שתף קטע נבחר

"למחוץ את גופותיהם": קמפיין דריסה, התנכלויות והסתה

כאשר בארץ מדברים על אינתיפאדה שלישית, גם יהדות העולם חווה על בשרה את ההקצנה: רבה של הולנד הגיש במשטרה תלונה על ניסיון דריסה, שלט "מיועד להריסה" נתלה על בית כנסת בטורקיה, נער חובש כיפה הותקף בפריז, וקמפיין המהלל את פיגועי הדריסה מציף את הרשת

רב מחוזות הולנד ויו"ר ועד הרבנים ההולנדים, הרב בנימין ג'ייקובס, הגיש תלונה במשטרת הולנד על ניסיון דריסה. בשיחה עם ynet אמר הרב ג'ייקובס כי התקרית נועדה בעיקר להפחיד אותו, אך הוא לא שולל את האפשרות של כוונה לפגיעה פיזית בו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

זה אינו האירוע היחיד ביממה האחרונה, המלמד על התחממות אפשרית בזירה הגלובלית, נוכח גל הטרור של הימים האחרונים - בדומה לעלייה בתקריות האנטישמיות במהלך מבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון. בטורקיה, שלט "מיועד להריסה" נתלה על שערי בית כנסת, בפריז הותקף נער יהודי חובש כיפה סמוך לבית הספר, והליגה נגד השמצה מדווחת על "קמפיין דריסה" ברשתות החברתיות.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

התקרית בהולנד אירעה בשעה שהרב עצר לתדלק את רכבו. הוא מספר כי שני צעירים ממוצא ערבי חנו עם מכונתם מסוג BMW בשורת התדלוק המקבילה. "עצרתי בתחנת דלק בדרך לעיירה שבה אני גר, סמוך לאמסטרדם", אומר הרב ג'ייקובס ל-ynet. "כשסיימתי, ראיתי שהמכונית לידי סיימה אך היא למלא את המיכל, אך לא עוזבת את התחנה".

 

"אינתיפאדת המכוניות": תמונת הפרופיל של מספר עמודים המזוהים עם דאעש (adl) (adl)
"אינתיפאדת המכוניות": תמונת הפרופיל של מספר עמודים המזוהים עם דאעש(adl)

 

לדבריו, שני היושבים ברכב נעצו בו מבטים מאיימים, תוך שהם משוחחים ביניהם בערבית: "זה היה נראה לי חשוד, לכן חיכיתי מעט שיעזבו, כדי לצאת מהרכב על מנת לשלם, אבל זה לא קרה. לבסוף יצאתי מהרכב בניסיון לחצות את הכביש לכיוון עמדת התשלום, ואז הם דהרו לכיווני. הייתי צריך למהר ולעלות על המדרכה כדי לא להיפגע. לאחר מכן הם עצרו את הרב, והפנו לעברי קללות בערבית".

 

הולנד: "תקריות אנטישמיות ברמה יומיומית"

הרב ג'ייקובס מתבטא בזהירות, קצת חושש מהעצמת האירוע, כדבריו: "בהולנד היו יהודים לפני השואה ולאחריה, אך מה שקורה היום

מזכיר לרבים מהם את המצב טרום מלחמת העולם השנייה. אני נזהר מאוד בהשוואות מהסוג הזה, אבל מצד שני, אני מתנגד לעצימת עיניים".

 

הרב ג'ייקובס מתאר תקריות אנטישמיות ברמה היומיומית, בכל יציאה לרחוב, כולל אבנים שנזרקו על ביתו במהלך "צוק איתן" - תקרית שבעקבותיה התקינה המשטרה המקומית מצלמות סביב ביתו. "אני שמח שלפחות במצב הזה, יש נראות מסוימת לתופעות שאותן אנחנו חווים ביומיום".

 

אתה רואה קשר ישיר בין המצב הביטחוני בישראל, לרמת התקריות אצלכם וחריפותם?

