שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

"הטבח בבית-הכנסת החזיר אותי 60 שנה לאחור"

58 שנים חלפו מהפיגוע בבית הכנסת בכפר חב"ד בו נהרגו חמישה נערים בעיצומה של תפילת ערבית. אשר קדוש, מניצולי הפיגוע, משחזר לערוץ 20 את רגעי האימה: "הייתי לוחם חרמש ובכל מערכות ישראל ראיתי מתים מסביבי, אבל דווקא הטבח בבית הכנסת החזיר אליי באחת את הטראומה שחוויתי כילד"

הטבח האכזרי שאירע השבוע בבית הכנסת "בני תורה" בשכונת הר נוף בירושלים ובו נרצחו ארבעה מתפללים ושוטר שבא להצילם, החזיר באחת את אשר קדוש (71) כמעט שישים שנה לאחור - אל זירת הפיגוע בבית הכנסת של בית הספר החקלאי בכפר חב"ד.

 

"התכנסנו לתפילת ערבית לאחר יום לימודים ועבודה בבית הספר", הוא משחזר בראיון לערוץ 20, "במהלך תפילת העמידה (שמונה עשרה) כבה לפתע האור וצרור יריות פילח את הדממה. מהירי נרצחו חמישה: ארבעה תלמידים – שלושה מהם חבריי, בני כיתתי - והמדריך שלנו. נעלמו לי ברגע אחד שלושה חברים טובים".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הפיגוע בכפר חב"ד אירע בשנת 1956. סמוך לשעה שמונה בערב חדרו מחבלים מקבוצות "הפדאיון" אל הכפר והגיעו אל בית הכנסת בבית הספר החקלאי, שם התפללו באותה שעה עשרות תלמידים - עולים מתוניס ומרוקו. הנער אשר קדוש, שהיה בן 13 בלבד, עלה לישראל שלושה חודשים קודם לכן יחד עם אחיו הקטן, כשהשניים משאירים מאחור את הוריהם.

 

"למרות שלא ראיתי את התמונות מזירת הפיגוע הקשה שהתרחש השבוע בבית הכנסת בירושלים, הזדעזעתי והאירוע הקשה ממש החזיר אותי אחורה לאותם רגעי אימה", הוא אומר.

 

ההבדל הוא רק בצבע התמונות. סידורים מוכתמים בדם (צילום: ערוץ 20) (צילום: ערוץ 20)
ההבדל הוא רק בצבע התמונות. סידורים מוכתמים בדם(צילום: ערוץ 20)

 

ברגע הפיגוע עמד אשר בסמוך לדלת הכניסה והתפלל, אך בליטה קטנה בקיר הגנה עליו מצרור היריות. חייו ניצלו. כשהירי פסק הוא החל לקרוא לאחיו שהתפלל מטרים ספורים מהמקום בו עמד - אך לא זכה למענה.

 

"צעקתי לעברו מאיר, מאיר והוא לא השיב", הוא מתאר, "ידעתי היכן הוא עומד אז בתוך החשיכה ששררה בחדר התחלתי לזחול לכיוונו. בדרכי אליו נתקלתי בגופות ההרוגים, בפצועים בכיסאות ושולחנות הפוכים. כשסוף סוף חברתי אליו ראיתי שאחי חי. מיששתי אותו וראיתי שהוא לא נפגע, וכששאלתי אותו מדוע הוא לא עונה לי, הוא השיב שבכל פעם כשקראתי לו הוא ענה. רק אז קלטתי שקולות הנפץ והירי פגעו בשמיעה שלי".

 

גם בעקבות הפיגוע, שאירע תוך כדי התפילה, לא נפגעה אמונתו של אשר. "כלל לא היו חשבתי על סוגיות אמוניות, הייתי רחוק מזה. הרבי מלובביץ עודד אותנו ולאחר הפיגוע הוא שלח לכל הילדים מתנה את ספר 'התניא' עם הקדשה אישית שלו - ועד היום יש לי את הספר. אני עדיין מתעודד ממנו.

 

האחים קדוש יצאו אמנם ללא פגיעות בגוף - אך עם לא מעט צלקות נפשיות. למרות השנים הרבות שחלפו מאז, אשר לא מצליח לעצור את הדמעות שהוא נזכר בזוועה. "ראיתי הרבה בחיים", אומר בכאב. "הייתי לוחם חרמש, לחמתי בכל מלחמות ישראל וראיתי מתים סביבי, אבל השבוע כשראיתי את הטבח בבית הכנסת, כל הטראומה שחוויתי כילד חזר אלי באחת".

 

צפו בראיון המלא

 

עוד בערוץ 20, כנסו לשידור החי ולעמוד ה-VOD

ערוץ 20 בפייסבוק

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 20
מנגב את הדמעות. אשר קדוש
צילום: ערוץ 20
צילום: ערוץ 20
רק בשחור לבן. סידור מוכתם בדם מהפיגוע בכפר חב"ד
צילום: ערוץ 20