכעשרה חודשי המתנה לדיון ראשון. נתונים שהגיעו לידי ynet מצביעים על עומס אדיר בבתי הדין הרבניים. עכשיו הדיינים יוצאים למאבק

העומס האדיר על מערכת המשפט הוא דבר ידוע – אבל על בתי הדין הרבניים איש לא מדבר. כעת יוצאים הדיינים למאבק למען איוש כיסאות השיפוט הרבני הפנויים, והוספת תקנים חדשים – דבר שלטענתם לא נעשה כבר עשרות שנים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

במכתב ששיגרה "נציגות הדיינים בישראל" להנהלת בתי הדין נטען, כי "מאז קום המדינה כמעט ולא עודכן מספר הדיינים בישראל, וגם כשהדבר נעשה - הוא נעשה במשורה ובצידה מועטה מאוד מהנדרש". התוצאה: "על בתי הדין הרבניים מוטל עומס רב ובלתי פרופורציונאלי", כלשונם.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

על פי נתוני אגף מערכות מידע בהנהלת בתי הדין הרבניים, שהגיעו לידי ynet, ישנם כיום כ-45 אלף תיקים פתוחים בערכאות האזוריות ובבית הדין הגדול. היות שכמחצית מעבודת השיפוט מוטלת על הרכבים של שלושה דיינים, ומחצית על דיין יחיד - הרי שכל הרכב דן כיום בכ-900 תיקים, ובנוסף יש לכל דיין עוד כ-270 תיקים שבהם הוא מטפל בנפרד מההרכב.

 

עוד מסימני העומס: זמן ההמתנה ממועד הגשת ערעור לבית הדין הרבני הגדול, ועד לדיון ראשון בו - אורך עשרה חודשים לפחות.

 

99 דיינים מאז שנות השמונים

הדיינים הדגישו במכתבם כי הם מייצגים בעניין זה את נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי יצחק יוסף, המנהל בעצמו את המאבק.

אחד הניסיונות לפתור את המצוקה היא בהצעת חוק של ח"כ יוני שטבון ("הבית היהודי"), ולפיה מספר הדיינים ייקבע בהתאם לגודל האוכלוסייה.

 

"מצבת הדיינים עודכנה בפעם האחרונה רק בסוף שנות השמונים, ומאז עומד מספרם על 99 דיינים (כולל שני הרבנים הראשיים ומנהל בתי הדין)", הם ממחישים. "מאז ועד עתה, כשנות דור לאחר מכן, לא שונה ולא עודכן מספר הדיינים". בהערת אגב הם מציינים מחדל נוסף: "כיום ממלאים את התקנים רק 84 דיינים - חוסר של כ-15%".

 

מן הצד השני, היקף העבודה רק גדל: "אוכלוסייתה של מדינת ישראל הלכה וגדלה משנה לשנה, המדינה התברכה בכל שנה בעלייה מחו"ל, ומנגד, לצערנו, על פי הדו"חות השנתיים של הנהלת בתי הדין הרבניים, אחוז המתגרשים בקרב האוכלוסייה הולך וגדל אף הוא".

 

"בתי הדין הפכו לשק חבטות"

הדיינים טוענים לקיפוח הערכאה הרבנית ביחס לאזרחית, ומגבים עצמם בנתונים שהציג המנכ"ל היוצא של בתי הדין הרבניים, הרב שלמה דיכובסקי, בכנס פנימי שנערך לאחרונה: גידול של 400% בבתי המשפט מאז 1950, לעומת 66% בלבד בבתי הדין.

 

הם מחו על העיכוב המתמשך במינויי דיינים ומנכ"ל חדש למערכת, וסיכמו: "הדבר הגיע בתקופה האחרונה למצב של עומס בלתי נסבל הנופל על

כתפיהם של הדיינים בבתי הדין הרבניים. הסובלים בראש ובראשונה הם הציבור הרחב המתדפק על דלתותיהם".

 

הצעת החוק של ח"כ שטבון נדחתה על ידי וועדת השרים, אך השר אורי אריאל הגיש ערר על ההחלטה. "לא אוותר על החוק, הוא צודק מאין כמותו", אמר שטבון, והאשים את השרה ציפי לבני בטרפודו: "בתי הדין הפכו לשק חבטות ולמטרת ניגוח. חבל מאוד שבמקום לעצור את המגמה, משרד המשפטים מתעקש להמשיך אותה. הדיינים מתמודדים עם משימה כמעט בלתי אפשרית. אי אפשר לבוא בטענות לבתי הדין הרבניים, כאשר לא מעמידים בפני הדיינים את הכלים המינימאליים להתמודדות".

 

"בתי הדין הם נקודת המפגש של עם ישראל כולו - דתיים כמסורתיים, חרדים כחילונים. זהו תיקון צודק, שיותר משיקל על הדיינים יקל על המוני העם המבקשים שירותי דת בישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"עומס רב ובלתי פרופורציונאלי"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים