שתף קטע נבחר

אבו סנאן: סכסוך על כאפיות בבית הספר שהסלים עקב קללות נגד נשים בסיקרט

העימות האלים באבו סנאן שנגמר ב-41 פצועים מהם אחד באורח אנוש החל השבוע לאחר ששני תלמידים מוסלמים ניסו להיכנס לתיכון עם כאפיות - מחאה על הירי בחיר חמדאן והיחס לערביי ישראל - ונתקלו בהתנגדות של תלמידים דרוזים. התלמידים פוזרו לבתיהם, אבל העימות גלש ל"סיקרט" עם קללות נגד נשים דרוזיות וערביות

הרוחות באבו סנאן עדיין סוערות בעקבות הקטטה הקשה שבה נפצעו אמש (יום ו') 41 בני אדם. המשטרה נמצאת במקום מחשש להתלקחות מחודשת של המהומות שפרצו בעקבות סכסוך בין תלמידים מוסלמים לדרוזים.  

 

 

 

 

  

תושבים מספרים כי באמצע השבוע נכנסו שני תלמידים מוסלמים עם כאפיות לתוך בית הספר התיכון באבו סנאן - מחאה על הריגתו של חיר חמדאן והיחס לערביי ישראל - ונתקלו בשני תלמידים דרוזים שביקשו מהם להסיר את הכאפיות: "אין לכם זכות לחבוש אותן כאן", אמרו להם. בעקבות האמירה הזו התפתח במקום עימות קשה בין תלמידים דרוזים לערבים בתוך בית הספר. הלימודים הופסקו והנהלת בית הספר פיזרה את התלמידים לבתיהם. היום היו אמורים להיפגש ועד בית הספר והנהלת המועצה כדי להרגיע את הרוחות אך הפגישה נדחתה בעקבות הקטטה הלילית.

 

הוויכוח הזה גלש מבית הספר למקומות נוספים באבו סנאן. אתמול כתבו תושבי הכפר ב"סיקרט" קללות נגד נשים דרוזיות וערביות. בעקבות ההתכתבויות הללו הסלים הוויכוח ובשעות הלילה התפתחה קטטה גדולה. מוסלמי תושב המקום הגיע ברכבו וסיכן את חייהם של עשרות אנשים. כמה עדי ראייה אף טענו שניסה לדרוס תושבים דרוזים ששלפו אותו מהרכב והיכו אותו אנושות. במקום נזרק רימון רסס שפגע בעשרות תושבים. על-פי העדויות אדם דרוזי יידה את הרימון.

 

 

אזור התקרית באבו סנאן ()
אזור התקרית באבו סנאן

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)
 

בתגובה הראשונה של ראש המועצה ניהאד משלב נאמר שאין קשר בין העימות הקשה לבין הסכסוך על הכאפיות: "בתוך בתי הספר יש אבטחה ויש חוקים ותקנון שלא מרשה. אמרתי להם 'לכו תבקשו אישור מהמשטרה'. אני מבקש מכולם להפריד בין מה שקרה בבבית הספר לסכסוך אתמול. זה רחוק אחד מהשני".

 

אבל משפחות הפצועים שוללות את התגובה הזו מכל וכל וטוענות שהעימות פרץ על הכאפיות ועל רקע רצונם של התלמידים להפגין נגד הריגתו של חיר חמדאן מירי שוטרים לפני שבוע בדיוק בכפר כנא.

 

ראש המועצה אמר היום כי "המקרה המצער והכאוב הזה החל בקטטה בין שני צעירים. אחד דקר את השני. האחד אמר 'אתה כותב על אחותי' והאחר ענה לו 'לא כתבתי על אחותך' וככה זה התגלגל לכדור שלג. עשינו כל מה שביכולתנו עד הרגע הזה ונמשיך לעשות להרגעת הרוחות ולהחזיר את השקט על כנו". הוא אמר כי הוא מאמין שתושבי אבו סנאן יצליחו להתגבר על המתח ולחזור לשגרה.

