שתף קטע נבחר

ש"ס על סף פילוג: "ישי חתרן, לא צריך אותו"

30 שנות ישי בש"ס עשויות להסתיים, 3 חודשים לפני הבחירות. דרעי לאנשיו: "ישי חתר וחתר וחתר, הצענו לו את שהצענו מתוך רחמים". יו"ר ש"ס הקודם שוקל לחבור לאורי אריאל. "דרעי לא רוצה אותנו", אמרו מקורביו. שני רבנים בכירים מאיימים לפרוש מש"ס

המתיחות בין יו"ר ש"ס למספר שתיים שלו מגיעה לנקודת רתיחה: ח"כ אלי ישי, שהודח מראשות התנועה לפני כשנה וחצי, צפוי להחליט בימים הקרובים אם להישאר חבר בה תחת מנהיגותו של ח"כ אריה דרעי ומועצת חכמי התורה, או לפרוש ממנה ולהתמודד בבחירות 2015 במסגרת אחרת. ההערכה בש"ס היא כי ההכרעה תתקבל בתחילת השבוע הבא. לפי שעה נוטה ישי לעזות את המפלגה שהייתה ביתו הפוליטי ב-30 השנים האחרונות. בכל מקרה, ברור כי דרעי רותח על קודמו בתפקיד. "אני לא צריך אותו, הוא רק מפריע לי. הצענו לו את מה שהצענו לו מרחמים", אמר אמש (יום ה') דרעי על ישי בשיחות סגורות.

 

בחירות 2015 - עוד כותרות:

הליכוד עונה ללבני: "נתניהו יילחם בדאעש"

סער: "לא אתמודד לראשות הליכוד בעת הזו"

 

באופן רשמי אומר דרעי שהוא ממתין להחלטתו של ישי ושעשה הכול על מנת לשמור על אחדות המפלגה, אולם בשיחות עם תומכים ומקורבים משמיע יו"ר ש"ס דברים קשים וחריפים על קודמו בתפקיד. "אני לא מתעסק בזה כמעט", אמר הלילה דרעי למקורבים שתהו אם המשבר עם ישי עשוי להיפתר. "עשיתי את שלי. הצעתי לו את מה שאפשר כי יש עניין שנהיה ביחד. יש לו זכויות, למרות שהוא עשה לנו נזק גדול בשנה וחצי האחרונות. הוא חתר וחתר וחתר. אבל הציבור הספרדי לא אוהב מריבות, ואני רוצה אחדות שורות".

ישי ודרעי בפגישת הפיוס האחרונה. הפעם זה נראה אחרת (צילום: אלי קובין, "משפחה" ) (צילום: אלי קובין,
ישי ודרעי בפגישת הפיוס האחרונה. הפעם זה נראה אחרת(צילום: אלי קובין, "משפחה" )

בימים האחרונים התקיימו מגעים בלתי פוסקים בין הצדדים באמצעות מתווכים, כאשר דרעי מציע לשריין לישי את המקום השני ברשימה המועמדים לכנסת ולהבטיח לו תפקיד של שר בכיר במקרה של הצטרפות לממשלה הבאה, ואילו האחרון דורש לקבל לידיו חלק מסמכויות היו"ר. כעת השניים מתבצרים בעמדותיהם ונראה כי מוצו הניסיונות להגיע לפשרה. גם רבנים ועסקני ציבור שביקשו לתווך ביניהם הרימו ידיים. בשעות האחרונות נעשים מאמצים להביא את דרעי וישי עצמם לפגישה מכרעת ואחרונה בהחלט. השניים טרם השיבו להצעה.

 

מרתון שיחות בין ישי לרבנים

אמש נועד ח"כ ישי עם תומכיו, וכחלק ממרתון שיחות עם הרבנים נפגש גם עם הרב מאיר מזוז, מהבכירים בחוגי ש"ס. בפגישות הוסכם כי הנטייה הברורה בשלב זה היא לפרוש מהתנועה, אך ההכרעה הסופית טרם התקבלה. מזוז והרב בניהו שמואלי איימו כי יפרשו מהמפלגה אם "לא ישכון בה שלום" - הצהרה שנראית כביכול נראית ניטראלית, אך מבטאת למעשה תמיכה בישי.

 

במקביל מקיים ישי מגעים בלתי פוסקים עם השר אורי אריאל ועם רבנים המזוהים עמו, הבוחנים אפשרות להתמודדות להתפצל מהבית היהודי ולהתמודד בבחירות ברשימה משותפת עם יו"ר ש"ס לשעבר וח"כים נוספים שיפרשו ממנה. במסגרת המו"מ עם דרעי הצטייד ישי בסקרים מחמיאים, המנבאים למפלגה החדשה כשבעה מנדטים - חלקם על חשבון ש"ס.

החגיגות בבחירות 2013. בבחירות 2015 הם עשויים לרוץ בנפרד (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
החגיגות בבחירות 2013. בבחירות 2015 הם עשויים לרוץ בנפרד(צילום: גיל נחושתן)
 

דרעי הסביר למקורביו כי אינו זקוק לישי בש"ס. "האמת היא שהוא מפריע לי, אני עושה את זה רק בשביל האחדות. אנחנו עושים את מה שעושים מתוך רחמים כלפי הבחור. אני יכול לחתוך את העניין עכשיו, אבל זה לא בוער לי. לא מפריע לי עוד יום או יומיים. הוא ילד גדול, שיחליט לבד מה הוא רוצה. בכל מקרה, לא אתן לו שום דבר מעבר למה שנתתי לו. אנשים אומרים לי - למה אתה צריך אותו? אבל הוא היה 13 שנה ויש לו תדמית של אדם טוב ועניו, ועכשיו מתחילים לגלות את פרצופו האמיתי. הוא קיבל אתמול את כל התשובות, חשבנו שהכול נגמר, ואז הוא החל להוציא דברים כאילו הוא יכול להביא שבעה מנדטים".

 

אנשי ישי נחושים: "נתעקש על סמכויות"

"אנחנו עדיין רוצים שלום אמיתי, אבל זה ברור שאריה דרעי פשוט לא רוצה אותנו במפלגה", אמר הערב גורם המקורב מאוד לאלי ישי, "בש"ס מספר 2 ומספר 10 זה אותו דבר, ולכן אנחנו לא נסתפק בהצעה ונתעקש על סמכויות של ממש. בלי זה - החיבוק הזה לא שווה כלום". מנגד, אנשי דרעי מבהירים כי אין בכוונתו להתגמש עוד מול ישי, ומקורביו אף דוחקים בו לסלקו מיוזמתו מהמפלגה. "לא ניתן לו עוד לסחוט אותנו", אמרו, "מבחינתו מדובר בהצעה אחרונה".

אטיאס פרש, דרעי מנהיג - וישי יעזוב? השלישייה, לפני בחירות 2013 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אטיאס פרש, דרעי מנהיג - וישי יעזוב? השלישייה, לפני בחירות 2013(צילום: גיל יוחנן)

אחד הגורמים העיקריים לפיצוץ במשא ומתן הייתה דרישת ההנהגה הפוליטית והרוחנית של ש"ס מאלי ישי להפקיד בידי "מועצת חכמי התורה" מכתב התפטרות שימומש אם וכאשר יזהו כי הוא פועל נגדה וחותר תחת מנהיגותם. אמש דרש דרעי מכל חברי הכנסת, כולל ישי, שלא להתראיין בנושא, והאחרון זעם. ישי, מצדו, דורש את הרחבת מועצת החכמים על מנת שתכלול מספר גדול יותר של רבנים המזוהים עמו, וכן שותפות בהרכבת רשימת המפלגה לכנסת.

 

דרעי מעריך כי ישי ואריאל משתמשים זה בזה במשא ומתן שהם מנהלים מול יושבי ראש המפלגות שלהם. גם בכירים בבית היהודי חלוקים לגבי המשך הדרך המשותפת של אריאל ויו"ר המפלגה נפתלי בנט. אחד הבכירים אמר אמנם כי הוא מעריך "שיהיה בסדר", אך אחר ציין כי "המשבר עם אריאל נראה רציני". בנט ואריאל צפויים להיפגש ביום ראשון, לשיחה מכרעת. בסביבתו של אורי אריאל אמרו: "נלך לפגישה ונראה מה יהיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי קובין, "משפחה"
ישי ודרעי. פעם היו חיוכים
צילום: אלי קובין, "משפחה"
מומלצים