שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  אחרי 4 חודשים: עליה בהיקפי המשכנתאות

  היקף המשכנתאות בחודש נובמבר גדל ב-14% בהשוואה לחודש הקודם והסתכם ב-4 מיליארד שקל. יותר מרבע מסכום זה נלקח במסלול הריבית הקבועה הלא צמודה. מתחילת השנה נלקחו משכנתאות בסכום כולל של 46 מיליארד שקל

  סך המשכנתאות שניטלו בחודש נובמבר עמד על 4.03 מיליארד שקל, גידול של כ-14% בהשוואה לחודש הקודם, כך עולה מנתונים שפרסם היום (ה') בנק ישראל.

   

  • מחירי הדירות עלו: אז מאיפה הכסף?

   

  בארבעת החודשים הקודמים חלה ירידה מתמשכת בהיקפי המשכנתאות, אולם כאמור, בחודש האחרון גדל הביקוש, כאשר מתחילת השנה ניטלו משכנתאות בהיקף של 46 מיליארד שקל.

   

  בבחינת ההלוואות שניטלו עולה כי 1.56 מיליארד שקל נלקחו במסלולים צמודי מדד ו- 2.4 מיליארד שקל נלקחו במסלולים הלא צמודים.

   

  יש לציין כי מסלול הריבית הקבועה הלא צמודה, הולך ומתחזק והחודש הוא מהווה כבר 26% מתוך סך ההלוואות, בסכום של 1.03 מיליארד שקל.

   

  כאמור, הנתונים מתייחסים לחודש נובמבר טרם פיזורה של הכנסת וקבורת חוק מע"מ אפס. ניתן להעריך כי כעת, לאחר שתוכניתו של לפיד לא יצאה לפועל, למרות ההבטחות, עשוי הביקוש למשכנתאות לגדול ורבים מאלו ש"ישבו על הגדר", יחזרו לשוק.

   

  יש לציין עם זאת, כי במקביל, משרד הבינוי והשיכון מקדם במלוא המרץ את תוכנית מחיר מטרה, שצפויה לקבל את אישור הממשלה ביום ראשון. המשרד כבר הודיע על שיווקן של 3,300 יחידות דיור במודיעין וראש העין במסגרת זו.

   

  כזכור, במסגרת תכנית "מחיר מטרה", יימכרו דירות במחיר הנמוך ב-20% ממחירי השוק, כאשר הקבלן יקבל את הקרקע מהמדינה במחיר מופחת. לדברי מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, שלמה בן אליהו, תוכנית מחיר מטרה צפויה להתרחב גם לאזורי הפריפריה והממשלה אף עשויה לאשר זאת גם כן בישיבתה הקרובה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים