שתף קטע נבחר

אז מה עשית בשביל השחורים, ברק אובמה?

השוטר הלבן דארן וילסון ירה למוות בנער השחור מייקל בראון במיזורי. ההחלטה שלא להעמידו לדין חשפה פצע פתוח בחברה האמריקנית: השחורים עדיין מופלים ומקופחים - חלקם יושבים בכלא לשווא - וגם בחירתו של הנשיא השחור הראשון לא סייעה לשיפור מצבם. סיפור בשחור לבן על אומה מפולגת

זהו סיפור בשחור לבן, אין בו גווני ביניים: בשביל להבין את המתיחות הבין-גזעית בארצות הברית צריך להעיף מבט על המספרים - הם אינם משקרים. יותר צעירים אפרו-אמריקנים נהרגים בידי שוטרים לבנים. מערכת המשפט האמריקנית שולחת יותר צעירים שחורים לכלא, פעמים רבות בלא כל סיבה מוצדקת. השחורים מהווים פחות מ-15 אחוזים מאוכלוסיית ארה"ב, אולם הם נכלאים פי שישה וחצי בערך יותר מאשר לבנים. וגם: בבתי הסוהר בארה"ב כלואים כ-2.4 מיליון אסירים. על כל עשרת אלפים אסירים, 4,347 הם שחורים ורק 707 לבנים.

 

תיעוד: יצאו מהניידת והרגו את הילד השחור

 

עוד חדשות בעולם :

מחבלת התפוצצה - ואז באה השנייה: 44 נרצחו

ב-52- מעלות: נוסעים ירדו לדחוף מטוס שקפא

העולם הערבי מרכין ראש: מתה הדיווה סבאח

 

ארגון "המרכז הלאומי לקורבנות פשיעה" קובע שצעירים שחורים בארה"ב הם הקורבנות העיקריים של הזנחה, הם קורבנות של שוד פי שלושה יותר מהאוכלוסייה הכללית וקורבנות רצח פי חמישה יותר מהאוכלוסייה. סיבת המוות העיקרית של שחורים בגילים 15 עד 24 היא רצח.  

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
39 שנה בכלא על רצח שלא ביצע. ריקי ג'קסון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
39 שנה בכלא על רצח שלא ביצע. ריקי ג'קסון(צילום: רויטרס)

גם בילה את 39 השנים האחרונות מאחורי סורג ובריח, אחיו (מאחור) ישב 25 שנה. ווילי ורוני ברידג'מן (צילום: AP) (צילום: AP)
גם בילה את 39 השנים האחרונות מאחורי סורג ובריח, אחיו (מאחור) ישב 25 שנה. ווילי ורוני ברידג'מן(צילום: AP)

בשנת 1962 הקליט הזמר בוב דילן את השיר "מותו של אמט טיל" ובו המילים Cause he was born a black skinned boy, he was born to die ("הוא נולד כילד בעל עור שחור, אז הוא נולד למות"). שירו של הזמר היהודי-אמריקני נכתב על אמט טיל, נער משיקגו שנרצח במיסיסיפי בשנת 1955 על ידי שני גברים לבנים משום שפלרטט עם נערה לבנה.

 

מדינה בוערת

עיני העולם נשואות לעיירה פרגוסון במדינת מיזורי בעקבות ההחלטה השנויה במחלוקת של חבר מושבעים שלא להעמיד לדין את השוטר הלבן דארן וילסון.

וילסון ירה בחודש אוגוסט למוות בנער השחור בן ה-18 מייקל בראון. בראון לא היה חמוש, אולם וילסון טוען כי הנער השחור תקף אותו וסיכן את חייו.

 

ב-170 ערים בארה"ב, בהן ניו יורק ולוס אנג'לס, נערכות הפגנות מחאה גדולות נגד פסיקת חבר המושבעים בעיר קלייטון שבמיזורי. ארה"ב בוערת. מכוניות משטרה עולות באש, בתי עסק נפרצים ונבזזים והזעם הציבורי גדול מאוד.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
גם הקיפוח גדול מאוד - קשה להתעלם ממנו. בסוף השבוע האחרון נורה למuות בקליבלנד הילד השחור בן ה-12 טמיר רייס. רייס סיים את חייו במגרש משחקים. איך זה קרה? הכול התחיל כשהוא הסתובב בשעה שלוש וחצי בצהריים בגן המשחקים עם אקדח צעצוע ונופף בו מול עוברים ושבים. שוטרים שהוזעקו למקום ירו בילד לאחר שלא נשמע להוראות ולא הרים את ידיו. האם לא הייתה זו תגובה צפויה של ילד קטן? האם ילד לבן היה מסיים את חייו בצורה דומה?

 

ישב 39 שנה בכלא על רצח שלא ביצע

ואם כבר מדברים על קליבלנד ועל ילד בן 12. רק ביום שישי האחרון שוחרר מהכלא באוהיו ריקי ג'קסון בן ה-57. ג'קסון כהה העור נידון בשנת 1975 למאסר עולם ביחד עם שני צעירים נוספים על רצח שלא ביצעו. לבית המשפט לא הייתה שום ראייה נגד השלושה למעט עדות של ילד בן 12.

 

אלא שהילד אדי ורנון, כיום אדם מבוגר, התוודה שהשוטרים לחצו עליו להפליל את הצעירים החפים מפשע. התיק נפתח מחדש וביום שישי האחרון שוחרר ג'קסון מהכלא אחרי שישב 39 שנים מאחורי הסורגים - האיש שישב לשווא בכלא האמריקני יותר שנים מכל אדם אחר. יחד עמו שוחרר מהכלא ווילי ברידג'מן. ברידג'מן שוחרר לפני כעשור מהכלא, אך כעבור כמה שנים שב לבית הסוהר בגין הפרת תנאי השחרור שלו משום שנפגש עם עד הראייה שהתוודה בפניו ששיקר בעדותו. גם אחיו של ווילי, רוני ברידג'מן, היה מעורב בפרשה וישב בכלא 27 שנים.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
ג'קסון וברידג'מן השתחררו מהכלא לעולם אחר לגמרי מזה שהכירו בשנות השבעים. הם התוודעו לא רק לסמרטפון ולסלפי אלא גם לארה"ב שבראשה עומד נשיא שחור ראשון - ברק אובמה - ושר משפטים שחור ראשון - אריק הולדר. עוד לפני שאובמה הושבע לתפקיד הרם ועוד לפני שאפילו ביצע את הטעות הראשונה שלו, שנאו אותו אמריקנים רבים. הם לא אהבו לראות את "החדירה השחורה" לבית הלבן וגם לא אהבו לראותו אותו נבחר בשנית לנשיא ארה"ב. הגזענות עדיין חיה ונושמת בארה"ב 2014.

 

אובמה האמין ביכולתו לשנות

אובמה, בן לאב שחור מקניה ולאם לבנה מקנזס, האמין שהוא יכול לשמש גשר לצמצום בין הפערים. אבל די מהר הוא גילה לאכזבתו שנאומים משובחים לא מפילים חומות. הוא גם גילה את מגבלות הכוח של התפקיד.

 

השחורים שבכו מאושר בליל 4 בנובמבר 2008, כשאובמה נבחר לנשיא, נוכחו לדעת שמעבר לגאווה ולתקווה, חייהם לא השתנו בצורה מהותית. מדובר בתהליך, לא במהפכה. אמריקנים מבוגרים רבים גזענים יותר, ומי שנושאים את רוח השינוי הם הצעירים.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אובמה ניסה לנווט בעדינות את הויכוח הציבורי בארה"ב לאחר הרג הנער השחור טרייבון מרטין בפברואר 2012. מרטין בן ה-17 נורה למוות בפלורידה על ידי מתנדב המשמר האזרחי הלבן ג'ורג' זימרמן, שידו על ההדק הייתה קלה.

 

הנער בקפוצ'ון שהפך לסמל אמריקה השחורה

מרטין היה לנער עם הקפוצ'ון שהפך לסמל של אמריקה השחורה. "הוא היה יכול להיות בני", אמר אובמה וסיפר על תחושתו כצעיר שחור שצעד ברחוב ושמע נקישות של דלתות ננעלות של נהגי מכוניות שפחדו ממנו בגלל צבע עורו.

 

בלילה שבו התבשרה ארה"ב שהשוטר וילסון מפרגוסון לא יועמד לדין, מיהר אובמה לצאת אל המצלמות כדי להפציר במפגינים למחות בלי אלימות. הוא גם הפציר בשוטרים לפעול ברגישות. "אנחנו אומה שבנויה על שלטון החוק, ואנו צריכים לקבל את ההחלטה של חבר המושבעים", פתח הנשיא האמריקני את דבריו והוסיף: "ישנם אמריקנים שמסכימים עם זה וישנם כאלה באמריקה שמאוכזבים עמוקות ואפילו כועסים. זה מובן".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"לא הייתי פועל אחרת". השוטר דארן וילסון בראיון ראשון ()
"לא הייתי פועל אחרת". השוטר דארן וילסון בראיון ראשון

הנער השחור סיכן את חיי השוטר הלבן? בראון ווילסון (צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office) (צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office)
הנער השחור סיכן את חיי השוטר הלבן? בראון ווילסון(צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office)

אובמה הוא איש כועס. "אנחנו צריכים להכיר בכך שהמצב בפרגסון מבטא אתגר רחב יותר שעומד מולנו כאומה", הוא אמר. "העובדה היא שקיים חוסר אמון עמוק בין שלטונות החוק לבין קהילות צבעוניות. חלק מזה קשור למורשת של אפליה במדינה הזו. וזה טרגי כי אף אחד לא צריך משטרה יותר טובה מאשר בקהילות העניות שבהן יש אחוזי פשיעה גבוהים יותר. החדשות הטובות הן שאנחנו יודעים שישנם דברים שאנחנו יכולים לסייע בהם. הוריתי לשר המשפטים אריק הולדר לעבור בערים ברחבי המדינה לעזור לבנות יחסים טובים יותר בין הקהילות לבין שלטונות החוק".

 

למרות הכוח העצום של אובמה ושר המשפטים שלו, ידיהם די כבולות במאמציהם לשנות את המציאות הכואבת. מה הם כן יכולים לעשות? לבטל למשל חקיקה ששולחת לשנות מאסר רבות כל מי שנתפס בפעם הראשונה עם כמות סם לצריכה אישית. בתי הסוהר בארה"ב מלאים בצעירים שחורים שמקבלים את הכשרתם המקצועית בכלא, אך לא משתחררים אזרחים טובים יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לא שווים? מפגין אפרו-אמריקני בלוס אנג'לס
צילום: AFP
צילום: רויטרס
לאחר בחירתו הבין את מגבלות הכוח. אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים