שתף קטע נבחר

אובמה למען המהגרים: "כמו הבנות שלי"

נשיא ארה"ב הורה על הקלות במערך ההגירה "השבור" כהגדרתו, שיימנעו גירוש של כמעט 5 מיליון מהגרים לא חוקיים. הרפורמה תקודם בצווים ביצועיים, צעד שמעמיד למבחן את הכוח הנשיאותי ומרגיז את הרפובליקנים

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הכריז הלילה (ו') על תוכנית להסדרת מעמדם של מהגרים לא חוקיים - שיוכלו "לצאת מהמחשכים" עם הסרת איום הגירוש מעל ראשיהם. הנשיא האמריקני, שנחשב 'ברווז צולע' לאחר שמפלגתו איבדה את הרוב גם בסנאט, מתכוון לקדם את הרפורמה על ידי צווים נשיאותיים. דבר שמעורר את זעם הרפובליקנים, שטוענים כי מדובר בניצול יתר של סמכויות הנשיא. 


 

המהלך שמתכנן אובמה יביא לפי הערכות להסדרת מעמדם של כמעט חמישה מיליון מהגרים בלתי חוקים, בתנאי שהם גרים ועובדים בארה"ב לפחות חמש שנים,

וילדיהם בעלי אזרחות או תושבות קבע. אותם מהגרים, שעד כה התחמקו מהרדאר של הרשויות, יוכלו להירשם באופן חוקי לעבודה, לשלם מסים ולהימנע מגירוש בשלוש השנים הבאות. בנאום שארך 15 דקות בשעת צפיית שיא בטלוויזיה אמר אובמה לציבור האמריקני שסילוק מיליונים מארה"ב "יהיה בלתי מציאותי ומנוגד לאופי שלנו". מרבית המהגרים נמצאים כאן הרבה זמן, הבהיר אובמה, והם עובדים ומפרנסים את משפחתם, כשמרבית ילדיהם נולדו כאן.

 

במפלגה הרפובליקנית זעמו על המהלך, שלטענתם אינו חוקתי - כיוון שהוא מגדיר מחדש את סמכויות הנשיא לפעול תוך עקיפת הקונגרס. אובמה ממש לא התחמק מהסוגיה, אלא העמיד את יריביו הפוליטיים למבחן: "לאלו בקונגרס שמעלים ספק בנוגע לסמכות שלי לשפר את מערך ההגירה ולפעול היכן שהקונגרס נכשל, יש לי תשובה אחת: תעבירו חוק". בבחירות האמצע האחרונות הצליחו הרפובליקנים להשיג רוב בסנאט, שנוסף לשליטתם על בית הנבחרים התחתון, ובכך להשיג עליונות מלאה על הדמוקרטים ברשות המחוקקת.

 

מהגר בלתי חוקי צופה בנאום. התוכנית לא תעזור למסתננים חדשים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מהגר בלתי חוקי צופה בנאום. התוכנית לא תעזור למסתננים חדשים(צילום: רויטרס)

 

במסגרת התוכנית של אובמה אין כוונה להימנע לחלוטין מהליך הגירוש של מהגרים לא חוקיים, אך בכוונתו לדרוש מהרשויות להתמקד בפושעים. "צריך לגרש עבריינים, לא משפחות, חברי כנופיות פשע, לא אמא שעובדת קשה למען ילדיה", הדגיש אובמה.

 

צווי הנשיא

לצד ההקלות בהגירה, החליט אובמה להגביר את האכיפה נגד מסתננים חדשים על ידי עיבוי מערך המשמר הפדרלי שפרוס לאורך הגבול הדרומי עם מכסיקו.

 

הצעדים שעליהם החליט אובמה:

1. הגברת האכיפה בגבול עם מכסיקו למניעת חדירה של מהגרים בלתי חוקים.

2. קיצור הבירוקרטיה למהגרים בעלי מיומנויות גבוהות, בוגרי אוניברסיטאות, שיוכלו לתרום לפיתוח הכלכלה האמריקנית.

3. מי שנמצא בארה"ב יותר מחמש שנים, יש לו ילדים שהם אזרחים אמריקנים או תושבים חוקיים, יכול להירשם, לעבור בדיקת רקע פלילית ולשלם מסים ולקבל מעמד זמני בלי שיגורש. 

 

טקס הגראמי הלטיני נקטע כדי לשמוע את הצהרת הנשיא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טקס הגראמי הלטיני נקטע כדי לשמוע את הצהרת הנשיא(צילום: רויטרס)
 

 

אובמה הדגיש כי הוא נאלץ להפעיל צו זמני, אבל רק הקונגרס יוכל לחוקק חוק שיאפשר רפורמה בת קיימא בהגירה.

"אני עובד עם הקונגרס על תיקון שלם, ובשנה שעברה תמכו בחוק 68 סנטורים דמוקרטים ורפובליקנים", הזכיר הנשיא. הוא הדגיש כי בית הנבחרים שבשליטת הרפובליקנים היה יכול להצביע על אותו חוק ב"כן" או "לא" וזה היה לדבריו עובר ברוב, אבל הרפובליקנים בלמו את הרפורמה. "שנה וחצי עברה, וההנהגה הרפובליקנית סירבה לאפשר הצבעה פשוטה", טען אובמה וזה אילץ אותו לפעול.

 

"במשך יותר מ-200 שנה המסורת שלנו היא לקדם בברכה מהגרים מרחבי העולם, מה שנתן לנו יתרון עצום על מדינות אחרות", אמר אובמה לציבור האמריקני. הוא טען שזו הדרך להניע את הכלכלה קדימה, והדרך הנכונה מבחינה אנושית. אובמה לא חסך בפאתוס. "אנחנו מדינת מהגרים, ותמיד נהיה כזאת", אמר הנשיא. ואף גייס נשיא רפובליקני לשעבר: "כפי שקודמי בתפקיד, ג'ורג' בוש הבן, אמר פעם: הם (המהגרים הלא חוקיים) הם חלק מהחיים האמריקניים". בדבריו אף השווה בין ילדי המהגרים לבנותיו, "שפרט לנסיבות סביב מקום הולדתם, הם אמריקנים באותה מידה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה בנאומו הלילה בפני האומה
צילום: AP
מומלצים