שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טיפולי שיניים בהריון: מתי אסור להמתין?

  אחד המיתוסים הכי עתיקים הוא כי טיפולי שיניים בהריון אסורים. רופא שיניים עושה סדר ומסביר עם איזה טיפולים אסור לחכות - ואיזה ימתינו לאחר הלידה

  האם טיפולי שיניים בהריון אסורים בהחלט? קיים מיתוס נחרץ למדי לגבי טיפולי שיניים לפיו, כל מה שקשור ברפואת שיניים, חייב להידחות עד לאחר הלידה.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  נשים רבות בטוחות כי בהיריון פשוט לא מטפלים בשיניים. בעוד שפעמים רבות במהלך ההריון השיניים נחלשות ונפגמות. אז מהם הטיפולים המותרים במהלך ההריון ועם מה כדאי להמתין לאחרי הלידה?

   

  עוד כתבות על בריאות השינים

  באופן טבעי: כך תשמרו על בריאות השיניים

  תוך שעה: כתר מוכן - במקום השן החסרה

  מה הקשר בין דלקת חניכיים לסוכרת?

   

  בדיקה שגרתית

  מותרת בהחלט. ככלל, מומלץ לכל אדם פעם בשנה לבצע בדיקה שגרתית אצל רופא שיניים, ואין שום סיבה לבטל בדיקה זו גם כאשר האשה הרה. במידה והרופא מוצא צורך בצילום, צריך לבחון: אם זה דבר שאינו סובל דיחוי - לבצע. אם לא - מומלץ לדחות עד לאחר הלידה.

   

  סתימות

  את הסתימות עצמן אין בעיה לבצע. הבעייתיות נוצרת כאשר נדרש צילום ולא מומלץ לחשוף את העובר לקרינת הרנטגן. במקרים דחופים יש לעשות צילום על ידי רופא או טכנאי רנטגן בעלי רישיון, על מנת שידייקו בפעם אחת, ולא יצטרכו לחזור על הצילום.

   

  הצילום צריך להיום צילום פרי-אפיקלי, כלומר, צילום עם קרינה מזערית ביותר. חשוב לשים לב לפריטים הכרחיים נוספים: סינר עופרת וצוואר עופרת. המגנים מפני קרינה הן על האישה והן על העובר.

   

  ניקוי שיניים

  מומלץ לבצע. שכן, דווקא בהריון השיניים רגישות ומועדות לעששת, ופעולת השיננית מונעת ומצמצמת נזקים. רוב המרפאות בישראל מעסיקות שיננית. את ההמלצה לגשת אליה ניתן לחלק לשלושה סוגי מטופלים: אנשים שזקוקים לביקורת פעם בשנה, אלו שפעם בחצי שנה, ואלו שפעם בשלושה חדשים.

   

  לאחר בדיקה ראשונית, השיננית מיידעת את האדם במידת התדירות שעליו להגיע. בעניין זה אין הבדל בין אישה הרה לבין אדם רגיל, כך שאין למנוע מאישה הזקוקה לניקוי אבנית תקופתי, לבצע אותו.

   

  טיפולי שורש

  מצריכים תמיד צילומי רנטגן. לפני הטיפול, באמצעיתו ובסופו. לכל טיפול ובכל שן. לכן מומלץ שאישה הרה תדחה את טיפולי השורש לאחרי הלידה, או להשתדל לסיים טיפולים אלו עוד לפני ההיריון.

   

  במקרה חירום של כאבים נוראיים, או שהשהיית השן הרקובה עוד מספר חודשים ללא טיפול תגרום לאובדן השן, מבצעים את הטיפול, לפי הכללים שלעיל (צילום פרי אפיקלי ושאר אמצעי הזהירות).

   

  עקירות

  אם הן הכרחיות - אין שום בעיה לבצע . אך שוב, אם הדבר מחייב צילום - רק צילום פרי אפיקלי.

   

  השתלת שן

  עדיף לדחות לאחר הלידה רק כאשר כל ההכנות נעשו לפני תחילת ההיריון, ויש כבר צילומים, וכל מה שנותר זה להשתיל את השתל עצמו - ניתן לבצע.

   

  הרדמות

  בהרדמה מקומית אין שום סכנה לא לאישה ההרה ולא לעובר. הרדמות כלליות, לא מבצעים בהריון.

   

  אישה הנאלצת לעבור טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה, טוב לה שתדחה את הטיפולים לאחר הלידה. במקרה חירום, ניתן לבקש מרופא פרטי הפנייה אל אחד ממרכזי רפואת השיניים בבתי חולים. שם מבצעים הרדמות מלאות גם בהריון.

   

  נטילת תרופות

  כיום יש תרופות המותאמות לאישה הרה (ומניקה), ואותן אפשר ליטול ללא חשש.

   

  לא לחכות עם הטיפולים הדחופים

  טיפולים שאינם מצריכים צילומים או תרופות מסוגים מסוימים שנאסרו בהריון, אינם מפריעים כלל ואפשר לבצע אותם ללא כל חשש. כשמדובר בטיפולים המצריכים צילומי רנטגן: בעיקר מתוך חשש לבריאות העובר, מפאת זערוריותו ורגישותו. ולכן עדיף לדחות טיפול המחייב צילום לפני ואחרי, לאחר הלידה.

   

  במקרים דחופים - מטפלים ואף מצלמים ללא חשש, עם ההגנות הנדרשות ובטכנולוגיה המצמצמת את הקרינה. בשורה תחתונה, כדאי לאישה לפני היריון לבצע בדיקה וטיפולים אם נדרשים ולהיכנס לתהליך בראש שקט ובפה בריא.

   

  הכותב הוא מנהל מרפאות להשתלות שיניים בירושלים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להמשיך לטפל בשיניים במהלך ההריון
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים