שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: אורן אהרוני, ראובן שוורץ

  התובע הסכים להמיר את הפחתת הנקודות בעונש אחר

  נשיא ביה"ד המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל הורה לדחות בשבוע את ביצוע העונשים שהוטלו על מכבי והפועל ת"א בגין אירועי הדרבי שפוצץ. קודם לכן הצהיר תובע ההתאחדות, עו"ד ניר רשף: "אם יש מקום להתחשבות זה בהפחתת הנקודות". ההחלטה: ביום שלישי ב-18:00. עו"ד פינס, פרקליטה של הפועל ת"א: "גם את מעגל האבטחה של רבין הצליחו לפרוץ". מורן מאירי, המייצג את מכבי ת"א: "העונש המקורי מעודד אוהדים לפרוץ שוב כדי לקלקל לנו את האליפות"

  האם יבוטל עונש הפחתת הנקודות שהוטל על הפועל ומכבי ת"א בגין אירועי הדרבי התל-אביבי שפוצץ? ובכן, בתום דיון ממושך שנערך הערב (ג') בערעורן של הקבוצות, הודיע תובע ההתאחדות לכדורגל, עו"ד ניר רשף, כי הוא מסכים להמיר את העונש המקורי שניתן לשתי הקבוצות בעונש אחר. כתוצאה מכך, הכריז נשיא ביה"ד העליון של ההתאחדות, אורי גורן, על עיכוב ביצוע העונשים עד ליום שלישי הבא בשעה 18:00. 

   

  הדרבי השחור - הכותרות:

   

  בשלב זה, שתי הנקודות שהופחתו לקבוצות הוחזרו והיציעים (4-5 לאוהדי הפועל ו-10-11 לאוהדי מכבי) לא ייסגרו. כתוצאה מהעיכוב תוכל הפועל ת"א לארח את המשחק מול הפועל ב"ש (ש', 17:00) לעיני אצטדיון מלא.

   

  צפו בתגובות של נציגי מכבי והפועל ת"א    (סטילס ו-וידאו: אורן אהרוני)

  צפו בתגובות של נציגי מכבי והפועל ת"א    (סטילס ו-וידאו: אורן אהרוני)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  צפו בפיצוץ הדרבי התל אביבי    (באדיבות: one)

  צפו בפיצוץ הדרבי התל אביבי    (באדיבות: one)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  עורך דינה של מכבי ת"א, מורן מאירי, אמר עם סיום הדיון: "ההתאחדות לכדורגל זה גוף שמתמחה בהגנה עצמית על החלטותיו. היה פה כדור שלג שהתגלגל החל מהחלטה שגויה של שופט המשחק שגרם לפיצוץ הדרבי, דרך הגיבוי שנתנו לו באיגוד השופטים. ביקשנו את הפרוטוקול של דיון איגוד השופטים ולא קיבלנו".

   

  עו"ד עמית פינס, נציגה של הפועל ת"א: "הדיון בעליון היה יותר רציני מאשר הדיון בבית הדין המשמעתי. הקשיבו לטענותינו ואני מקווה שההחלטה לגבי העונש תשתנה".

   

  כזכור, על פי ההחלטה המקורית נקבע כי לכל קבוצה יופחתו שתי נקודות בפועל ו-3 נקודות על תנאי, וכי המשחק אשר הופסק בדקה ה-32, יירשם כ-0:0 בין שתי הקבוצות ללא נקודות. בנוסף, בית הדין החליט לסגור את יציעים 4 ו-5 במשחקי הבית של הפועל ת"א, ו-10 ו-11 במשחקי הבית של מכבי ת"א לארבעה משחקים.

   

  מנכ"ל מכבי ת"א, מרטין ביין, הערב בדיון (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  מנכ"ל מכבי ת"א, מרטין ביין, הערב בדיון(צילום: אורן אהרוני)

   

  "גם את מעגל האבטחה של יצחק רבין הצליחו לפרוץ"

  המשטרה נערכה בכוחות גדולים כדי לשמור על הסדר והיא סגרה את הכניסה לאצטדיון ר"ג מפני רכבים והולכי רגל. את הדיון ניהלו נשיא בית הדין אורי גורן, יחד עם הדיינים אסף הדסי ופרופסור מיגל דויטש.

   

  עו"ד עמית פינס, המייצג את הפועל ת"א, פתח את הדיון כשהציג מקרה דומה לזה שאירע בדרבי, במסגרתו הותקף פרנק למפארד ע"י אוהד של טוטנהאם: "ב-2007 פרץ אוהד של טוטנהאם למגרש וניסה לתקוף את למפארד מצ'לסי. טוטנהאם לא הועמדה לדין, למרות שאוהד שלה היה זה שתקף. פניתי לתקנון של 'הליגה הנידחת', הליגה האנגלית. התקנון שלה קובע אומנם אחריות שילוחית, אבל לזכות האגודה עומדת הגנה אם היא עשתה את מירב המאמצים לשמור על הסדר. כלומר אין אחריות שילוחית מוחלטת".

   

  עמית פינס (במרכז): "אין אפקטיביות לאחריות השילוחית" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  עמית פינס (במרכז): "אין אפקטיביות לאחריות השילוחית"(צילום: אורן אהרוני)

   

  "ההתאחדות האנגלית עשתה תחקיר כדי לבדוק האם טוטנהאם ננקטה בכל האמצעים כדי לשמור על הסדר. ואכן, במקרה הנ"ל, הקבוצה לא עמדה לדין ונקבע שהאוהד ישא באחריות, וכי אוהד שייתפס לא יורשה לראות את משחקי הכדורגל עד סוף ימיו", המשיך פינס.

   

  פרקליטה של הפועל ת"א הוסיף: "קרלוס גרסיה מואשם בהתססת הקהל, אבל תובע ההתאחדות לא העמיד את מכבי ת"א לדין, אלא רק את השחקן, ובצדק. למכבי ולהפועל יש מכנה משותף והוא שלא מעמידים את הקבוצות לדין בגין אחריות שילוחית, אלא בגלל אוהד אחד שפרץ למגרש. אם יש את מי להעמיד לדין, לא מעמידים לדין את הקבוצה אלא את העבריין שעשה מעשה פלילי".

   

  השוטרים מאבטחים את משרדי ההתאחדות לכדורגל (צילום: ראובן שוורץ ) (צילום: ראובן שוורץ )
  השוטרים מאבטחים את משרדי ההתאחדות לכדורגל(צילום: ראובן שוורץ )

   

  הדיין מיגל דויטש השיב לדבריו של פינס ואמר: "רעיון האחריות השילוחית נוצר כדי למנוע אירועים עתידיים. ההנחה שאם המועדון נושא באחריות ונענש, הוא יעשה הכל כדי למנוע אירועים דומים בעתיד". פינס השיב מיד: "אין אפקטיביות לאחריות השילוחית במקרה זה, כי לאוהד השיכור לא איכפת איזה עונש יוטל על הקבוצה".

   

  הדיין אסף הדסי שאל: "ונניח שהאוהד שפרץ היה תוקף את השופט, האם הייתה אחריות שילוחית?" פינס השיב: "בוא נניח לשם הדוגמה שהאוהד היה תוקף את איל ברקוביץ', האם גם אז הייתה אחריות שילוחית? צריך לתת לקבוצה את האפשרות שהיא נערכה היטב ואיבטחה את המשחק כמו שצריך. גם חברת האבטחה נהגה בסדר. מה שהתרחש קורה בכל תחומי החיים. גם את מעגל האבטחה של ראש הממשלה יצחק רבין הצליחו לפרוץ. זה לא אומר שהייתה שם התרשלות".

   

  האוהד אלרועי ידעי. פינס: "מדוע אני צריך להיענש בגלל אחד בשם פואד?" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  האוהד אלרועי ידעי. פינס: "מדוע אני צריך להיענש בגלל אחד בשם פואד?"(צילום: ראובן שוורץ)

   

  "הפועל ת"א התנהגה למופת"

  פינס: "מי שפועל במובהק נגד האינטרס של הקבוצה, צריך לבדוק האם הוא אכן אוהד שלה. תנו לנו להוכיח שעשינו את כל הפעולות כדי שהדרבי יעבור בשלום, ולא שיענישו אותנו בגלל שיכור, שלמרות האבטחה הצליח לפרוץ למגרש. מדוע אני שישבתי בשער 5 ולא עשיתי שום עבירה, סוגרים לי את היציע לארבעה משחקים? מדוע אני כאוהד צריך להיענש בגלל אחד בשם פואד? מה ההיגיון לסגור את שערים 10-11 המשמשים את אוהדי הקבוצה היריבה במשחקי הבית של הפועל ת"א? ענישת כלל האוהדים היא תוספת לענישת הקבוצה".

   

  נושא האחריות השילוחית המשיך לעמוד במרכז הדיון. פינס: "אני מפנה את הדיינים לסעיף 2 בכתב האישום, העוסק באחריות שילוחית של בעלי תפקידים שליבו את היצרים. אני קורא ולא מאמין. אני מנסה לדמיין האם ג'ורדי קרויף ואיל ברקוביץ' ירדו לכר הדשא כדי לתקוף או ללבות את היצרים? לא היה כזה דבר. מרגע שפואד התפרץ למגרש וסולק, הפועל ת"א נהגה למופת".

   

  המהומה בין שחקני הקבוצות. פינס: "גם אבוטבול התנהג למופת" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  המהומה בין שחקני הקבוצות. פינס: "גם אבוטבול התנהג למופת"(צילום: ראובן שוורץ)

   

  נשיא ביה"ד, אורי גורן: "גם שי אבוטבול?

   

  פינס: "כן, גם אבוטבול. הכל מצולם. שחקני הפועל ת"א זזו הצידה".

   

  בשלב זה זכות הדיבור עברה לעו"ד מורן מאירי, המייצג את מכבי ת"א: "החלק הראשון במהומה היה פריצת האוהד ותקיפת ערן זהבי. זה ננשך כשלוש דקות. במקרה זה לא הייתה אלימות בין אוהדים. אחרי זה השופט הוציא לזהבי כרטיס אדום, שזה חריג ששחקן מורחק אחרי שהותקף ע"י אוהד. זהבי ניסה לשנות את ההחלטה כי זו הייתה טעות איומה, ואז המשחק חודש בלי אלימות של אוהדים. לכן להגיד שהיו 13 דקות של אלימות, כפי שנכתב בהחלטה, זה ממש לא נכון".

   

  פינס: "לא רק שלא הייתה אלימות, אלא כולם היו שם כדי להרגיע את העסק. אם ג'ורדי וברקוביץ' היו עבריינים בכך שנכנסו לכר הדשא, מדוע הם לא עומדים פה לדין? להאשים אותנו בהתפרצות של בעלי תפקידים? זה אבסורד. ואם כן, שיתנו לנו להתגונן ולחקור את השופט?

   

  "להגיד שהיו 13 דקות של אלימות זה ממש לא נכון". עו"ד מורן מאירי (צילום: ראובן שוורץ ) (צילום: ראובן שוורץ )
  "להגיד שהיו 13 דקות של אלימות זה ממש לא נכון". עו"ד מורן מאירי(צילום: ראובן שוורץ )
   

   

  הדיין הדסי: "האשימו את הפועל גם בזריקת גרעינים וכוסות שתיה". 

   

  פינס: "לא בגלל זה הופסק המשחק".

   

  "העונש מעודד אוהדים לפרוץ שוב כדי לפגוע במכבי ת"א"

  לאחר מכן נתן פינס כדוגמה את הקטטה באצטדיון המושבה במשחק בין מכבי פ"ת להפועל חיפה, בסיום עונת 2012/13: "אני זוכר שבמשחק הזה כולם הלכו מכות ולמכבי פ"ת הורידו 3 נקודות. האם זה לא היה מקרה חמור יותר? באותו משחק גם בעלי תפקידים הלכו מכות. אין פרופורציה בין העונש שניתן בתגובה לאותו משחק לעונש שניתן בדרבי. האם העונש בדרבי חמור כי הוא היה בשידור בפריים-טיים? כנראה שמה שעשה את ההבדל זה ההתעסקות הגדולה של התקשורת".

   

  הדיין דויטש: "אז מה הדרך להעניש?"

   

  פינס: "להעניש בחומרה את האוהד ולחנך. לעשות פעולות הסברתיות של חינוך, והפועל ת"א עשתה המון בנושא הזה. לא צריך להפחית נקודות וגם לא צריך לסגור יציעים. אני מציע משחק חוזר ושההכרעה תהיה על כר הדשא".

   

  המהומות במושבה לפני כשנתיים וחצי. פינס: "האם זה לא היה מקרה חמור יותר מהדרבי?" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  המהומות במושבה לפני כשנתיים וחצי. פינס: "האם זה לא היה מקרה חמור יותר מהדרבי?"(צילום: אורן אהרוני)

   

  עו"ד מאירי: "סעיף 7א לתקנון מראה שיש גם אפשרות להחליט על משחק חוזר".

   

  דויטש: "יש עוד סעיף בתקנון לגבי התפרצות קהל אוהדים אשר כתוצאה ממנה לא נמשך המשחק".

   

  מאירי: "הסעיף שאני הקראתי גובר על סעיפים אחרים. בנוסף, סעיף 51 לתקנון פיפ"א קובע שיש התייחסות בענישה למקרה שבו לא מזהים את האוהדים, אבל האוהדים שפרצו בדרבי זוהו. ומה יקרה משחקים נוספים שבהם יפרצו אוהדים? כל פריצה תביא להפסקת משחק?".

   

  "אין לי ספק שענישה זו לא תמנע מקרים דומים בעתיד, אלא תעודד אוהדים לחזור על המקרה. יש פה עידוד אוהדים לפרוץ שוב לדשא כדי לפגוע למכבי ת"א במאבק על האליפות. אם אוהד ילבש חולצה צהובה במשחק נגד מכבי נתניה ויפרוץ למגרש, יענישו שוב את מכבי ת"א. אותו אוהד שפרץ יפרוץ בחגיגות כי הוא הצליח להשפיע על המאבק על אליפות המדינה", המשיך מאירי.

   

  מיץ' גולדהאר. מאירי: "הוא לא יכול לקבל את הפגיעה בספורטיביות" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  מיץ' גולדהאר. מאירי: "הוא לא יכול לקבל את הפגיעה בספורטיביות"(צילום: ראובן שוורץ)

   

  בהמשך הציג מאירי בפני הדיינים צילום של יציע אוהדי מכבי ת"א, שבו נראים אוהדים נעצרים לאחר שהתנהגו בצורה בלתי הולמת. מאירי: "מיץ' גולדהאר קנה את מכבי ת"א כדי ליהנות. יש כאן פילנטרופ קנדי שמשקיע 20 מיליון דולר בעונה, והוא לא יכול לקבל את הפגיעה בספורטיביות. הוא כועס על התנהגות לא נאותה של אוהדים, אבל אם הקבוצות עשו את הכל כדי למנוע זאת, מדוע להעניש? רק השבוע התבשרנו על בעיות במכבי נתניה ובהפועל פ"ת. המצב לא מעודד בעלי קבוצות להמשיך להשקיע. הענישה הזאת מורידה את המוטיבציה של הקבוצות לפעול נגד אוהדים אלימים. אנחנו רק משקיעים בזה כסף ובסוף ממילא נענשים".

   

  הדיין הדסי: "אתה אומר שאתם פטורים מעונש בגלל שעשיתם הכל? זה לא הגיוני".

   

  מאירי המשיך ודיבר על סגירת היציעים: "מדובר בנזק מוערך של כמיליון שקל. אין לנו אפשרות לסגור יציעים כי נמכרו לשם מנויים ואנחנו נתקשה להתמודד עם תביעות שיוגשו על ידי בעלי המנויים. אין לנו לאן להעביר את כל האוהדים שיושבים ביציעים 10 ו-11 למקום אחר, כי כל בלומפילד מכור. אני מבקש להמיר את עונש סגירת היציעים לעונש רדיוס עם קהל".  

   

  "אחריות שילוחית מרתיעה 95 אחוז מהציבור"

  תובע ההתאחדות, עו"ד ניר רשף, שמע בסבלנות את טיעוני הקבוצות

  ואז הגן על כתב התביעה: "שכחתם שהיה פה אירוע חמור? אם הקבוצות לא אשמות וגם אוהדים לא אשמים ותקנוני המשמעת לא השתנו, אז יש להעניש לפי התקנון. יפעלו הקבוצות לגינוי התקנון, אבל לא במסגרת של הדיון המשמעתי. נכון שאת אותו פואד התקנון לא מרתיע, אבל אני סבור שאחריות שילוחית מרתיעה 95 אחוז מהציבור. ועדיין, הקבוצות יכולות לנקוט בעוד פעולות מניעה, למרות שאני מברך על פעולותן".

   

  מאירי פנה לרשף: "איך אני אסביר לגולדהאר שזה העונש שהתקבל אחרי כל פעולות המניעה שעשינו?".

   

  רשף: "לגבי בעלי המנויים שמאירי טוען שיגישו תביעות, כתוב בתקנון כי לאוהדים ידוע שאפשר להעניש קבוצה. ביקשתי ששערים 4-5 ייסגרו לאוהדי הפועל ו-10-11 לאוהדי מכבי. זה מינימום פגיעה אפשרי. החלופה הראויה היא עונש רדיוס בלי  קהל, אבל אז יענשו יותר אוהדים שלא יוכלו לצפות במשחקי קבוצתם".

   

  לאחר הפסקה קלה, הצהיר תובע ההתאחדות: "אם יש להתחשב, זה בהפחתת הנקודות ולהמיר זאת בעונש אחר". נשיא ביה"ד, אורי גורן: "הטענות שהועלו הן טענות כבדות משקל ולכן אנו מורים על עיכוב ביצעו העונשים עד יום שלישי בשעה שש בערב".

   

  צפו: שוער מבקיע גול ממרחק של 85 מטרים

  עצירת שער במספרת אדירה

  צפו: שיא גינס לקליעה מהמרחק הכי גדול עם הגב לסל

  התפיסה שתשאיר אתכם עם פה פעור

   


  פורסם לראשונה 18/11/2014 17:51

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורן אהרוני
  מרטין ביין, הערב בביה"ד
  צילום: אורן אהרוני
  מומלצים