שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תיעוד חדש: הירי אחרי הטבח בבית הכנסת
  "ידיעות אחרונות" חושף תמונות שטרם פורסמו, שמתעדות את חילופי האש שהתפתחו על מדרגות בית הכנסת. "לא קלטתי איזו זוועה מתרחשת מולי", סיפר הצלם שגר ממול זהר רוס, "הרגשתי שאני חייב לצלם, למקרה שיברחו"

  תמונות חדשות, שטרם פורסמו, מהטבח שאירע בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים מספרות מזווית אחרת על העימות שהתחולל בין המחבלים שניסו להימלט לשוטרים שהיו הראשונים בזירה. בתמונות, שצולמו על-ידי הצלם החובב זהר רוס ונחשפו היום (ה') ב"ידיעות אחרונות", נראים ההמולה ברגעים שאחרי המתקפה וחילופי האש שהתפתחו על מדרגות בית הכנסת.

  ההמולה מחוץ לבית הכנסת לפני העימות. עדים דיווחו למשטרה (צילום: זהר רוס)
  ההמולה מחוץ לבית הכנסת לפני העימות. עדים דיווחו למשטרה(צילום: זהר רוס)

  השוטרים שהגיעו ראשונים סייף (מימין) וויצמן מתמקמים בעמדות (צילום: זהר רוס)
  השוטרים שהגיעו ראשונים סייף (מימין) וויצמן מתמקמים בעמדות(צילום: זהר רוס)

  המחבל הראשון יוצא, מנופף בסכין שעמה רצח מתפללים (צילום: זהר רוס)
  המחבל הראשון יוצא, מנופף בסכין שעמה רצח מתפללים(צילום: זהר רוס)
  "הבן שלי העיר אותי שתי דקות לפני 7 בבוקר ואמר ששמע יריות מבית־הכנסת וראה אנשים רצים החוצה‭,"‬ סיפר הצלם רוס, המתגורר בבניין שמול בית הכנסת, ברחוב אגסי ‭.8‬ "רצתי למרפסת, והדבר הראשון שראיתי היה את שמואל גולדשטיין רץ וצועק: 'יש פה טבח'. אמרתי לאשתי שתתקשר למשטרה ולקחתי את המצלמה‭."‬

   

  מחקירת הפיגוע עולה כי שני המחבלים, רסאן אבו ג'מל (27) ובן דודו עודיי אבו ג'מל (22) מג'בל מוכבר, הגיעו לבית הכנסת בשכונת הר נוף ברכב סקודה. לאחר שהחנו אותו, הם צעדו לעבר גן משחקים באזור בית הכנסת והמתינו עד שהוא התמלא במתפללים נוספים. בשעה 6:55, לקראת סיומה של תפילת העמידה, נכנסו המחבלים לבית הכנסת. אז אחד המחבלים החל לירות באקדח לעבר המתפללים והמחבל השני החל לשסף אותם באמצעות סכיני קצבים.

   

  בשעה 7:01 הוזעקה המשטרה על ידי אחד המתפללים שהצליח לברוח מהזירה. לפי ממצאי החקירה, השוטרים הגיעו לזירת האירוע בשעה 7:08, שבע דקות לאחר מכן. שוטר התנועה איציק ויצמן שהגיע למקום שלף את נשקו והחל לטפס במדרגות. מימינו, עמיתו זידאן סייף שלף גם הוא את אקדחו והתמקם בפינה. "נגמרה להם התחמושת‭,"‬ טענו האנשים ברחוב, "יש להם רק סכינים וגרזנים‭."‬

  המחבל השני פורץ מבית הכנסת, חמוש באקדח וסכין קצבים (צילום: זהר רוס)
  המחבל השני פורץ מבית הכנסת, חמוש באקדח וסכין קצבים(צילום: זהר רוס)

  גופות שני המחבלים מוטלות על הקרקע (צילום: זהר רוס)
  גופות שני המחבלים מוטלות על הקרקע(צילום: זהר רוס)
   

   

  תיעוד מהטבח: השוטרים מנסים לפרוץ לישיבה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ויצמן הינהן ועמד להיכנס לבית־הכנסת - אלא שאז נשמעה ירייה. הוא פסע לאחור, הבחין במחבלים הצועדים בתוך בית־הכנסת וסחט את ההדק פעמיים, אך הכדורים החטיאו את המטרה והמחבלים פנו אל עבר היציאה. המחבל הראשון יצא מבית הכנסת ונופף בסכין גדולה - זו ששימשה אותו בטבח בתוך אולם התפילה. עם הסכין, וללא אקדח, הוא החל לרוץ לכיוונו של סייף. השוטרים, בתגובה, פתחו בירי לעברו.

   

  "התכופפתי מאחורי המעקה של המרפסת שלי והמשכתי לצלם דרך המסך של המצלמה‭,"‬ סיפר זהר רוס. תמונותיו אושרו לפרסום לבקשת רדיו "קול חי". "החלו חילופי אש, והמחבל הראשון נפל ונהרג‭."‬ אלא שמאחוריו כבר המתין המחבל השני, שצעק "אללה אכבר" כשיצא מבית הכנסת. בידו השמאלית הוא החזיק אקדח, ואת ידו הימנית הניף למעלה באוויר ונופף בסכין קצבים. כשפנה למטה, אל המדרגות שהובילו לרחוב, הוא כיוון את אקדחו אל עבר סייף - והשוטרים החלו לירות לעברו.

   

  "הייתי כל כך מרוכז בלתעד את התופת הזו‭,"‬ שחזר רוס, "שבכלל לא קלטתי איזו זוועה מתרחשת מולי. אבל הרגשתי שאני חייב לצלם את המחבלים, למקרה שהם יצליחו לברוח". 

  תוך שברי שניות כבר היה המחבל במרחק של פחות ממטר מהשוטר זידאן סייף, פנים מול פנים וכאשר סיים לרדת במדרגות הוא כבר נפגע ככל הנראה מירי השוטרים, שאליהם הצטרף רב-פקד א' מהמטה הארצי של המשטרה.

   

  עוד שבריר שנייה חלף, ושתי דמויות נוספות נפלו על המדרכה: המחבל השני והשוטר סייף. גם כיום לא יודעים במשטרה לקבוע בוודאות מי ירה את הכדור שפגע בראשו של סייף והביא למותו, ואם היה זה המחבל או שמא אחד השוטרים. בטבח נרצחו גם ארבעה מתושבי הרחוב שבו נמצא בית הכנסת: הרב משה טברסקי מישיבת "תורת משה", יליד ארה"ב בן 59; אריה קופינסקי (43), ששכל את בתו חיה חנה בת ה-13 לפני שנתיים; אברהם שמואל גולדברג (68), אב לשישה שעלה ארצה ב-1991; והרב קלמן לוין, כבן 50, שלו תשעה ילדים וחמישה נכדים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תיעוד חדש: הירי אחרי הטבח בבית הכנסת"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים