שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איש עם קבלות

  ד”ר מיכאל לייטמן הוא אחד ממומחי הקבלה המובילים בעולם, יש לו אלפי מאמינים, כולל מפורסמים ועשירים, ומהפינה הקטנה שלו בפתח תקווה הוא מתכנן להביא שלום לעולם. בשבוע שעבר הוא היה בלוס אנג’לס

  ד"ר מיכאל לייטמן, איש קבלה (קבלה לעם) ומייסד קבוצת "בני ברוך”, הגיע לארה"ב במסגרת סיבוב הרצאות ונחת גם בלוס אנג'לס. ערב לפני שטס לוושינגטון להרצאה בכנס ארגון האמריקאי-ישראלי IAC תפסתי אותו לראיון מרתק על משמעות החיים, קבלה לעם, משפחה ועוד.

   

  לייטמן, 68, נולד בבלארוס (אז ברית המועצות) ולמד רפואה באוניברסיטת לנינגרד. הוא עלה לארץ בשנת 1974, לאחר ארבע שנים בהן היו מסורב עליה, ביחד עם אשתו אולגה. בישראל חזר בתשובה, הגיע לישיבתו של הרב ברוך שלום הלוי אשלג והפך לעוזרו האישי. הוא התחיל ללמוד איתו קבלה ב-1976 ועם מותו של הרב ב-1991, הקים את קבוצת בני ברוך לשם הפצת משנתו. המרכז הוקם ברחובות, אך מקיים כיתות והרצאות בכל הארץ.

   

  עם לארי קינג ()
  עם לארי קינג

   

  הרב לייטמן חיבר עד כה 30 ספרי קבלה שתורגמו לשפות שונות. לדברי לייטמן, הקבלה היא האמת הבלעדית והיחידה והוא מציג אותה כפתרון מדעי למצוקות האדם המודרני. במשך השנים, הפך הרב לאייקון קבלה בארץ ואת הקבלה עצמה הפך לידידותית למשתמש בה. סלבריטאים רבים בארץ, בדיוק כמו כאן, נישבו בקסמה. אחד מהם, המוזיקאי ארקדי דוכין, הוא תלמיד נאמן שאף כתב שיר לו קיבל השראה לאחר שלמד אצל הרב. לרב יש כאלף תלמידים במרכז שחלקם גם מסייעים בצילומי תוכנית הטלוויזיה שלו המשודרת 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע.

   

  בראיון עם ד"ר לייטמן, צריך להיזהר לא להתחיל שאלות עם צמד המילים: אתה מאמין, כי לייטמן, כפי שהוא מתעקש, לא מאמין אלא יודע. "הכל כתוב בתורת הקבלה".

   

  את התורה הזאת הוא מלמד במסגרת האקדמיה שלו לשני מיליון איש ברחבי העולם, מ-57 מדינות שונות. הלימודים היומיומיים שלו מתורגמים בתרגום סימולטני לתשע שפות והוא נוסע רבות ברחבי העולם, לדרום אמריקה, אירופה וארה"ב. "יש לנו אפילו אנשים שלומדים את הקבלה שלנו בארצות ערב, אבל הם עושים זאת בהחבא מסיבות מובנות, כי הם חוששים לחייהם”, אומר לייטמן.

   

  כשהוא נמצא בארץ, הוא מתחיל את היום שלו בשלוש לפנות בוקר במרכז "קבלה לעם" בפתח תקווה, מה שאומר שהוא מתעורר עוד שעה קודם להתכונן לקראת השיעור. התלמידים הנאמנים שלו, ביניהם עורכי דין, מהנדסים, מורים, בעלי עסקים ושאר מקצועות חופשיים, מתעוררים אף הם באותה שעה הזויה ומגיעים למרכז. מי שלא יכול להגיע – כלומר תלמידים רבים ברחבי העולם – פשוט מתחבר דרך האינטרנט ומשתתף בשיעור. עם תום השיעור, ממשיך ד"ר לייטמן בחזרה הביתה ויוצא עם אשתו להליכה בטיילת שליד הים. וכך הוא עושה מדי יום ביומו כשמה שמדרבן אותו זו הפצת השיטה לתיקון האגו של האדם בעולם. השורש לכל רעה חולה לדבריו. "רק תיקון עצמי של כל אדם ואדם והשגת תכונת ואהבת לרעך כמוך ולכל הסובב אותך, יביא לשלום ולאושר בעולם”, הוא אומר.

   

   

  לראיון מגיע הרב לייטמן עם פמליה המורכבת מאשת יחסי הציבור שלו, ותלמידים, חלקם מהארץ, חלקם מארה"ב ואיטליה, כשאחד התלמידים מתעד את המסע לצורך סרט דוקומנטרי. במהלך הראיון דיבר הרב על נושאים רבים, החל מהתעוררות האנטישמיות באירופה ועד התפוררות התא המשפחתי, כשהתשובה לכל הבעיות האלה לדבריו היא אחת - לימוד קבלה וחיבור בעם היהודי. לפניכם כמה מתובנותיו של הרב לייטמן.

   

  האגו – צרה צרורה

  “אנשים רבים מונעים על ידי האגו. זה מה שעומד בראש מעייניהם. אם נתעלם מהאגו, נצליח להגיע לדרגה אחרת שלנו בקיום כבני אדם. אנשים רק חושבים איך לנצל את האגו שלהם עד הסוף. אותם אנשים שהיו אומרים פעם: כן צריך להתחבר, היום כמעט ולא נשמעים. פעם היו אנשים שהתעסקו בבעיות עולם, היום כמעט שלא שומעים ולא רואים אותם".

   

  מבבל ועד היום

  “בזמנו של אברהם, הוא ליכד את האנשים מסביבו, אסף 5000 איש שהיו מלוכדים ונעו מאהבה ואיתם הגיע לארץ כנען. עם ישראל אז, לא היה עם שמחובר גנטית, הוא עם שמחבר בינו גן רוחני ולשם אנו צריכים להגיע. חוסר החיבור בינינו גורם להרס. נפלנו מאהבת חיים לשנאת חיים. היום, 2000 שנה מאוחר יותר, אנחנו מגיעים ממש לאותו מצב כמו שהיה אז בבבל. אנו נמצאים במשבר ועלינו להתאחד ולקיים את הפיתרון שציווה אברהם. מי שמחזיק את המפתח לפיתרון הם היהודים”.

   

  אנטישמיות בעולם

  “עוד עשרות שנים לפני השואה, ידעו בקבלה שדבר כזה עלול להתרחש אם לא נתחבר. על מה שקורה היום באירופה והתגברות האנטישמיות שם, כתבתי כבר לפני 10 שנים. כתבתי שהולך להיות משבר כלכלי ואנטישמיות קשה, אבל אלו לא דברים שאני המצאתי, אלא דברים שכתובים בחוכמת הקבלה. אנחנו רוצים פיתרון נכון וטוב לכל הסכסוך שלנו. אם נתחבר, נהפוך לכוח עליון עבור כל האנושות וברגע שנתחיל לבצע את זה, נראה איך האנטישמיות מצטמצמת. הם מרגישים שכל הרע בעולם בא דרכנו, הם מרגישים שאנחנו אוחזים בצינור השפע וזה לטוב ולרע. אם לא נתלכד, אנו צפויים לראות את התגברות האנטישמיות בעולם. מה שקרה באירופה, יקרה גם בארה"ב. גם במקומות נידחים בעולם שלא ראו יהודים, גם שם שונאים אותנו. זה נמצא בטבע האדם.

   

  “פעם חיינו את החיים על פי ‘ואהבת לרעך כמוך’ ו’כל ישראל חברים’, אבל ברגע שהפסקנו להיות מחוברים, התחלנו לראות את התגברות השנאה כלפינו. יש לנו הזדמנות טובה להפסיק עם האנטישמיות. לבנות עם יפה ומאוחד. אומות העולם מאשימות אותנו בכל הצרות ובצדק. כי אם פורענות באה לעולם, זה בגללנו ואנו יכולים להאשים רק את עצמנו. במסגרת הארגון שלנו ‘קבלה לעם’ יש אנשים מכל העולם והחיבור הזה עוזר לחבר יהודים לכל העולם. אנחנו בני אותה קבוצה שיצאה מבבל ועלינו להביא את אותה שיטה שגרמה לטוב. האנטישמיות תגדל אם לא נממש את הייעוד שלנו".

   

  התפוררות התא המשפחתי

  "היום קשה לאנשים לשמור על המשפחה לתקופה ארוכה כל כך. זה מעיד שוב על משבר בו אנו נמצאים ועליו מדברת חכמת הקבלה. רק לפני חמישים שנים הגירושים נראו כאסון גדול. האנשים ראו מקרים כאלה כמשהו שמפתיע ואינו מובן, כמשהו חריג. בזמנו טרם היתה הסכמה חברתית בעניין הזה, והגירושין בעבר לא היו משהו פשוט שנחשב מקובל. האנשים שהתגרשו עשו זאת רק במקרים נדירים. בלתי אפשרי לדמיין מה צריך היה לקרות כדי שבני אדם יהיו מוכנים לכך. יחד עם זה, במחצית המאה העשרים המצב השתנה בדרמטיות. רוב הזוגות מתגרשים, ואנשים מתחתנים שוב ושוב, מגדלים ילדים מנישואים שונים. אין זה מפתיע את אף אחד. הנשים לעיתים מעדיפות להוליד ילדים ללא בעל, ובכלליות הן אינן רוצות להינשא”.

   

  אסון אקולוגי

  "ניתן להציל את כדור הארץ מאסון אקולוגי רק על ידי שינוי יחסו של האדם אל הסובב אותו, האנשים והטבע. מדובר במעבר משינאה ורצון לנצל את הכל למען תועלתו הצרה, לנתינה ואהבה כוללת. אנו חייבים להקים ועדה להצלת כדור הארץ מהר ככל האפשר, לקבל גישה לכל אמצעי התקשורת ובעזרת שיתוף פעולה לחנך את האנושות להתקיים בצורה נכונה בהדדיות".

   

  ואהבת לרעך כמוך

  "קיומם של חיים אפשרי רק כשכל המרכיבים מצויים בהרמוניה מלאה, כמו בגוף אחד שלם. האימרה שמגדירה זו היא ‘ואהבת לרעך כמוך’. אמרה זו איננה מדברת על רמה מוסרית רצויה, אלא על חוק קיום החיים".

   

  מה התשובה?

  "לימוד הקבלה הוא האמצעי לחיבור. על ידי החיבור אנחנו נמצאים בהרמוניה עם כח עליון ואז הוא משפיע דרכנו. אנו צריכים להתחבר ובחיבור בינינו שוב נמצא, כמו אז, את אותו כח עליון, אותה שמחה ואהבה. הכח העליון שבטבע שמוליד חיים. הבעיה היא שהיום, אף אחד לא יכול להביא את החיבור הזה לעולם אלא רק עם ישראל".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים