שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שבוע אחרי שבוע: כיצד מתפתח העובר בשליש הראשון

  מתי הלב מתחיל לפעום? באיזה שלב נקבע האם זה בן או בת? ובאיזה שלב מתפתח המוח? מדריך מיוחד עם כל מה שאת צריכה לדעת על העובר המתפתח בגופך. והשבוע: השליש הראשון

  מהרגע שבו התשובה החיובית מתקבלת, עוברים עלינו תשעה חודשים של מסתורין. האישה, שהעובר גדל ברחמה, אמנם מתחילה לחוש בו בתחילת השליש השני להריון, אך מה באמת קורה לו בפנים, עד כמה הוא גדל ואילו איברים כבר התפתחו - את כל זה אנחנו לא יכולים ממש לדעת.  

   

  <<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

     

  הכל על הריון ולידה - באנציקלופדיה שלנו

   

  כדי לסייע לכם להבין מה עובר על העובר באותם חודים, עד לפגישה המיוחלת בלידה, הכנו עבורכם, יחד עם טל עברי, מיילדת מבית החולים "ליס" ליולדות שבמרכז הרפואי תל אביב, מדריך מפורט. והפעם - כל מה שעובר על העובר שלכם בשליש הראשון. 

   

  שבוע 2 עד 5

  שבועיים אחרי הווסת (הביוץ) תיפגש הביצית עם תא זרע שיפרה אותה, וייווצר עובר, זכר או נקבה. לאחר שבוע (שבוע חמישי) כבר ניתן לראות באולטראסאונד שק הריוני. בשבוע זה העובר מגיע לגודל של 1.5 עד 2.5 מ"מ, ולמרות שהוא זעום - כבר פועם בגופו לב קטן.

   

  ובינתיים, אצלך: במקרה של איחור בווסת (שבוע רביעי) ניתן לאבחן קיומו של הריון בבדיקת דם או שתן.

  החודש הראשון. 1.5 עד 2.5 מ"מ בלבד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  החודש הראשון. 1.5 עד 2.5 מ"מ בלבד(צילום: shutterstock)

   

  שבוע 6 עד 10

  העובר נמדד מראשו עד ישבנו (רגליו מקופלות אל בטנו) ואורכו נע בין 10 מ"מ ל-40 מ"מ. בתחילת תקופה זו פועם לב העובר, ובסופה כבר קיימים כמעט כל איברי העובר במבנם הבסיסי.

  החודש השני. כל האיברים קיימים במבנה הבסיסי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  החודש השני. כל האיברים קיימים במבנה הבסיסי(צילום: shutterstock)

   

  בשבוע השישי גדלים הכבד והכליות של העובר וכן ניצני הגפיים, שבשלב זה נראים כמו משוטים קטנים. האוזניים והעיניים, שכבר החלו להתפתח, ממשיכות לקבלצורה, ובנוסף מופיעים פתחי הנחיריים. בשבוע השביעימתפתח הלב לארבעה חדים ובשבוע השמיני נקבע האם יהיה לך בן או בת, על ידי התמיינות לשחלות ואשכים. את תגלי את המין שלו רק בעוד מספר שבועות, אבל תוכלי להתנחם בינתיים בעובדה שהוא כבר בגודל דובדבן 13 ל-16 ס"מ. 

   

  ובינתיים, אצלך: הרחם גדל ומגביר את תכיפות מתן השתן. בשלב זה עלולה להופיע הפרשה דמית (המחייבת בדיקת תקינות ההריון). בשלב זה עלולים להתחיל בחילות, הקאות וגודש בשדיים.

   

  שבוע 10 עד 12

  העובר ממשיך לגדול ואורכו מגיע לארבעה עד שבעה ס"מ, ומשקלו כ-30 גרם. הגפיים מתחילות להתפתח, איברי הרבייה הפנימיים נוצרים והוא מתחיל לנוע בתוך חלל מי השפיר (אבל את תרגישי בכך רק בעוד 10 שבועות). בשבוע העשירי ראשו כבר נראה גדול מגופו, והמוח מתפתח בקצב מואץ, בהשוואה לשאר איברי הגוף.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  בשבוע ה-11 הוא כבר שוקל בסביבות ה50 גרם, וראשו בגודל דומה לגופו. משלב זה והלאה הראש ימישך לגדול, אך בקצב איטי יותר.

   

  בשבוע ה-12 העובר כבר שוקל 14 גרם, ומרבית מערכות גופו כבר פועלות. בשבוע זה הדגש הוא על התפתחות מערכת העצבים וכן הקשרים העיים במוח. גם הכליות כבר פועלות בשבוע זה, ומתחילה הפרשה של שתן אל שלפוחית השתן. 

   

  ובינתיים, אצלך: הרחם ממשיך לגדול, ועמו מתגברות תחושות העייפות והכבדות. במקביל מופיעים סימנים נוספים להריון, כמו היפרפיגמנטציה בפנים ובפטמות. בחילות והקאות הבוקר נמשכות עד שבוע 13.
   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השליש הראשון. את עוד לא מרגישה אותו
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים