שתף קטע נבחר

כלכלת בחירות? "מע"מ 0% על מוצרי מזון בסיסיים"

ביום פיזור הכנסת מציע נתניהו פטור ממע"מ על מוצרים בפיקוח: "ההטבה תגיע לכולם, בניגוד למע"מ 0 על דירות". ח"כ שמולי: "איפה הסופרטנקר למחירי הדיור שהבטחת?". ועדת הכספים אישרה תוספת 3.76 מיליארד לביטחון על חשבון קיצוץ רוחבי. עוד על הפרק: 200 מיליון להתנחלויות

יותר משלושה חודשים נותרו לבחירות , אבל כלכלת הבחירות כבר כאן. בוועדת הכספים התבקשו הבוקר (ב') חברי הכנסת להעביר בהליך מזורז יותר מ-200 מיליון שקלים להתנחלויות, וראש הממשלה בנימין נתניהו - שפיטר בשבוע שעבר את שר האוצר שלו יאיר לפיד - כבר מציע תוכניות שיעלו לציבור מיליארדים.  

 

בחירות 2015 - עוד כותרות

הסוף ידוע: הכנסת מתפזרת אחרי 671 יום

אפקט סער: נתניהו פועל להקדים הפריימריז

בעקבות הביקורת: נדחה כינוס מרכז הליכוד

בנט על נתניהו: סיכמנו לא לתקוף זה את זה

הרב הצבאי לשעבר רונצקי יתמודד בבית היהודי

מאמצים לגיבוש קואליציית "רק לא ביבי"

כחלון: ליכוד אמיתי יודע לוותר על שטחים

 

היום הציע נתניהו, כתחליף לתוכנית מע"מ 0% על דירות של שר האוצר המפוטר, לקדם פטור ממע"מ על מוצרי בסיס שנמצאים בפיקוח. "זו הטבה מיידית שתאפשר לאנשים לחסוך מיד וההטבה הזו תגיע לכל האזרחים, בניגוד למע"מ 0% על דירות. וככל שהמשפחה חלשה יותר, החיסכון משמעותי יותר", ניסה נתניהו להסביר את תוכניתו, שהוצגה רגע לפני פיזור הכנסת.

 

לדברי ראש הממשלה, "כדי לרכוש מזון בסיסי ברור לכם שלא צריך הון עצמי של מאות אלפי שקלים כמו ברכישת דירה. העלות של המהלך כולו היא כ-2 מיליארד שקל של אובדן הכנסה, לעומת כ-3 מיליארד שקל במע"מ 0". נתניהו הוסיף ואמר: "עכשיו נותר פער של כמיליארד שקל, ואת הפער הזה אנחנו נשקיע בחיילים משוחררים. אנחנו נכפיל את הסכום שמקבל כל חייל שמשתחרר. כלומר, כיום חייל קרבי מקבל כ-16 אלף שקל מענק שחרור ועוד 30 אלף שקל פיקדון לטובת לימודים או עסקים או דיור. אנחנו נכפיל את הפיקדון לטובת עסקים, לימודים או דיור לסכום של כ-60 אלף שקל".

ראש הממשלה נתניהו, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש הממשלה נתניהו, היום(צילום: מוטי קמחי)
 

ח"כ איציק שמולי מהעבודה אמר בתגובה להצהרת נתניהו: "את הסיפורים האלה כבר שמענו. איפה הסופרטנקר להורדת מחירי הדיור שהבטיח ביבי? לאן נעלמו ההבטחות להורדת יוקר המחיה? נתניהו מדבר כמו פרשן בטלוויזיה ולא כמו ראש ממשלה, אבל המדיניות הכושלת שלו הביאה את ישראל למקום הראשון בעולם מבחינת שיעורי העוני ולעליות מחירים של כ-85% במחירי הדיור. כדי לשנות את זה צריך להחליפו כמה שיותר מהר".

 

גם יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי מיהר להגיב לדברים ואמר: "ראש הממשלה שמכהן בתפקידו כבר תשע שנים נענה לקריאתה של תנועת ש"ס וקורא להורדת המע"מ על מוצרי מזון. אדוני ראש הממשלה, מע"מ 0 זו לא סיסמת בחירות, אזרחי ישראל מאסו בהבטחות, הם משוועים כבר למעשים. אם לא תתחייב בימים אלו שמע"מ 0 ו-30 שקלים שכר מינימום יהיו בקווי היסוד של ממשלתך, ולא רק חלק מהקמפיין שלך, לא תקים ממשלה".

ח"כ איציק שמולי, מתח ביקורת חריפה על נתניהו (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ח"כ איציק שמולי, מתח ביקורת חריפה על נתניהו(צילום: עידו ארז)
 

יו"ר ש"ס דרעי, דורש התחייבות להעלאת שכר המינימום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר ש"ס דרעי, דורש התחייבות להעלאת שכר המינימום(צילום: גיל יוחנן)

ובתוך כך, ועדת הכספים אישרה תוספת תקציבית לביטחון בסך 3.76 מיליארד, מתוכם 2.5 מיליארד שקל על חשבון קיצוץ רוחבי ברווחה ובמשרדים החברתיים.

 

עוד קודם לכן פרצה הבוקר סערה בוועדה בעקבות בקשת יו"ר הוועדה, ניסן סלומינסקי מהבית היהודי, להעביר כספים למועצות ביהודה ושומרון ולהתיישבות הצעירה. "מה שאתה עושה פה זה העברות פוליטיות נטו בכלל בלי לנסות לנקות את זה", צעקה ח"כ סתיו שפיר מהעבודה, והוצאה מהדיון. ב"יש עתיד" כינו זאת "שוחד בחירות".

   

  

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד וחבר בוועדת הכספים, אמר כי "כפי שהוביל את המדינה לבחירות מיותרות כדי לרצות את שותפיו בימין הקיצוני ובמפלגות החרדיות, ראש הממשלה מנסה להעביר מאות מיליונים להתנחלויות במחטף עלוב, תוך ביזוי נוהלי הכנסת והייעוץ המשפטי. פניה של קואליציית נתניהו האמיתית, המתנחלים והחרדים, נחשפות במלואן עוד בטרם פוזרה הכנסת הנוכחית".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי, אמר כי "מצער לראות שפעם אחר פעם השמאל בישראל מתייחס למתיישבים ביהודה ובשומרון כאילו היו נטע זר בעמנו, בעוד בפועל מדובר ביהודים-ישראלים מהטובים שבבני העם, שהכספים המיועדים עבורם באים לאפשר להם חיים נורמליים המגיעים להם בדיוק כמו לתושבי רמת אביב ג'".

 

במהלך הדיון נערכה גם הצבעה על העברה של 200 מיליון שקל תחת סעיף של "העברה חסויה". ח"כ אחמד טיבי צעק: "מה הדבר הזה, חסויה? זה קשור בהפצצה אתמול בסוריה? או בחיסול המיועד של גדעון סער?"

 

בשבוע שעבר ניסה משרד ראש הממשלה לקדם החלטת ממשלה שתעביר 2.5 מיליארד שקל בפריסה על פני 5 שנים למגוון מטרות ביישובי דרוזים וצ'רקסים. הקדמת ההחלטה עוררה ביקורת קשה במשרדי הממשלה, גם בשל העובדה שעדיין קיימת מחלוקת לגבי חלק מסעיפיה וגם לנוכח העובדה שמדובר בהעברה של סכומים אדירים מתקציב המדינה למגזר מצומצם, מה שעשוי להשתמע כניסיון לגייס תמיכה פוליטית לפני הבחירות במרכזי המפלגות והבחירות הכלליות.

 

על פי חוק, בתקופה שלפני בחירות הממשלה לא מאשרת החלטות תקציביות מהותיות ללא אישורו של היועץ המשפטי לממשלה. הבוקר צפוי להתקיים דיון אצל היועמ"ש בנוגע להחלטה המדוברת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש הממשלה נתניהו, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים