שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זה הזמן להוציא את ההשפלות מחדר המיטות

  "אין טעם לצַפות להעליב מישהו בפועל מ.צ.צ ואחר כך לצַפות שהאישה תסכים לעשות את זה, ועוד תעשה את זה בשמחה וללא הרגשת השפלה. יוצא איפה, שלקחנו משהו חיובי, הפכנו אותו לשלילי ופגענו באחת ההנאות של חיינו"/ דעה

  אחת הבעיות הנפוצות מאוד בקרב גברים, היא לראות את האישה האהובה כאובייקט מיני. גברים כאלה מתפקדים להפליא במיטה עם נשים מזדמנות, אבל לא מצליחים לתפקד מינית בכלל עם האהובה. ההסבר הנפשי מתמקד בתבנית נפרדת לנשים המתאימות לסקס ותבנית נפרדת לנשים המתאימות לאהבה, חתונה ואמהות, אך אני רוצה להתמקד בהסבר החברתי ובתופעה החברתית המשתמשת בהקשר המיני כדי לפגוע ולהשפיל.

   

  עוד בנושא:

  10 משפטי הפתיחה המביכים ביותר באינטרנט 

  סקס אוראלי: אקט של השפלה או התמסרות?

   

  הקללה "אני אזיין אותך", על סוגיה היצירתיים, נועדה לאיים, לפגוע ולהשפיל. מעבר דומה מההקשר המיני לאלימות ופגיעה מסוגים שונים יש בפועל "לדפוק". הפועל "לטחון" משמש גם בהוראת התעללות, גם בהוראת הרג בין עבריינים וגם בהוראת התעמרות קשה בסלנג הצבאי.

   

  באנגלית מתפקד בשדה המכובד הזה הפועל הנפוץ Fuck. המשותף לכל הביטויים האלה הוא שהם ביטויים מיניים גבריים, חד כיווניים המכילים גם יסוד של השפלה חמורה.

   

  השאלה עד כמה חמור האיום באמירה "אני אזיין אותך" אף נדונה בשני פסקי דין של בתי משפט בירושלים, והשופט סגל קבע כי "לפנינו אכן איום, אמנם - בבחינת מטאפורה, בה רב הנסתר על הגלוי, אך איום שכזה מכונן מתח אצל המאוים, שהרי, לכאורה, מקופלת בגדרו ההבטחה לגרימת נזק ממשי, פיזי או אחר, באופן הזורע מורא וחשש בלב האדם הסביר".

   

  מהשפלה לכבוד

  בנוסף, מחקר בבריטניה גילה שהציבור הבריטי מחשיב את המילה Fuck לניבול הפה השלישי בדרגת חומרתו, כאשר "Mother Fucker" שנגזרה ממנה מדורגת במקום השני (למקום הראשון הגיעה מילה המתארת איבר מין נשי). את כל אלה האישה צריכה לשכוח כשהיא נכנסת עם גבר למיטה ולראות בסקס פעולה הדדית, שוויונית, עטופה בכבוד ורגישות. נדרשים כוחות נפש גדולים כדי לעשות את ההיפוך מהשפלה לכבוד והתוצאה היא גול עצמי לגברים.

   

  הרי כבר ידוע כי התנהגות מינית אינה ברורה ופשוטה כל כך, אלא תופעה מורכבת הכוללת תהליכים קוגניטיביים, רגשיים, פיזיולוגיים והתנהגותיים, המופעלים על ידי גירויים שונים ומובילים לתגובות שונות. עכבות רגשיות עלולות לפגוע בחדר המיטות, כמו למשל דימוי גוף שלילי. אם כולנו, גברים ונשים, גדלנו על דמות היופי של בובת ברבי ועולם האופנה מהלל את הדוגמניות המשכפלות את משקל הגוף של הבובה, אין פלא שבמיטה את תסרבי לאור ולתנוחות מסוימות העלולות להבליט "שומנים" הנראים לך מיותרים. כנ"ל גם לגבי הביטויים המיניים הגבריים החד כיווניים המכילים יסוד של השפלה חמורה (לדפוק, לטחון, למצוץ, אצבע משולשת).

   

  "הפיכת השיח המיני למשפיל היא גול עצמי לגברים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  "הפיכת השיח המיני למשפיל היא גול עצמי לגברים"(צילום: shutterstock)

   

  אין טעם לצַפות להעליב מישהו בפועל מ.צ.צ ואחר כך לצַפות שהאישה תסכים לעשות את זה, תעשה את זה בשמחה וללא הרגשת השפלה. לא כל אישה יכולה לעשות את הפרדת הקונטקסט והתוצאה היא שאם היא תעשה כבר – כך זה גם ירגיש, וכדור השלג הזוגי יגדל ויתפח כי אין אש בסביבה שתמיס אותו. יוצא איפה, שלקחנו משהו חיובי (פעילות אינטימית בין בני-זוג), הפכנו אותו לשלילי (השפלה, איום, קללה) ופגענו באחת ההנאות של חיינו. הגבר עלול לסבול אם כך משני כיוונים: הכיוון האחד הוא להיות עם אישה המרגישה מושפלת והכיוון השני הוא להשפיל את האישה.

   

   

  את התופעה החברתית הזאת, הפוגעת בנשים, גברים ותפיסת עולמם של ילדים, חשוב למגר והצעד הראשון הוא לייצר שיח סביבה. לכן נדרש שינוי: לגברים, שמוכרחים להשתמש בקללות כדי לבטא עליונות או לפרוק את הכעס – אמצו ביטויים שלא מעולם הסקס. אתם בסופו של דבר פוגעים בעצמכם.

   

  לא לשכוח שהביטויים האלה מככבים גם בתוכניות טלוויזיה ובסרטים ומחלחלים גם לילדינו, כך שהשפלה דרך הקשר מיני עלולה לפגוע גם בקרב הגברים הנמנעים משימוש בביטויים מיניים כקללה (או כי בת הזוג מתקשה לעשות את ההיפוך מהשפלה לכבוד או כי הגבר מתקשה לעשות את היפוך המשמעות) וגם בדור הבא.

   

  לנשים, כדאי לשים לב שהפתרון שאימצנו הוא מלאכותי ולא עובד. היום, גם נשים משתמשות בביטוי "זיינתי אותו" ובכך מנסות להדגיש את השוויוניות המגדרית. זה פתרון מלאכותי לא רק מפני שהפועל "לזיין" מחייב "זין" אלא מפני שלא הרחקנו את המשמעות הפוגענית מהפעולה. ‏

   

  אם אנחנו, הנשים, רוצות לתמלל את הזכות לשוויון מיני, צריך להוציא את ההשפלה מחדר המיטות. אחת הדרכים היא להפוך את כיוון ההשפלה: אחרי הכל, גבר המשתמש בדימוי הסקס כדי לבטא איום, התעללות או התעמרות, כנראה יודע על מה הוא מדבר: לעשות איתו סקס זה באמת עונש.

   

  ד"ר אורלי בלומברג- מזרחי, מומחית בזיהוי מהיר של דפוס הזוגיות. בעלת הקליניקה "בלב שלם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  יש להעביר את השיח המיני מהשפלה לכבוד
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים