שתף קטע נבחר

לפני חודשיים נתניהו דחה תוכנית מע"מ אפס על מוצרי יסוד

ראש הממשלה הציג היום לראווה את תוכניתו להקל על יוקר המחיה, אבל רק לפני כמה שבועות הוא הסיר מסדר היום של הממשלה הצעה כזו. אז הוא העדיף את תוכנית לפיד למע"מ אפס על דירות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג היום (ב') את תוכנית "מע"מ אפס" שלו - לא לדיור אלא למוצרי יסוד - אבל מתברר שהוא עצמו דחה על הסף הצעה דומה רק לפני כמה שבועות, בטרם נקבעו בחירות 2015.

 

נתניהו התגאה בהצעה והציג אותה כיוזמה שלו, אבל בדיונים על התקציב בממשלה הציגה ב-8 באוקטובר מפלגת התנועה הצעה שאותה הוריד ראש הממשלה מסדר היום, בעודו מאמץ את הצעת לפיד למע"מ אפס על דירות.

ההצעה שהוסרה מסדר היום ()
ההצעה שהוסרה מסדר היום

רשימת המוצרים לפי אותה הצעה כללה לחם, קמח, שמנים ומרגרינה, חלב, לבן, יוגורט ומעדני חלב, שמנת, חמאה, גבינה, ביצים, תרופות וצורכי רפואה שונים, וכן הלבשה עליונה לילדים ותינוקות. העלות השנתית של פטורים אלו, לפי ההצעה, עומדת על כ-6.4 מיליארד שקלים.

 

"המע"מ הוא מס רגרסיבי מאוד", הוסבר בהצעה שדחה נתניהו לפני חודשיים, "כל העלאה בו מעלה את נטל המס על האוכלוסיות החלשות ביותר. במדינות רבות נהוג להטיל מע"מ מופחת או לפטור ממנו לחלוטין מוצרים ושירותים מסוימים, לרוב מוצרים בסיסיים אשר חלקם היחסי בהוצאה גדל ככל שמשקי הבית עניים יותר".

 

נתניהו כאמור לא התרשם - והיום, אחרי תחילת מערכת הבחירות, טען שהוא עצמו יפעל לכך.

 "כמה מהחברים שלנו כאן יודעים שזמן מה אני מדבר איתם על אפשרות של מע"מ אפס על מוצרי יסוד – ביצים, חלב, לחם, גבינה", אמר נתניהו בסיעת הליכוד בכנסת. "מנכ"ל משרדי עובד על תוכנית סדורה בעניין הזה כבר כמה שבועות. אני מאמין שזהו צעד משלים ליצירת תחרות בשוק המזון, משום שעשינו כבר כמה צעדים להפחתת המחירים שם כמו הקלות בייבוא וכמובן פטור לקניות באינטרנט.

 

"כל עוד הייתה מחויבות קואליציונית למע"מ אפס אחר (הכוונה לתוכנית של לפיד לדיור - מ"א) ברור שאי אפשר היה לעשות גם וגם, אין אפשרות כזאת. אבל משירדה האפשרות ההיא וכבר הולכים על מע"מ דיפרנציאלי, זהו הצעד המתבקש", טען ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו. כל אחד והמע"מ אפס שלו
צילום: AFP
מומלצים