שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו: "לבני ולפיד - פוליטיקה ישנה במלוא כיעורה. ניסו לעשות לי פוטש"

לאחר שפיטר את השרים הבכירים מיש עתיד והתנועה, התייצב רה"מ מול הכתבים ואמר כי הרכב הקואליציה נכפה עליו והאשים את שותפיו לשעבר לממשלה בניסיון להדיחו. "שר האוצר חבר במחשכים לשרת המשפטים כדי לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה"

"שר אוצר שנכשל בניהול הכלכלה חובר במחשכים לשרת המשפטים על מנת לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה. במילה אחת: קוראים לזה פוטש". כך תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב את שני שותפיו הבכירים לשעבר בממשלה, השרים יאיר לפיד וציפי לבני, שפוטרו על-ידו מוקדם יותר. נתניהו התייצב מול עיתונאים וענה לשאלות בלשכתו בירושלים. ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים.

 

לקראת בחירות - כתבות נוספות:

לבני הטיחה בנתניהו: "לא היה לך אומץ לפטר אותי ב-4 עיניים"

הח"כים הערבים נפגשו ודנו ברשימה מאוחדת

נתניהו פיטר את לפיד ולבני

 

נתניהו אמר כי הממשלה הנוכחית נכפתה עליו משום שמפלגתו, הליכוד, לא קיבלה מספיק מנדטים בבחירות האחרונות. "היו בממשלה הזאת חיכוכים וכיוונים מנוגדים. היא התנהלה תחת איומים, אולטימטומים והתקפות בלתי פוסקות מתוך הממשלה על הממשלה ועל העומד בראשה", תקף נתניהו.

 

לאחר מכן התפנה ראש הממשלה לתקוף חזיתית את לפיד ולבני. "חצי שנה לאחר הקמת הממשלה לפיד אמר שהוא שמח למראית המנגינה החדשה מאיראן. שבוע לאחר מכן, כשהוריתי למשלחת ישראל באו"ם להחרים את נאום רוחאני, אמר לפיד: החרמת הנאום היא טעות. בראיון אחר אמר כי אין צורך שהפלסטינים יכירו בישראל. לפיד גם אמר שהוא מתנגד לבנייה".

 

אחרי לפיד עבר נתניהו ללבני. "מיד אחרי לפיד אמרה לבני שהבנייה בירושלים חסרת אחריות. לבני האחרונה שיכולה להטיף למישהו על אחריות. בחודש מאי השנה היא נפגשה עם אבו מאזן בניגוד גמור להחלטת הקבינט ובניגוד להחלטה מפורשת שלי שלא לקיים את הפגישה. בעודה מכהנת כשרת משפטים אמרה: החרם של נתניהו על אבו מאזן הוא טיפשי".

"לבני ולפיד ניסו לעשות לי פוטש". נתניהו, הערב (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
"לבני ולפיד ניסו לעשות לי פוטש". נתניהו, הערב(צילום: אמיל סלמן)

 (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
(צילום: אמיל סלמן)

פוטרו. לבני ולפיד (צילום: גיל יוחנן, EPA) (צילום: גיל יוחנן, EPA)
פוטרו. לבני ולפיד(צילום: גיל יוחנן, EPA)

לפיד מגיע הערב לביתו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לפיד מגיע הערב לביתו(צילום: מוטי קמחי)

"דבר אחד משותף ללפיד ולבני בהתנהלות שלהם", המשיך נתניהו, "אומנות הפוליטיקה החדשה בגרונם, אבל בפועל פוליטיקה ישנה במלוא כיעורה. ניסו לעשות עליי פוטש".  

 

נתניהו מבהיר: "לא רקמתי עסקה עם החרדים"

בסיום הצהרתו ציין נתניהו בפני העיתונאים כי החליט לפעול לחקיקת חוק לפיזור הכנסת וללכת לבחירות בהקדם האפשרי "כדי לקבל את אמון העם. אינני נצמד לכיסא ואני לוקח סיכון אישי".

 

נתניהו נשאל אם רקם הסכם עם החרדים ושלל זאת על הסף. ראש הממשלה הפנה את האצבע המאשימה שוב ללפיד וליו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. "מפלגות אחרות ניסו לעשות דיל. אני ביקשתי מהיום הראשון שהקמתי את הממשלה להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה וגם את המפלגות החרדיות. לא אפשרו לי לשחזר את הממשלה בשנת 2009".

