שתף קטע נבחר

משחר ההיסטוריה: מהי אסטרולוגיה?

ממה בעצם נולדה, מה היא אומרת עלינו והאם היא באמת מגלה את העתיד? שלי רום מסבירה מה מקורה ולמה היא לא בהכרח מבטיחה שעד גיל 21 נגיע לירח. בית ספר לאסטרולוגיה

האסטרולוגיה - אסטרו-כוכב, לוגוס-תורה, הינה שיטה עתיקה למעקב אחר מחזוריות הכוכבים והשפעתם על האדם. כמו שעון המתקתק בחיינו, כך גם הכוכבים מסמלים את הזמן החולף ואת מחזוריות החיים.

 

בעבר, עד ראשית ימי הביניים, האסטרולוגיה עסקה בתמונת מצב מדויקת של השמים ולמעשה לא היה הבדל בינה לבין האסטרונומיה שנחשבה מדע מדויק. ברבות השנים, אסטרולוגים מצאו שמערך הכוכבים משפיע על האדם, על טבעו והתנהגותו ואף טווה את דרכו. לכן, מראשית העת החדשה האסטרולוגיה הפכה בקרב הציבור תורה פסבדו-מדעית.

 

 

השיטה האסטרולוגית מתבססת על הנחת היסוד שקיים קשר בין מצבם של גרמי השמים ובין מעשיהם ותכונותיהם של בני אדם, As Above" so below" אימרה המתארת את השתקפות היקום בכל אחד מאיתנו.

 

השמיים שלמעלה משפיעים על האדם שלמטה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
השמיים שלמעלה משפיעים על האדם שלמטה(צילום: shutterstock)
 

 

האסטרולוגיה מתבססת על מחזוריות הכוכבים ומשליכה אותם על חייהם של בני האדם, מיקומם של גרמי השמים מסמלים תקופות בחיי האדם ועל פי מחקר של הכוכבים ניתן לשער את מהלכיו.

 

האסטרולוגיה נולדה ככל הנראה במסופוטמיה החל מהאלף השלישי לפנה"ס. ההשערה היא כי האסטרולוגיה הבבלית החלה להיכנס לתרבות המערבית בתקופה ההלניסטית בראשית המאה ה-4 לפנה"ס.

 

לפי המסורת הרווחת, היה זה ברוסוס (Berosus) מהאי קוס אשר ייבא את האסטרולוגיה ליוון ואת הקרקע לקבלתה הכינו הפילוסופים היווניים. היוונים החלו, במאה השנייה לפנה"ס, לפתח את האסטרולוגיה האישית, המבוססת על ההשלכה של הכוכבים על האדם הבודד, ההורוסקופ (Horoskopos מלשון Hora - שעה, Skopos - התבוננות) כתרשים של מיקומי הכוכבים בעת הלידה.

 

הזמן המדוייק בו נולדנו מהווה תצלום של מערך הכוכבים בשמים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הזמן המדוייק בו נולדנו מהווה תצלום של מערך הכוכבים בשמים(צילום: shutterstock)

 

על פי השיטה ההורוסקופית, הזמן המדוייק בו נולדנו מהווה תצלום של מערך הכוכבים בשמים ומשמש מפת לידתו של האדם האינדיווידואל. ההורוסקופ מושפע, ככל הנראה, מהתרבות המיצרית שממנה הושפעו המלומדים שישבו באלכסנדריה העתיקה. 

 

הכוכבים בשירות האסטרולוגיה

הגופים השמימיים העיקריים המשמשים את האסטרולוגים הם: השמש, הירח, כוכבי הלכת במערכת השמש, נקודת האופק ונקודת רום השמיים. האסטרולוגיה עוסקת באומנות הממזגת חישובים מדעיים עם תפיסה אינטואיטיבית. על פיה, מהלך חייו של האדם נקבע על פי מסלול של עשרה כוכבים ומיקום השמש מסמל את ה'מזל' של האדם.

 

כשם שהקוד הגנטי מקודד לתכונות ביולוגית, כך מפה אסטרולוגית היא הקוד הרוחני שמשקף את תכונות האדם המוצפנות בספריה הקוסמית. מפת לידתו של האדם מייצרת גאומטריה אישית אחת ויחידה, המוצפנת מתוך המערך הכולל של הגיאומטריה הבריאתית. החישובים כרוכים בחשבון אריתמטי וגאומטרי, הממקמים את הכוכבים בתאריכים ובזמנים נתונים לפי טבלאות מוכנות מראש.

 

יש אסטרולוגים הטוענים כי ניתן לתת בסיס מדעי מוצק יותר לכל התחום, אך הקהילה המדעית המודרנית לא מסכימה עם ההסתברויות הללו.

 

האסטרולוגיה פועלת ברמה הסמלית, אנו מציירים מפת לידה, התואמת התרחשות כוכבית. כל מרכיב במפת הלידה

 מייצג אנרגיה ספציפית, המבטאת את עצמה בדרך של הביטוי של הכוכב.

 

מזג האוויר האנרגטי משפיע עלינו בדיוק כפי שמזג האוויר המטורולוגי משפיע עלינו, כך שכמו שאדם הרוצה לצאת מהבית ביום גשום יקבל מהתחזית המלצה לקחת מטריה, כך האסטרולוגים ימליצו לנהוג בהתאם לאקלים האנרגטי.

 

סדר הכוכבים במהלך חייו של אדם לא יחזור לעולם לאותו מערך שהיה בשעת הלידה, כך שכל מפת לידה היא ייחודית ונדירה, ממש כמו בן אנוש שאיננו זהה לאחר. האסטרולוגיה המערבית מבוססת על התפיסה החדשנית הקוסמולוגיות גאוצנטריות, המעמידה את כדור הארץ במרכז היקום ומבחינות הבחנה מהותית בין העולם הארצי לעולם השמיימי של כוכבי הלכת והשבת, שיטה זו שמה את האדם במרכז.

 

בעבר הייתה האסטרולוגיה קשורה קשר הדוק לתמונת העולם המדעית, אך כיום, עם התפתחות המערכות הממוחשבות המתקדמות, יש ענף מתפתח באסטרולוגיה המערבית המודרנית העוסק במפות הליוצנטריות ואף ניתן לעקוב אחר הכוכבים בטבלאות של אפמריס Ephemeris המעודכנות על ידי נאסא.

 

האסטרולוגיה הקלסית

לאורך השנים קמו אסטרולוגים שהשפיעו והולידו תורות שונות, המשקפות תרבויות שונות, עמים שונים ותפיסות שונות, אולם האסטרולוגיה הפופולורית ביותר הינה האסטרולוגיה הקלסית, הדוגלת בשיטה ש'כך כתוב וכך יהיה'.

 

האסטרולוגים העתיקים - מעבר לכך שידעו את מסילות הכוכבים והשפעותיהם - התפתחו להבין נפשו של אדם ואת הקרמה הכתובה מראש. הגישה היתה מוכתבת על ידי כוחות הטבע וכוחות עליונים. שלא כמונו, האדם אז היה נוח להאמין ולא מסוחרר מעוצמת הידע שלו. האסטרולוגיה נטעה אמונה כי האדם מושפע מגורלו שנחרץ במפת לידתו, שכתובה מראש.

 

האסטרולוגיה המערבית מבוססת על השנה הטרופית, המבוססת על תנועת השמש בשמיים ללא תלות מיקומה במזל מסוים. באופן זה, מזל טלה מתחיל ביום השוויון האביבי, מזל סרטן מתחיל ביום הארוך ביותר בשנה, מזל מאזניים מתחיל ביום השוויון הסתווי ומזל גדי מתחיל ביום הקצר ביותר בשנה.

 

האסטרולוגים העתיקים התפתחו להבין נפשו של אדם ואת הקרמה הכתובה מראש (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
האסטרולוגים העתיקים התפתחו להבין נפשו של אדם ואת הקרמה הכתובה מראש(צילום: shutterstock)

 

אחד הספרים המרכזיים באסטרולוגיה המערבית בזמן העתיק, הטטרביבלוס ("ארבעת הספרים"), נכתב על ידי החכם ההלניסטי תלמי, אבי השיטה הגאוצנטרית באסטרונומיה. התפיסה האסטרולוגית של ימי הביניים הושפעה רבות מהפילוסופיה הנאופלטונית, שסברה כי האדם הוא אל אשר קשור לאחד מהספירות נושאות הכוכבים.

 

האסטרולוג, וויליאם לילי, נולד ב-1602, לילי נחשב כאורים והתומים של האסטרולוגיה העתיקה, בעל השפעה רבה על השפה האסטרולוגית והספר המקיף ביותר שכתב בנושא האסטרולוגיה התפרסם בשנת 1647 ופופולרי עד היום. לילי ריכז כתבי עת עתיקים.

 

האסטרולוגיה היהודית

האסטרולוגיה היהודית, מצאה לעצמה נחלה בתורת הקבלה, שהחלה בימי הביניים, ובנתה גרסא שמתאימה לרוח היהדות בכלל ולקבלה בפרט, אשר לימים הפכה ל "אסטרולוגיה קבלית". בין אוהדי האסטרולוגיה בקרב חכמי היהדות ניתן למנות את הרמב"ן, הראב"ד ודון יצחק אברבנאל. לעומתם, הרמב"ם היה ממתנגדיה.

 

אסטרולוגיה של התפתחות הנשמה, שיסד ג'ף גרין (ובארץ מוריס פרננדס) משלבת בין שתי האסכולות. בדומה לגישה הקלאסית, אסטרולוגיה קארמתית מבחינה באותם חלקים במפה שהם גורליים ואינם בשליטתו של האדם, ומחזקת את החלקים בשליטתו והם בבחינת הבחירות החופשיות.

 

אסטרולוגיה קארמתית מדגישה את הרעיון המרכזי ויעדו הרוחני של האדם, המשך מגלגוליו הקודמים, ומאמינה שלאדם יש את הכלים להתפתחות בהתאם למודעות הרוחנית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הכוכבים מסמלים את הזמן החולף ואת מחזוריות החיים
צילום: shutterstock
צילום: ענבל מרמרי
שלי רום
צילום: ענבל מרמרי
מומלצים