שתף קטע נבחר

"עינויי ה-CIA אכזריים בהרבה משהודה". הקפאה, הטבעה ואובדן הכרה: הדו"ח נחשף

הדו"ח שכולם חששו ממנו יוצא לאור: הסנאט קובע שה-CIA לא אמר את כל האמת לציבור, ושטענת הנשיא בוש כי עודכן על שיטות העינויים נגד חשודים בטרור - לא נכונה. בכיר אל-קאעידה הוטבע עד אובדן הכרה, אחר קפא למוות במתקן חשאי. שום מידע שחולץ לא עזר למנוע פיגועים או לתפוס את בן-לאדן

הסנאט של ארצות הברית פרסם הערב (יום ג') את הדו"ח שרבים ציפו לו, ושמפרט את העינויים הקשים שעברו חשודים בטרור במרתפי ה-CIA בשנים 2001-2009, עד כניסתו של ברק אובמה לבית הלבן. נציגי ארה"ב ברחבי העולם העלו כוננות לקראת פרסום הדו"ח, מחשש שהפרטים שייחשפו בו יעודדו פעילי טרור איסלאמיסטים לבצע פיגועים בטווח הזמן המיידי.

 

עוד חדשות בעולם :

 

הדו"ח שפורסם הערב קובע כי ה-CIA החזיק "באופן שגוי" לפחות 26 בני אדם שנעצרו והוחזקו במערכת בתי הכלא ומתקני החקירות החשאית שלו. הם הוחזקו חודשים רבים אחרי שה-CIA הגיע למסקנה שהם נעצרו ללא הצדקה. עוד הוא מגלה כי באחת הפעמים שבה השתמשו חוקרי ה-CIA בשיטת העינוי המפורסמת המדמה טביעה (במסגרתה העציר נקשר לכיסא ומים מוזרמים על פניו, כך שהוא חש כאילו הוא טובע), הם עשו זאת נגד בכיר אל-קאעידה אבו זוביידה והוא איבד את ההכרה, לא הגיב לגירויים ובועות נראו יוצאות מפיו המלא. לפני כן, אבו זוביידה הוחזק 47 ימים במעצר ללא תשאול. הוא סבל בהמשך מבעיות נפשיות קשות.

אובמה. מיהר להבטיח: "אצלי זה לא יקרה" (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה. מיהר להבטיח: "אצלי זה לא יקרה"(צילום: AP)

הדו"ח קובע עוד כי "החקירות העוצמתיות" של ה-CIA היו לא יעילות ומעולם לא סייעו להפיק מידע שהוביל לסיכול פעולות טרור ממשמשות ובאות. כמו כן, מידע שחולץ מחשודים בטרור שהוחזקו על ידי ה-CIA לא מילא שום תפקיד באיתורו של אוסמה בן-לאדן, אף שה-CIA טוען כי ההפך הוא הנכון. עוד נטען בדו"ח הסנאט כי החקירות הקשות של ה-CIA אף הפיקו מידע מודיעיני "רע", כולל סיפורים בדויים על גיוס אפרו-אמריקנים בידי אל-קאעידה.

 

לפי הדו"ח מתקן מעצר של ה-CIA מעבר לים שבו קפא עצור למוות אחרי שהוא נקשר לרצפת בטון, היה מאויש באנשי סוכנות לא מיומנים. מחברי המסמך קובעים כי ה-CIA מעולם לא דיווח באופן מלא לנשיא דאז, ג'ורג' בוש הבן, על שיטות החקירה שלו, אף שבוש עצמו

טען כי הוא כן קיבל עדכון על כך.

 

חיתול בחושך במקום שירותים

"ה-CIA הוליך את הציבור ומקבלי ההחלטות שולל בנוגע למידת היעילות של תוכנית החקירות והאופן שבו היא בוצעה", נכתב שם. עוד נטען כי תוכנית החקירות של ה-CIA הייתה "הרבה יותר אכזרית" מכפי שהודה ה-CIA אי פעם בפני מקבלי ההחלטות או בפני הציבור. 80% מתוכנית החקירות של ה-CIA בוצעה תוך שימוש בפסיכולוגים מחוץ לארגון שהחברה שלהם קיבלה 80 מיליון דולר.

מתקן הכליאה גואנטנמו, שבו לפי החשד עונו חשודים בטרור (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
מתקן הכליאה גואנטנמו, שבו לפי החשד עונו חשודים בטרור(צילום: Gettyimages)

הדו"ח מציין כי שיטות ההתעללות כללו מניעת שינה במשך שבועות ארוכים, הטחת חשודים בקירות, סגירתם של חשודים בקופסות קטנות, בידודם לתקופות ארוכות ואיומים במוות. שלושה עצירים עברו עינוי בשיטת דימוי ההטבעה, ורבים פיתחו בעיות נפשיות. עוד נכתב כי לפחות חמישה חשודים שהוחזקו במתקני ה-CIA קיבלו "הזנה רקטלית". אחרים עברו "מקלחות קרח". לפחות לשלושה עצירים נאמר שמשפחותיהם יסבלו, ואנשי CIA איימו לפגוע בילדיהם. אחד החשודים אוים שאימו תעבור התעללות מינית, ואחר שמע שגרונה של אמו ישוסף.

 

עצירים שהוחזקו במתקן סודי באפגניסטן הושארו מבודדים בחושך, ובתאיהם הושאר רק דלי כדי שיוכלו לעשות בו את צרכיהם. מאחד משומרי ראשו של בן לאדן מנעו שינה במשך חודש, ואחר כך חוקרי ה-CIA שמצאו אותו "איש שבור", כך נכתב, החמירו את היחס כלפיו: הם הפחיתו את הקצבת המזון שלו, כפתו אותו בכפור ונתנו לו חיתול במקום גישה לשירותים. גול רחמן, חשוד אחר, נקשר שם ב-2002 לקיר בתאו ואולץ לישון על רצפת בטון בסווטשירט בלבד. יום לאחר מכן הוא מת מהיפותרמיה. חקירות משרד המשפטים האמריקני לא הובילו לשום כתב אישום בגין המוות הזה ומותו של עציר אחר.

 

אובמה: תחת שלטוני לא יהיו דברים כאלה

חליל שייח מוחמד, המוח שמאחורי פיגועי 11 בספטמבר, עבר עינוי בשיטת ההטבעה לא פחות מ-183 פעמים. בדו"ח מציינים שאף שהחוקרים ראו שהוא לא מתחיל לשתף פעולה, הם "הטביעו" אותו 10 ימים נוספים. עוד מצוינת לגנאי העובדה שחליל שייח מוחמד מכר ל-CIA סיפורי בדים, שבדיעבד התבררו כשקרים.

 (צילום: shutetrstock) (צילום: shutetrstock)
(צילום: shutetrstock)

דקות לאחר פרסום הדו"ח פרסם הנשיא אובמה תגובה כתובה, והבטיח שכל עוד הוא נשיא - לא יינקטו שיטות חקירה קשות כמו אלה המתוארות בדו"ח. הוא אמר כי שיטות כאלה הסבו נזק קשה לאינטרסים האמריקניים מעבר לים, ולא שירתו את המאמצים הנרחבים שהושקעו בלוחמה בטרור. "במקום לתת סיבה נוספת להתווכח על נושאים ישנים, אני מקווה שהדו"ח שפורסם היום יוכל לסייע לנו להשאיר את השיטות

האלה במקום שאליו הן שייכות - העבר", הצהיר אובמה.

 

מנגד, מנהיגי המפלגה הרפובליקנית התעקשו בתגובתם כי השיטות הקשות ששימשו נגד חשודים בטרור היו חיוניות וסייעו למלחמה בטרור. לדברי הסנאטורים מיץ' מקונל וסקסבי צ'מבליס, השיטות האלה עזרו ללכוד בכירי טרור חשובים ולחסל את בן-לאדן. השניים מסרו כי "טענות שנכללות בדו"ח הזה וטוענות כי המידע שהופק בחקירות לא הביא תועלת - הן פשוט שגויות". הם הדגישו כי הם מתנגדים לכתוב בדו"ח וכי הם מעריכים שיהיו לו "השלכות חמורות" על הביטחון הלאומי של ארה"ב.

 

הדו"ח שנחשף הערב מתפרש על פני 500 עמודים, והוא תקציר של דו"ח מסווג יותר שטרם פורסם ושאורכו 6,700 עמודים. החוקרים עברו על יותר משישה מיליון מסמכים. הדו"ח התפרסם בתום חודשים ארוכים של משא ומתן בין הסנאט לממשל סביב השאלה אם יש לצנזר אותו מחשש לתגובה בעולם. שגרירויות ארה"ב ובסיסיה הצבאיים ברחבי העולם העלו כוננות מחשש לפיגועים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutetrstock
בכיר אל-קאעידה "הוטבע" - ואיבד את ההכרה
צילום: shutetrstock
מומלצים