 

על התנגדותו לחוק מע"מ אפס אמר נתניהו כי החוק לא היה לרוחו. "החוק לא יוריד את מחירי הדיור ואני חושב שמה שיקרה זה להפך. המע"מ יירד, אבל הקבלנים יעלו מחירים ויהיו קומבינות ולכן אני לא מסכים עם זה. אני הסכמתי בממשלה לעשות את הפשרה הזאת כי זו קואליציה, אבל אתה מצפה לקבל מהצד השני גיבוי למעשים שלך. אבל אתה סופג התקפות וחתרנות ולא מקיימים הסכמים אז ודאי שזה לא מחייב. אפשר למצוא אמצעים טובים יותר להוריד את יוקר המחיה ואת יוקר הדיור".

 

בתשובה לשאלה אם יבטל את הסנקציות הפליליות במסגרת חוק השוויון בנטל אמר נתניהו: "גם זה לא היה לרוחנו ולא היה בהסכם הקואליציוני. אני לא חושב שאברכים שלומדים תורה במדינת ישראל צריכים ללכת לכלא. אני חושב שיכולות להיות סנקציות אחרות. לא התלהבתי אף פעם מסנקציות פליליות ודעתי לא השתנתה".

נתניהו על לבני: האחרונה שיכולה להטיף על אחריות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו על לבני: האחרונה שיכולה להטיף על אחריות(צילום: גיל יוחנן)

תמונה שלא תחזור על עצמה בקרוב. נתניהו ולפיד (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
תמונה שלא תחזור על עצמה בקרוב. נתניהו ולפיד(צילום: אלכס קולומויסקי)

לבני הטיחה בנתניהו: לא היה לך אומץ לפטר אותי ב-4 עיניים

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נכתב כי נתניהו הנחה את מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט להוציא מכתבי פיטורים ליושבי ראש מפלגות יש עתיד והתנועה.

 

"בשבועות האחרונים, לרבות ביממה האחרונה, תקפו השרים לפיד ולבני בחריפות את הממשלה בראשותי. לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה ולא אסבול שרים שתוקפים את הממשלה, את מדיניותה ואת העומד בראשה", נכתב בהודעה.

 

כמו כן, נאמר כי "ראש הממשלה יקרא לפיזור הכנסת בהקדם כדי ללכת לעם ולקבל ממנו מנדט ברור להנהיג את ישראל". שאר שרי יש עתיד טרם קיבלו מכתבי פיטורים, אך בכוונתם להתפטר גם ללא מכתבים. בליכוד העריכו הערב כי ייתכן שנתניהו יחלק את התיקים בתוך הליכוד. כמו כן, נשקלת אפשרות להעביר את אחד התיקים שהתפנו למפלגת לבית היהודי.

 

נתניהו ולבני השתתפו הערב בטקס בבית הנשיא, אך את הודעת הפיטורים קיבלה יו"ר התנועה בטלפון לאחר הטקס. "ההחלטה ללכת לבחירות הייתה שלך", אמרה לבני לנתניהו. "אמשיך לעמוד על עקרונותיי, חבל שלא היה לך האומץ וההגינות לעשות את זה בינינו בארבע עיניים. אני מאוד גאה על מה שעשיתי עד כה מול הקיצוניים בממשלה שלך. מקווה שתגלה יותר אמץ מול האיומים שמדינת ישראל ניצבת מולם".

 

באשר ללפיד, השיחה בינו לבין ראש הממשלה התקיימה הערב וארכה דקה וחצי. לפיד דרש מנתניהו: "תפסיק לגרור את חיילי צה"ל למערכת הבחירות שלך. צה"ל צריך להיות מחוץ למערכה".

 

ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה: "ראש הממשלה כשל בניהול מדינת ישראל ובטיפול בצרכים של הציבור הישראלי. האקט המבוהל של פיטורי השרים הוא מעשה של פחדנות ואיבוד עשתונות. צר לנו כי ראש הממשלה בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות מיותרת, שתסב נזק לכלכלה ולחברה הישראלית והכל מתוך שיקולים פוליטיים קטנים, חולשה וכניעה לחרדים, לחברי מרכז ולקבוצות אינטרסים. בשיחה שנערכה בין ראש הממשלה ליו"ר המפלגה אמר לפיד: 'אני מצפה ממך שתנהג באחריות ותפסיק לגרור את צה"ל ולוחמיו למערכת הבחירות ולצרכיך הפוליטיים'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
בנימין נתניהו, הערב
צילום: אמיל סלמן
מומלצים