שתף קטע נבחר

הגדנ"ע של דאעש

גיוס ילדים למלחמה אינו תופעה חדשה, אבל נדמה ששום ארגון לא עשה זאת בגלוי, בגאווה ובחוצפה כמו "המדינה האיסלאמית". מבט לגדודי הנוער של ארגון הג'יהאד, מהזחילה תחת גדרות התיל ועד ההרשמה לפיגועי ההתאבדות

בני נוער הנושאים כלי נשק ניצבים בעמדות בידוק ובצמתים עמוסים במוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק. על השרוול השמאלי של המדים שלהם תפור סמל "המשטרה האיסלאמית". בראקה שבסוריה, הבירה דה-פקטו של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בסוריה, משתתפים ילדים במחנות אימון וסדנאות דת לפני שהם יוצאים לקרב. אחרים משמשים טבחים או שומרים במפקדת הארגון הקיצוני או מתפקדים כמרגלים, ומוסרים מידע על אנשים בשכונותיהם.

 

עוד חדשות בעולם :

 

לפי הראיות ההולכות ומצטברות בזכות תושבים, פעילים, מומחים עצמאיים וארגוני זכויות אדם, ברחבי האזור הנרחב שבו שולט דאעש מגייס הארגון באופן פעיל ילדים לקרב, ופוגע בבני האדם הפגיעים ביותר בגיל צעיר.

ילדים מניפים את דגל המדינה האיסלאמית בראקה, סוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
ילדים מניפים את דגל המדינה האיסלאמית בראקה, סוריה(צילום: AP)

בעיירה קובאני שבצפון סוריה, שם זה שבועות נלחמים תושבים כורדים על חייהם מול הג'יהאדיסטים מדאעש, סיפרו פעילים לסוכנות הידיעות AP כי ראו ילדים נלחמים לצד הקיצונים האיסלאמיסטים. מוסטפה באלי, פעיל המתגורר בקובאני, סיפר כי ראה גופות של ארבעה ילדים, שניים מהם בני פחות מ-14, ונער בן 18 אחד לפחות ביצע לפי הדיווחים פיגוע התאבדות.

 

במחוז חלב בסוריה סיפר פעיל המשתייך ל"צבא סוריה החופשי", הארגון המרכזי של המורדים המתונים יותר נגד אסד, כי לוחמיו נתקלו בילדים בשלהי נעוריהם "לעתים די קרובות" במהלך הקרבות נגד דאעש.

 

קשה לקבוע כמה נרחב בדיוק הניצול של ילדים בעולם הסגור של מדינת דאעש. אין נתונים מהימנים בנוגע למספר הקטינים המשרתים בארגון, אבל צוות של האו"ם שחקר את פשעי המלחמה בסכסוך בסוריה קבע כי בגיוס הילדים לצורך תפקידי לחימה אקטיבית מבצע דאעש הפרות של זכויות אדם ופשעי מלחמה בקנה מידה רחב, ובאופן שיטתי ומאורגן.

 

"הארגון מנצל ילדים ככלי להבטחת נאמנות ארוכת טווח, התמסרות לאידיאולוגיה שלו וסגל של לוחמים מסורים שיראו באלימות דרך חיים", נכתב בדו"ח. צוות המומחים קיים יותר מ-300 ראיונות עם אנשים שברחו מהאזורים שבשליטת דאעש או חיים בהם, ובחן סרטוני וידאו ותמונות.

 

אריות בבית הספר

השימוש שעושים ארגונים חמושים בילדים במהלך סכסוכים אינו חדש כמובן. לפי ליילה זרוגי, נציגתו המיוחדת של מזכ"ל האו"ם לענייני ילדים וסכסוכים מזוינים, במלחמת האזרחים בסוריה גייסו גם "צבא סוריה החופשי" ו"ג'בהת א-נוסרה" המשתייך לאל-קאעידה ילדים לצורכי לחימה. אבל נראה כי אף ארגון אחר לא מתקרב לדאעש בגיוס שיטתי ומאורגן כל-כך של ילדים. בנוסף, האפקט הוא גדול הרבה יותר משום שדאעש שולט באזורים גדולים שבהם החמושים משרישים בילדים את הפירוש הרדיקלי והאלים של חוקי השריעה, ההלכה האיסלאמית.

 

"מה שחדש הוא שנראה שדאעש די שקוף וגלוי לגבי הרצון שלו לגייס ילדים", אומרים בסוכנות הילדים של האו"ם יוניצ"ף, "ילדים בני 10 או 12 מנוצלים למגוון תפקידים, כלוחמים או כמעבירי מסרים, כמרגלים, כשומרים, כמאבטחים במחסומים אבל גם כממלאי תפקידים אחרים כמו בישול, ניקוי ולפעמים אפילו מתן שירותי רפואה לפצועים. לא מדובר בתופעה שולית. זה משהו שנראה כמו חלק מהאסטרטגיה של הארגון".

טבחי הג'יהאד. מגויסים כבר בגיל 9 (צילום: AP) (צילום: AP)
טבחי הג'יהאד. מגויסים כבר בגיל 9(צילום: AP)

חלק מהילדים התנדבו מרצונם לדאעש, ממגוון סיבות, אבל אחרים אולצו להצטרף בכפייה. "אנשי דאעש חוטפים ילדים ומכריחים אותם להצטרף, הם שוטפים את המוח של הילדים ומשרישים בו את תורת הארגון. כל הכלים שמשמשים כדי למשוך ולגייס ילדים מנוצלים על ידי דאעש". גם ילדים בני 9 ו-10 מגויסים למגוון תפקידים בארגון הג'יהאד.

 

באזורים בסוריה ובעיראק הנמצאים תחת שליטת דאעש סגרו הג'יהאדיסטים הסונים בתי ספר או שינו את תוכנית הלימודים כך שתתאם את האידיאולוגיה שלהם. המטרה שלהם לדברי האו"ם היא להשתמש בחינוך ככלי לטפח דור עתיד של תומכים.

 

בסרטון שפורסם לאחרונה על-ידי זרוע התעמולה של דאעש נראה טקס סיום של נערים לבושים במדי צבא. הם נראים בו עומדים בשורה ולוחצים את ידיו של שייח. בתמונה אחרת נראים הנערים מחזיקים רובי קלצ'ניקוב ופניהם מכוסות שחורים. בווידאו מתוארים הנערים כ"דור של אריות, שומרי הדת, הכבוד והארץ". תושבים באזורים שבשליטת דאעש אמרו כי הג'יהאדיסטים מלמדים את הילדים בבתי הספר להפוך ללוחמים.

 

5 חודשי שטיפת מוח

תושב אחד בעיר פלוג'ה שבעיראק סיפר כי ראה את בנו, בן שש, משחק ברובה מים מול הבית וצועק: "אני לוחם המדינה האיסלאמית!". "סימנתי לו לבוא אליי ושברתי את הרובה לשניים", סיפר האיש. הוא אמר גם כי לאחרונה עצרו הוא ובנו בעמדת בידוק של דאעש. בנו צעק: "אנחנו אוהבים אתכם, המדינה!", ואחד הלוחמים השיב: "איזו מדינה?"

 

כשהילד השיב "המדינה האיסלאמית" אמר לו הג'יהאדיסט "ילד טוב" ואפשר להם להמשיך בדרכם. האירוע גרם לאיש לקחת את משפחתו ולעבור לעיר כירכוכּ שבצפון המדינה, עיר הנמצאת כעת בידי הכורדים. "הילדים לומדים רק איך להפוך למוג'אהידין", סיפר האב.

"אני לוחם המדינה האיסלאמית!", צעק הבן מול האב הנחרד. ילד של דאעש בראקה (צילום: AP) (צילום: AP)
"אני לוחם המדינה האיסלאמית!", צעק הבן מול האב הנחרד. ילד של דאעש בראקה(צילום: AP)

לדברי גורמים כורדיים וגורמים באו"ם, מוקדם יותר השנה חטף דאעש יותר מ-150 נערים כורדים בסוריה, החזיק אותם בבית ספר במחוז חלב והציג להם סרטוני וידאו של עריפות ראשים ופיגועים, ואילץ אותם ללמוד במשך חמישה חודשים מדי יום על האידיאולוגיה של דאעש. בהמשך שוחררו הנערים.

 

במחוז ראקה תועדו חמישה מחנות אימון לפחות לילדים ונערים, שאחד מהם מיועד במיוחד לילדים בני פחות מ-16. סרטון וידאו משם מציג ילדים זוחלים מתחת לגדר תיל כחלק מההכשרה הצבאית שלהם.

 

תושבים באזורים שבשליטת דאעש בעיראק, כמו למשל מוסול ופלוג'ה, אומרים שאין זה בלתי שגרתי לראות נערים בסוף שנות נעוריהם חמושים ברובים בעמדות ביקורת ואפילו ילדים קטנים יותר לוקחים חלק בשיירות כלי רכב של הג'יהאדיסטים, בדרך כלל יחד עם אבותיהם.

תושב נוסף בפלוג'ה אמר כי ילדים רבים, חלקם בני 11 בלבד, מתנדבים להצטרף לדאעש, אבל טען כי בדרך כלל דאעש מבקש את הסכמת הוריהם אם הם בני פחות מ-16. לדבריו אחרים מצטרפים תחת לחץ או בתמורה לכסף.

נערים בעמדות דאעש הם מחזה נפוץ. עיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
נערים בעמדות דאעש הם מחזה נפוץ. עיראק(צילום: AP)

"כשהם מסיימים את ההכשרה בוחנים את המיומנויות והיכולות שלהם ורק אז מחליטים לאן לשלוח אותם", אמר האיש, אבו עבדאללה אל-פלוג'י, "רבים רוצים להיות מוצבים בקווי החזית".

 

עוד לא בני 10: "כאן זה הג'יהאד!"

בדו"ח שפורסם מוקדם יותר השנה ראיין ארגון זכויות האדם Human Rights Watch ארבעה ילדים שהיו לוחמים של דאעש בסוריה, והם תיארו את ההכשרה הצבאית בארגון. אחד מהם, באסם, הצטרף לארגון בגיל 16 וסיפר כי עזב אחרי שנפצע קשה בקרב. עמר בן ה-17 סיפר לארגון זכויות האדם כי ילדים ביחידתו נרשמו למשימות התאבדות - וכי הוא עשה זאת גם כן, שלא מרצונו, אחרי שהיה נתון ללחץ.

 

אלפי לוחמים זרים נהרו בחודשים האחרונים לאזורים שבשליטת דאעש מכל רחבי העולם, רבים מהם יחד עם משפחותיהם. בסרטון וידאו שצץ

החודש באינטרנט נראו שני ילדים דוברי צרפתית מושלמת, מחזיקים רובים וטוענים כי הם נמצאים בראקה. הם נראו עומדים ברחוב מאובק. הילדים, ככל הנראה בני הרבה פחות מ-10, אומרים שהם משטרסבורג ומטולוז. צרפת פתחה בחקירה בניסיון לגלות את זהותם.

 

"אתם שם נמצאים במדינה של כופרים", נשמע אחד הילדים אומר בסרטון הווידאו, "כאן - אנחנו מוג'אהידין. אנחנו בסוריה, אנחנו בראקה. יש כאן מלחמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"אתם בארץ הכופרים", אמרו ילדי הג'יהאד, "אנחנו מוג'אהידין"
צילום: AP
מומלצים