שתף קטע נבחר

מעמוס בן גוריון לאבנר נתניהו: ילדי רה"מ בצבא

יאיר שמיר הלך לטיס, גלעד שרון התגייס למטכ"ל - ועמוס בן גוריון היה האיש שקיבל את כניעת יפו ב-48'. הרבה לפני אבנר נתניהו: מה עשו הילדים של ראשי הממשלה על מדים?

אבנר נתניהו, בנו הצעיר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, התגייס אתמול (א') לצה"ל, שם ישרת במודיעין שדה. מקריירה צבאית, דרך תפקידי מטה ועד ירי קטלני בשוגג - איפה שירתו ילדיהם של ראשי הממשלה הקודמים?

 

עמוס בן גוריון, בנו השני של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, שנפטר ב-2008, הצטרף ב-1935 בהיותו בן 15 ל"הגנה". כך סיפר בדיוני בית המשפט בפרשת "שורת המתנדבים", שבמסגרתה פורסמה חוברת שהעלתה חשדות שבן גוריון עסק בקשרים לא תקינים עם אנשי עסקים כשהיה סמפכ"ל.

דליה רבין עם ג'ון קרי. תפקידי מטה בסיירת מטכ"ל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דליה רבין עם ג'ון קרי. תפקידי מטה בסיירת מטכ"ל(צילום: AFP)
כשהיה בן 20, בשנת 1940, ימי מלחמת העולם השנייה, התנדב לצבא הבריטי. הוא התמנה לקצין כשנה לאחר מכן. לאחר כשנתיים הוצב במדבר המערבי וב-1944 נשלח לאיטליה עם הגדוד השני של הבריגדה היהודית. את אשתו, מרי, אחות אירית גויה, הכיר כשנפצע ואושפז בבית חולים צבאי באירלנד, שם היא טיפלה בו.

 

עם שובו של בן גוריון הבן ארצה ב-1946 השתחרר מהצבא הבריטי בדרגת מייג'ור וכיהן כחבר מנגנון ההגנה. ב-1948 שימש למשך חמישה חודשים וחצי מפקד גדוד קרבי בצה"ל, וב-14 במאי קיבל את כניעתה של יפו. באותם ימים התמנה אביו לראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. לאחר עזיבתו את צה"ל פנה בן גוריון הבן לקריירה משטרתית ומונה למפקד נפת פתח תקווה, אך במהרה מונה לסגן מפקד מחוז תל אביב ובהמשך מונה לסמפכ"ל.

 

דליה רבין, בתו של ראש הממשלה החמישי של ישראל יצחק רבין, התגייסה לצה"ל ב-1969, כחמש שנים לפני שאביה הפך לראש ממשלה, ומילאה תפקידי מטה בסיירת מטכ"ל. את לימודי המשפטים החלה לאחר שהשתחררה מהצבא בדרגת סמלת.

יאיר שמיר. טייס, מהנדס ומפקד בחיל האוויר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יאיר שמיר. טייס, מהנדס ומפקד בחיל האוויר(צילום: מוטי קמחי)

ד"ר בני בגין, בנו של ראש הממשלה השישי מנחם בגין, התגייס ב-1960, כ-17 שנה לפני שהפך אביו לראש ממשלה, ושירת בחיל האוויר ובמודיעין עד 1962. בשירותו הצבאי הכיר את אשתו לעתיד רות, ולאחריו נישא לה והחל בלימודי הגיאולוגיה. כשפרצה מלחמת יום הכיפורים חזר לצבא, והתגייס לצבא קבע ב-1975 עד 1976.

 

יאיר שמיר, שר החקלאות ובנו של ראש הממשלה השביעי יצחק שמיר, התגייס לצבא ב-1963, כ-20 שנה לפני שנבחר אביו לראשות ממשלה. הוא שירת עד 1988 כטייס, מהנדס ומפקד בחיל האוויר. הוא שימש גם ראש מחלקת מערכות בלהק ציוד של חיל האוויר, והשתחרר בדרגת אלוף משנה.

 

ד"ר יוני פרס, בנו האמצעי של שמעון פרס, ראש הממשלה השמיני והנשיא לשעבר, וטרינר במקצועו, התגייס ב-1971 לקורס מ"כים של חיל ההנדסה. לפי תחקיר שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" בשנת 2000, נפלט צרור כדורים מנשקו האישי של פרס הבן, מה שהביא למותו של חיים אשטיבקר, עולה מהודו ששירת כטבח בבסיס. פרס ריצה שלושה חודשי מאסר.

הקצינים לבית שרון. גלעד ועומרי, בניו של אריאל שרון (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
הקצינים לבית שרון. גלעד ועומרי, בניו של אריאל שרון(צילום: שאול גולן)

חמי פרס, בנו השלישי של ראש הממשלה והנשיא לשעבר, התגייס לצה"ל ב-1976 והתקבל לקורס טיס, אך הודח ממנו ושירת תקופה בחיל השריון. לבסוף סיים ב-1980 את קורס הטיס בניסיונו השלישי, כטייס מסוק קרב. חמש שנים לאחר מכן השתתף בפעולת הצלת צוות מסוק קוברה שטס איתו במבנה בטיסה לילית והתרסק בשפך הירדן לכנרת, ועל כך קיבל את צל"ש מפקד חיל האוויר לצד נועם נחמני.

 

עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה ה-11 אריאל שרון, שירת בצנחנים, ואחרי תאונת דרכים קשה עבר לתפקיד מטה ביחידה מובחרת בחיל האוויר. שרון שירת כקצין פיתוח אמצעי לחימה של יחידת שלדג ועמד בראש צוות שפיתח טרקטורון שהותאם לצורכי חיל האוויר. הוא השתחרר בגיל 28 בדרגן סרן. גם בנו השני של שרון, גלעד, הגיע לקצונה. הוא התגייס לסיירת מטכ"ל, אך עבר לקורס מש"קי מודיעין ושירת כמש"ק מודיעין בצנחנים. לאחר מכן עבר קורס קצינים ושימש מדריך בבה"ד 1.

 

ד"ר דנה אולמרט, בתו של אהוד אולמרט, ראש הממשלה ה-12, שירתה בחיל המודיעין לפני שהפכה לחוקרת, עורכת ספרות ופעילת שמאל. בנו שאול אולמרט שירת במרכז לפיתוח הדרכה בצריפין.

 

סדרה בטלוויזיה: "יש כאלה שלא רצו להתגייס"

ב-2011 שודרה ב-HOT הסדרה "ילדי ראש הממשלה", שעקבה אחרי "ראש הממשלה שאול אגמון" בשנתו הראשונה לכהונתו ואחר קורות משפחתו. גורמים שהיו מעורבים בכתיבת הסדרה

סיפרו כי "דיברנו עם המון ילדים של ראשי ממשלה ויש כאלה שהם בעלי פרופיל גבוה ויש כאלה פחות. לא כל אחד הולך בדרך הזאת של הגיוס, יש כאלה שלא רצו להתגייס. מדובר ביותר דור שני ושלישי".

 

הגורמים אמרו עוד כי "הילדים באמת צריכים להתמודד עם זה שלכל מעשה שלהם יש השלכות גדולות. אצלנו השתעשענו עם הרעיון שהילד לא רוצה להתגייס. במסגרת העבודה התוודענו לנכדה של ראש ממשלה שלא התגייסה וחיה בחו"ל, ואף אחד לא ידע מזה כלום. זה הלבטים של כל משפחה. בסופו של דבר זה פרסונלי".


פורסם לראשונה 01/12/2014 20:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבן עמוס היה לסמפכ"ל. רה"מ הראשון בן גוריון
מומלצים