שתף קטע נבחר

קרובי המחבלים: "שמחנו, הם שהידים גיבורים"

בבית משפחת המחבלים שביצעו את הטבח בירושלים חילקו ממתקים אחרי ששמעו על הפיגוע. תושבים לכתב ynet בג'בל מוכבר: "יש לנו עוד הרבה צעירים שאין להם מה להפסיד ומוכנים לפגוע ביהודים, נעשה לעם היהודי חיים קשים בכל מקום"

משפחות שני המחבלים הגיבו בקריאות שמחה כששמעו על הטבח שביצעו בבית כנסת בירושלים. "שניהם שהידים וגיבורים", צעקו קרוביהם של רסאן אבו ג'מאל ועודיי אבו ג'מאל בכפר ג'בל מוכבר במזרח ירושלים. שני המחבלים חוסלו בזירת הפיגוע אחרי קרב יריות עם שלושה שוטרים.

 

"המעשה הזה התרחש בגלל הלחצים של ממשלת ישראל הכובשת נגד העם הפלסטיני ובירושלים באופן כללי והפגיעה הממושכת במסגד אל-אקצה", אמר עלאא אבו ג'מאל, בן דודם של המחבלים. "זה דבר רגיל שניתן לצפות לו מכל אדם שיש לו אומץ ותחושת שייכות לעמו ולאיסלאם".

 

קרובת אחד המחבלים עם תמונותיהם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרובת אחד המחבלים עם תמונותיהם(צילום: AFP)

"הגבנו בקריאות שמחה כשקיבלנו את ההודעה על מותם", הוא העיד. "אנשים כאן חילקו ממתקים לאורחים שהגיעו לבקר אצלנו והייתה שמחה למען השהידים". לדברי המקורב, במשפחה לא ידעו על כוונתם של השניים.

 

"הפיגוע היה הפתעה בשבילנו, לא ציפינו שזה יקרה. שני ההרוגים עובדים כרגיל ולא שייכים לאף ארגון. אחד מהם נשוי עם שלושה ילדים, אני לא יודע מה יקרה עכשיו". הוא סיכם את דבריו באומרו: "תודה לאל, בן אדם שמת כשהיד זה דבר גדול".

 

תושב ג'בל מוכבר אמר ל-ynet: "אנחנו גאים בשני השהידים שביצעו את הפיגוע. כמו שממשלת ישראל והמשטרה ממשיכות לפגוע במסגד אל-אקצה ובמתפללים, גם לנו יש שיטות להגיב בצורה הכי קשה. יש לנו עוד הרבה צעירים שאין להם מה להפסיד. הם מוכנים לפגוע ביהודים, הכול למען מסגד אל-אקצה".

 

איימן, תושב המקום, אמר: "אנחנו חיים בלחץ נפשי ואין מי שידאג לנו. הפיגועים הפכו להיות הדרך הנכונה להרבה צעירים שנמאס להם מהמצב. ראש ממשלת ישראל הוא האחראי הראשון למה שהתרחש ויתרחש עוד. אנשים כאן לא ישבו בשקט, אלא ימשיכו להגיב. אנחנו נעשה חיים קשים לעם היהודי בכל מקום".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)


 

בעקבות הפיגוע עובדים רבים ממזרח ירושלים נמנעו מללכת למקום עבודתם. תושב מחנה הפליטים שועפט אמר: "פחדתי לצאת היום לעבודה. זה מסוכן מדי. כולם חוששים שאחרים יפגעו בנו, אפילו למסגדים פוחדים להיכנס".

 

שני המחבלים הם בני דודים. קרוב משפחה נוסף שלהם, ג'מאל אבו ג'מאל, שוחרר במסגרת הפעימה השלישית של שחרור אסירים פלסטינים כמחווה לאבו מאזן. הוא הורשע בכך שבמרס 1994 קשר קשר במטרה לדקור יהודים ולגרום למותם. באפריל הוא דקר את אילנית פיטוסי בבטנה בטיילת ארמון הנציב, וחודש לאחר מכן דקר בסכין את מרדכי גרינפלד באזור שער שכם בירושלים. כמו כן, הציתו הוא ושותפו כלי רכב שהיו שייכים ליהודים בכך שזרקו לתוכם בקבוקי תבערה.

 

שני המחבלים הפלסטינים, תושבי ג'בל מוכבר, נכנסו לבית הכנסת "קהילת תורה" חמושים באקדח אחד ובסכינים דמויי גרזנים ותקפו מתפללים

שהיו בעיצומה של תפילת שחרית. בתוך דקות בודדות הגיעו למקום שוטרים שהיו באזור, ונתקלו במחבלים כשאלה יצאו מבית הכנסת על מדרגות המבנה. במקום התפתח קרב יריות ובסיומו נורו למוות שני המחבלים.

 

ארבעה מתפללים נרצחו בפיגוע, כולם מתגוררים ברחוב שמעון אגסי בירושלים: הרב משה טברסקי (59), רב בישיבת "תורת משה", אריה קופינסקי, בן 43, אברהם שמואל גולדברג, בן 68, וקלמן לוין. שבעה בני אדם נפצעו בפיגוע. מצבם של שניים מוגדר אנוש ושניים נוספים במצב קשה. פצוע נוסף מוגדר במצב בינוני ואדם נוסף קל.

 

מיכל מרגלית השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
קרובי המחבלים הציגו תמונותיהם
צילום: AFP
מומלצים