שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הקרב הבא של הישרדות: מתחרה חדשה

  המאבק המשפטי על "הישרדות" רק הגיע לאחרונה לסיום, וכבר יש קרב נוסף באופק: קשת עובדת על פורמט שבו יידרשו המשתתפים לשרוד בתנאי ג'ונגל. גורמים בתעשיית הטלוויזיה סבורים שהתוכניות יתחרו זו בזו, אחרים טוענים שמדובר בפורמטים שונים. מי תסיים באי המתים?

  תוכנית ריאליטי, נופים פראיים, משתתפים שנדרשים לעמוד במשימות בעודם מתמודדים עם תנאים בסיסיים ואיתני הטבע - נשמע מוכר? לא, לא מדובר ב"הישרדות" הוותיקה, אלא בפורמט חדש שעשוי לסמן את זירת המאבק החדשה בין זכייניות ערוץ 2 רשת וקשת.

   

  עד כה תוכניות הדגל של הזכייניות, שהובילו את טבלת הרייטינג והתחרו זו בזו, היו בעיקר אלה מזן המציאות - מתמודדים אמיתיים מהחיים שמנסים להפוך לזמרים או טבחים או סתם לשרוד כמה חודשים על אי בודד או בית מרושת מצלמות. בשנה שעברה רשת וקשת אף שידרו במקביל תוכניות דומות להפליא, כמו "הכוכב הבא" מול "אקס פקטור" ו"משחקי השף" מול מאסטר שף". ל"הישרדות" של ערוץ 10 עוד לא קמה מתחרה בסדר גודל שלה - אם כי היו כמה ניסיונות. לאחר שערוץ 10 נכנס לקרב על הפורמט מול רשת, הוא ניסה למצוא לה תחליף והעלה את "הכפר" ו"עד סוף העולם". בשני המקרים הרייטינג הכזיב והתוכניות לא חודשו לעונה שנייה.

   

  אבל כעת, כאמור, עובדים בקשת על פורמט חדש, שצילומיו יתחילו בקרוב ועלותו גבוהה במיוחד (בדומה ל"הישרדות" עלות כל פרק מוערכת במאות אלפי שקלים). במסגרת התוכנית יישלחו המשתתפים לדרום אמריקה, ויתמודדו עם תנאים קשים בג'ונגל. גורמים מסוימים בתעשיית הטלוויזיה טוענים שמדובר בתחרות מובהקת ל"הישרדות", אחרים אומרים שלמרות הדמיון  - שני הפורמטים שונים זה מזה. "התוכנית החדשה עוסקת במסע לגילוי תרבויות חדשות", הבהירו.

   

  אלא שמלבד העובדה שבשני המקרים מדובר בריאליטי המציבה משימות בתנאים בסיסיים, יש קווים משותפים נוספים שקשה להתעלם מהם. חברת ההפקה שאחראית ל"הישרדות", אבוט המאירי, היא גם זו שאמונה על הפקת התוכנית של קשת. בנוסף, שניים מהיוצרים של הפורמט החדש, רווית ליאור מנדל ואייל אלקבץ, עבדו בעבר ב"הישרדות".

   

  ייתכן שהנפגעת העיקרית מהתחרות החדשה בין הזכייניות תהיה אותה חברת הפקות, ש"הישרדות" נחשבת לאחת מתוכניות הדגל שלה. "ברשת עדיין לא החליטו מי יפיק את הישרדות ואין להם התחייבות לאף חברת הפקה", סיפרו גורמים. "אם התוכניות הן על אותו משקל כמו 'הכוכב הבא' ו'אקס פקטור', שהן ז'אנר מוזיקלי, אז מדובר בבעיה ורשת יצטרכו להחליף חברת הפקה. אם לא, אז אין בעייתיות בכך שאותה חברה תפיק את שתי התוכניות האלה, למרות התחרות בין רשת לקשת".

   

  ניסיונות קודמים לייצר תחליף להישרדות לא צלחו (צילום: ורד אידר) (צילום: ורד אידר)
  ניסיונות קודמים לייצר תחליף להישרדות לא צלחו(צילום: ורד אידר)

  זו הפעם הראשונה שקשת מפיקה פורמט מקורי שיצולם בחוץ לארץ, וההימור הזה, בנוסף לעלות הגבוהה, יכולים לרמוז לכך שהיא מעוניינת ליצור משהו שונה. כך למשל סבור עורך לשעבר של תוכנית ריאליטי ."בסופו של התהליך קשת ירצו למכור את הפורמט החדש שלהם לחו"ל, לכן הם ירצו לבנות משהו שונה, כדי שבאמת יהיו לו קליינטים", הסביר. "בקשת אוהבים להוביל ולא להיות מובלים", אמר גורם אחר, "הפורמט שלהם הוא ממש לא תשובה ל'הישרדות'". 

   

  לא ברור אם שתי התוכניות ישודרו באותה תקופה, על פי הערכות דווקא זו של קשת תשודר קודם לכן, בעקבות לוח השידורים העמוס של רשת שכולל עונות חדשות ל"משחקי השף" ו"אקס פקטור". העונה השביעית של "הישרדות" כבר מוכנה בחלקה (נקבעו משימות ולוהקו מתמודדים), כך שישנו סיכוי קלוש שברשת ירצו לקדם תהליכים ולהשתמש בה מהר מהצפוי. עם זאת, ההערכות הן שהיא תעדיף להתחיל את ההפקה מחדש כדי לשמור על סודיות ולמנוע הדלפות אפשריות מהכיוון של ערוץ 10.

   

  הקרב על "הישרדות" הוכרע לפני כשבועיים, בתום מאבק משפטי ארוך בין ערוץ 10 (ששידר את התוכנית) לבין רשת - המחזיקה כעת בזכויות השידור. האם צפויה לה כעת תחרות חדשה? ימים יגידו.

   

   מקשת נמסר בתגובה: "בקשת עובדים על פורמט חדש ומקורי, ראשון מסוגו. אנו שמחים על שיתוף הפעולה עם בית ההפקה ובימים אלה התחלנו בתהליך גיוס המשתתפים". מרשת ומאבוט המאירי לא נמסרה תגובה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ורד אידר
  "הישרדות". ראש בראש מול המתחרים?
  צילום: ורד אידר
  לאתר ההטבות
  מומלצים