 

"בהחלט, ללא ספק. האנטישמיות הסמויה הפכה גלויה. הרי בחיים לא יאשימו סיני שחי בהולנד בעוולות המשטר הסיני, או טורקי – בטבח הארמנים. אבל אם אתה יהודי, ברור שכל עוול (אמיתי, או שלא) של ישראל - הוא על ראשך".

 

"קמפיין דריסה" צובר תאוצה ברשת

הליגה נגד השמצה מציינת הבוקר (ג') כי פיגועי הדריסה המתרחשים בישראל קוצרים שבחים ואהדה ברשתות החברתיות. הליגה מציינת כי לאחר פיגועי הדריסה הראשונים, היא זיהתה יותר מתשעים עמודי פייסבוק שנפתחו במטרה להלל ולשבח את המפגעים.

 

קריקטורה אנטישמית המופצת בדפים של דאעש (adl) (adl)
קריקטורה אנטישמית המופצת בדפים של דאעש(adl)

 

קמפיין חברתי הנשען על משחקי מילים "דאעש" ו"לדרוס" בערבית, זכה אף הוא להפוך לוויראלי ברשת, בייחוד בטוויטר, ואף גרר אחריו שורה של קריקטורות אנטישמיות ובהן נראו יהודים עם אפים מעוקלים בורחים ממכוניות המנסות לדרוס אותם.

 

גם בפריז לא שקט. נער יהודי הותקף סמוך לבית הספר הפגרוגרסיבי-יהודי בפריז. ההתקפה בוצעה, על פי הדיווח בכלי התקשורת, על ידי כנופיית צעירים ממוצא צפון-אפריקאי. הוא הוכה בכל חלקי גופו, וציין כי זוהה כיהודי עקב הכיפה שחבש על ראשו.

 

שלט "מיועד להריסה" על בית כנסת בטורקיה

בטורקיה של ארדואן מקבלים יהודי המדינה שוב ושוב תזכורות למצב העגום. העיתונות המקומית דיווחה כי ביום שישי האחרון תלו אלמונים שלט על שערי בית הכנסת המרכזי של איסטנבול. על פי הדיווח ב-Algemeiner הפתק נתלה עם סיום תפילת ערב שבת, ובמקום לא נכח איש.

 

"מחצו את גופותיהם" (adl) (adl)
"מחצו את גופותיהם"(adl)

 

אמש פרסמה הקהילה היהודית בטוויטר את ההודעה הבאה: "אנחנו, טורקים יהודים, הפכנו להיות מטרה להתעללות בלתי מתקבלת על הדעת אחרי כל תקרית במזרח התיכון. אנחנו מודים למשטרה שלנו על הסיוע לנו ולבתי הכנסת שלנו".

 

זמן קצר לאחר התקרית גינו בכירים בממשל הטורקי את האירוע. שר התיירות והתרבות, עומר חליק, צייץ בטוויטר האישי שלו: "כל סוג של פרובוקציה נגד אזרחנו היהודים או נגד בתי כנסת, לא יותר ולא יעבור בשתיקה".

 

אך האווירה בטורקיה הופכת יותר ויותר מתוחה: ביום ראשון צעדו כמאה בני נוער במחאה על מדיניות ישראל בהר הבית. המפגנים קראו קריאות בגנות ישראל, וניסו להיכנס אל הרחוב בו ממוקם בית הכנסת המרכזי, שעל שעריו הושאר השלט.

 

על פי הדיווח, המפגנים נשאו שלטים שבהם נכתב: "ישראל תשלם על מעשיה. אנו מזהירים את מדינת ישראל הטפילה, כל דם מוסלמי הוא כדמנו, כל נשמה - כנשמתנו". עוד הוסיפו המוחים: "הכופרים צריכים לדעת שבניו של הסולטן עבדול חמיד, עדיין חיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מה שקורה היום מזכיר לרבים כאן את המצב טרום מלחמת העולם השנייה". הרב בנימין ג'ייקובס
adl
קריקטורה אנטישמית המעודדת פיגועי מכוניות בדרך לכיבוש ירושלים, עם האשטג לדאעש
adl
מומלצים