  

רוב מוסלמי בכפר המעורב

בכפר שמונה 13 אלף תושבים יש רוב מוסלמים שמגיע לכמעט 7,000. כ-4,000 מהתושבים הם דרוזים והשאר ערבים נוצרים. במשטרה התקשו להשתלט על העימותים והשתמשו בגז מדמיע וברימוני הלם כדי לפזר את המתפרעים. כוחות גדולים מתחנות המשטרה של כרמיאל, חיפה, נהריה וזבולון הוקפצו למקום, ופיזרו לבסוף את המתפרעים. הכוחות, בליווי מסוק משטרתי נשארו במקום וחוצצים בין התושבים הדרוזים והמוסלמים לאחר הקטטה ההמונית.

פצועים הובהלו לבית החולים בנהריה  (צילום: רוני אלברט המרכז הרפואי לגליל) (צילום: רוני אלברט המרכז הרפואי לגליל)
פצועים הובהלו לבית החולים בנהריה (צילום: רוני אלברט המרכז הרפואי לגליל)

שלוליות של דם  (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
שלוליות של דם (צילום: מוחמד שינאווי)

חלונות נופצו ונזק נגרם לבתי התושבים  (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
חלונות נופצו ונזק נגרם לבתי התושבים (צילום: מוחמד שינאווי)
 

פצועים דרוזים שהגיעו לבית החולים בנהריה שוחררו לאחר קבלת טיפול ואחד מהם, שנזקק לטיפול מעמיק, פונה לבית החולים רמב"ם בחיפה כדי למנוע חיכוכים בין המשפחות. רבים מהפצועים סובלים מפגיעת רסיסי רימון שהושלך במקום. "כמעט כל הכפר היה שם", סיפר מוניר שאמי, אחד הפצועים. "הגעתי אחרי שבני משפחה קראו לנו שתוקפים אותם. לא הצלחתי להיכנס ברכב ונכנסתי ברגל. ניסינו להרחיק את הצעירים ללא הצלחה", סיפר. "כל הזמן היו שם אבנים, זרקו עלינו בלי סוף. אפילו המשטרה לא הצליחה להיכנס בגלל ההמונים והאבנים. באיזשהו שלב שמעתי פיצוץ ונפלתי. אני סובל מרסיסים בכל הגוף ומשברים. אני לא יודע איך קרה דבר כזה. זה כפר שתמיד חיו בו בשלום - מוסלמים, נוצרים ודרוזים".

 

לא רחוק ממנו שוכב סעיד אחמד, תושב ג'דיידה שהגיע לבקר את הורי אשתו. "שמענו את הצעקות וההמולה מבחוץ, וכשיצאנו בדיוק זרקו את הרימון. נפלתי, ומאז אני לא זוכר כלום. נפגעתי ברגליים וביום שני אני אמור לעבור ניתוח", אמר. ד"ר צבי שלג, עוזר למנהל בית החולים, סיפר כי זמן קצר לאחר תחילת האירוע הוכרז בבית החולים נוהל אר"ן (אירוע רב נפגעים). "בשלב הראשון הגיעו לבית החולים תשעה נפגעים ברמות פציעה קשה ובינוני, ואחד מהם הגיע במצב אנוש, לאחר שנפגע קשות בראשו. הוא נותח במהלך הלילה ואושפז בטיפול נמרץ. מצבו יציב ולא נשקפת לו סכנת חיים מיידית. הם סבלו מפגיעת רסיסים ומדקירות". הוא הוסיף כי בשעות שלאחר מכן המשיכו לזרום פצועים לבית החולים באמבולנסים של מד"א ו"חיאן". "בסך הכול הגיעו 43 פצועים, ונכון לשבת אחר הצהריים נותרו כ-30 מאושפזים. רובם ישוחררו בימים הקרובים", סיכם.

 

באבו סנאן עדיין שוררת מתיחות רבה. לכפר הגיע אחר הצהריים אדם יהודי עם דגל ישראל ושלט שבו נכתב: "אני תומך באחינו הדרוזים". תושבים מוסלמים קיללו אותו: "לך מכאן, אתה לא מתבייש? אם לא תעוף מכאן, אתה הבא בתור". שוטרים ביקשו מהמפגין להתפנות מהמקום.

 

בהכנת הכתבה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים