שתף קטע נבחר

צנזורה פוליטית? בוטל קמפיין העבודה ברכבת

מפלגת העבודה חתמה על חוזה פרסום עם רכבת ישראל, אך הרכבת חזרה בה מהסכמתה והקמפיין לא יפורסם. העבודה: "זה מריח כמו צנזורה פוליטית". הרכבת: "השיקולים לא הוטו כתוצאה מפנייה של גורם פוליטי"

מניעים פוליטיים או מניעים עניינים? ימים אחרי שרכבת ישראל אישרה את פרסום הקמפיין של מפלגת העבודה על מתקניה הודיע הזכיין המפרסם למפלגה כי הרכבת חזרה בה מהסכמתה ולמרות שהחוזה נחתם - קמפיין המפלגה לא יפורסם. במפלגת העבודה טוענים כי הסירוב לאשר את הקמפיין נעשה ממניעים פוליטיים וכי ״מדובר בצעד בריוני, כוחני ובפגיעה בחופש הביטוי״.

 

בחירות 2015 - ידיעות נוספות: 

 

 (צילום: פרויקט 61) (צילום: פרויקט 61)
(צילום: פרויקט 61)

 (צילום: פרויקט 61) (צילום: פרויקט 61)
(צילום: פרויקט 61)
  

העבודה טוענת לצנזורה פוליטית, ברכבת אומרים שלא הייתה התערבות  (צילום: פרויקט 61) (צילום: פרויקט 61)
העבודה טוענת לצנזורה פוליטית, ברכבת אומרים שלא הייתה התערבות (צילום: פרויקט 61)
 

 

חוזה הפרסום של המפלגה, הנושא את הכותרת "ישראל תקועה עם ביבי", נחתם ב-30 בנובמבר 2014 עם זכיין הפרסום של הרכבת. הזכיין בדק תחילה עם ההנהלה אם ניתן לפרסם את הקמפיין ואף קיבל את אישור הרכבת טרם החתימה על החוזה. ברכבת ידעו מלכתחילה שמדובר בגוף פוליטי, ולמרות זאת אישרו את ההתקשרות. המסמך פירט את מספר השלטים והתשלום עבורם, אלא שאז חזרה בה רכבת ישראל מהסכמתה וסירבה לפרסם את השלטים. לטענת מפלגת העבודה, נמסר לה מהזכיין כי הסירוב הפתאומי הוא בשל ״הוראה מגבוה״.

 

במכתב ששלח בא כוחה של המפלגה, עורך הדין שמעון בראון, למנכ"ל הרכבת, בועז צפריר, הוא ציין כי ביום שלישי השבוע כל החומר הפרסומי אמור היה להתפרסם. "לתדהמת מרשתי, הזכיין קיבל הודעה לפיה חל איסור מוחלט לתלות את החומר הפרסומי כמוסכם, וזאת בהתאם להוראה מגבוה. בשום שלב לא נמסר על מניעה כלשהי של פרסום החומרים, למרשתי חשש כבד כי המהלך הוא חלק ממסע פוליטי כוחני ובריוני שבא לידי ביטוי בצנזורה מטעמים פוליטיים. התנהלות זו קיימת אך ורק במשטרים חשוכים שבאים לפגוע בחופש הביטוי ובחופש הבעת הדעה". בסיום מכתבו דרש עו"ד בראון לפרסם את הקמפיין לאלתר וללא דחיות נוספות.

 

"מניעת תליית המודעות לאחר שכבר נחתם הסכם, מריחה כמו צנזורה פוליטית מהסוג הגרוע ביותר", נמסר ממפלגת העבודה. "הצעד המכוער הזה מעיד על פאניקה של הליכוד ומנהיגיו שמרגישים את הכיסאות שלהם רועדים. שום צנזורה לא תוכל להסתיר את כישלונותיו של ראש הממשלה בשש השנים האחרונות ולא תצליח למנוע את החלפתו בבחירות הקרובות".

 

מהרכבת הבהירו למפלגת העבודה כי הם מצרים על "אי ההבנה שנוצרה", וכי מדיניות הרכבת היא לא לאפשר פרסומות פוליטיות מכל סוג שהוא על מתקניה. מרכבת ישראל נמסר בתגובה כי "מדיניות הרכבת כחברה ממשלתית, היא לא לאשר פרסום או פעילות פוליטית מכל סוג. האישור לקמפיין ניתן מבלי משים וחברת הרכבת הבהירה זאת לבא כוח המפלגה תוך יומיים. בשום שלב לא הוטו שיקוליה של הרכבת כתוצאה מפנייה של גורם פוליטי זה או אחר".

 

ממשרד התחבורה נמסר: "כל טענה על מעורבותו של שר התחבורה בנושא מגוחכת ושקרית. כל מה שנוגע לשטחי פרסום ברכבת ישראל הינו בתחום אחריותה הבלעדי של החברה והשר לא מעורב כלל. יתרה מכך, עד עצם פנייה זו שר התחבורה כלל לא היה מודע לקיומו של הנושא".

פורסם לראשונה 04/12/2014 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פרויקט 61
הקמפיין של מפלגת העבודה
צילום: פרויקט 61
מומלצים