שתף קטע נבחר

חוק המסתננים המרוכך אושר בכנסת

החוק, שעבר ברוב של 47 נגד 23, קובע כי מבקשי מקלט שהסתננו לישראל לאחר שהחוק יכנס לתוקף יכלאו לתקופה של שלושה חודשים במתקן סהרונים ומשם יועברו לתקופה של 20 חודשים במתקן חולות

מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, המגביל את ההחזקה של מבקשי מקלט, שהסתננו לישראל לפני כניסת החוק לתוקף, לתקופה של 20 חודשים במתקן חולות.

ח"כ מירי רגב מסיירת בדרום ת"א (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ מירי רגב מסיירת בדרום ת"א(צילום: מוטי קמחי)
 

החוק, שעבר ברוב של 47 נגד 23, קובע כי מבקשי מקלט שהסתננו לישראל לאחר שהחוק יכנס לתוקף יכלאו לתקופה של שלושה חודשים במתקן סהרונים ומשם יועברו לתקופה של 20 חודשים במתקן חולות.

 

במהלך הדיון במליאה הגיעו חברי האופוזיצה המתנגדים לחוק להסכמה עם שר הפנים גלעד ארדן ויו"ר ועדת הפנים מירי רגב כי בחוק יכלל סעיף נוסף לפיו תהיה בסמכותו של רופא לשחרר מבקש מקלט שיוחזקו בחולות עקב מצב רפואי.

 

"הוויכוח כאן הוא בין שתי קבוצות פוליטיות", אמר ארדן. "בין אלה שרואים בישראל קודם כל כמדינתו האחת והיחידה של העם היהודי ובין גוש השמאל שלצערי מוכן לסכן זאת. למרות שלא מדובר בהסדר המושלם, הצלחנו במאמץ רב להעביר את החוק, למנוע את סגירת מתקן 'חולות' ושחרורם של אלפי מסתננים לרחובות דרום ת"א ולשוק העבודה. תושבי דרום ת"א זכאים לביטחון אישי ולהשבת מרקם החיים לו היו רגילים. אנחנו צריכים להסתכל להם בעיניים ולסייע להם להשיב את חייהם לקדמותם".

 

החוק מעורר התנגדות חריפה מצד ארגוני זכויות אדם מחד ותושבים בדרום תל אביב מאידך. שני הצדדים סבורים כי הוא לא יעניק מענה לשהיית עשרות אלפי מבקשי מקלט במרכזי הערים.

 

בחוק המרוכך נקבע עוד כי חובת ההתייצבות לשוהים תעמוד על פעם אחת ביום לעומת שלוש פעמים בחוק שנפסל, וכי מעסיקי זרים יחויבו להפקיד מדי חודש פיקדון על חשבון פיצויי פיטורים עבור העובד. משכר המסתנן יופקד תשלום קבוע לפיקדון, וזה יימסר לו רק בעת יציאתו מהארץ, דבר שנועד לעודד אותו לצאת במועד מישראל.

 

החוק החדש קובע קנסות מנהליים גבוהים יותר למעסיקי מסתננים שזומנו למתקן וחל עליהם איסור לעבוד, או מסתננים שתוקף רישיון השהייה

 הזמני שלהם פג. עם כניסתו לתוקף, יישלחו מסתננים חדשים לשלושה חודשים למתקן הכליאה "סהרונים" בנגב (במקום עד שנה), ובהמשך הם יידרשו לשהות 20 חודשים במתקן "חולות", שמוגדר פתוח.

 

התיקונים נוסחו בצל מחלוקת בין שר הפנים היוצא גדעון סער ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. כוונותיהם של שר הפנים החדש גלעד ארדן ויו"ר ועדת הפנים מירי רגב להאריך את פרק הזמן שנקבע לכליאת מסתננים חדשים הובילו גורמים משפטיים בכירים לאיים כי יישום המהלך ימנע מווינשטיין להגן על החוק בבג"ץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
מסתננים במתקן חולון
צילום: רועי עידן
מומלצים