שתף קטע נבחר

זהו המג"בניק שנאשם בהרג פלסטיני

נדים נווארה נורה למוות בהפגנה במאי לציון יום הנכבה. כעת הותר לפרסם כי מי שנאשם במותו הוא בן דרי, בן 21 מראשון לציון. בני משפחתו קבלו על היחס שקיבל "מי שסיכן את חייו למען המדינה". חבריו כתבו: "אתה מפקד מדהים"

בן דרי (21) מראשון לציון הוא לוחם מג"ב המואשם כי ירה למוות בפלסטיני בחודש מאי, במהלך עימותים במחסום ביתוניא לציון יום הנכבה. הירי, שממנו נפגע ומת נדים נווארה (17), בוצע במהלך הפרות סדר שכללו יידויי אבנים והבערות צמיגים. באותן מהומות נורה ונהרג מפגין נוסף, מוחמד אבו טאהר (22).

 

דרי שירת כלוחם במג"ב איוש בפלוגה ל"ח. מאז המקרה כבר השתחרר משירותו. בדיונים בהארכת מעצרו הגיעו חבריו לתמוך בו בבית המשפט. היום (א') הותר שמו לפרסום. בני משפחתו וחבריו סיפרו כי בעת המעצר היה דרי שבור, הוא לא האמין שנקלע לסיטואציה כזו, והאירוע השפיע רבות גם על הוריו. הם תיארו ימים קשים מאוד, קבלו על היחס מצד משמר הגבול ואף טענו כי אחרי שלוש שנים שבהן דרי וחבריו סיכנו את חייהם למען המדינה, "מאכזב מאוד שזה היחס", והגדירו אותו בגידה.

 

מתוך הפייסבוק של דרי ()
מתוך הפייסבוק של דרי
 

עורך דינו של דרי, ציון אמיר, אמר בבית המשפט: "אני שמח שהשופט שוקל את שחרורו והפנה אותו לשירות המבחן. הצגנו בבית המשפט את הטענות שלנו - יש הרבה מאוד סימני שאלה אם בוצע ירי חי לעבר המנוח". על מצב רוחו של דרי סיפר כי הוא "בכי רע. הוא מרגיש כמי שעמד על משמר ארצנו, על קו האש, וסיכן את חבריו למען המולדת. זה מאוד לא נעים להיות עצור זמן רב בנסיבות כאלה. הוא ייאבק בכל כוחו להוכיח את טענותיו".

 

אמיר הוסיף כי שמע ממפקדיו וחייליו כי דרי "היה אדם רציני מאוד, שיועד לשירות קבע". בעת שחרורו נתנו לו חבריו ליחידה מזכרת וכתבו לו: "תודה על הנתינה ללא גבול לשמירה על כל מדינת ישראל. בתקופת שירותך ביצעת את תפקידך כנדרש ממך באופן מקצועי, יסודי וראוי להערכה בצורה יוצאת דופן. אתה מפקד ואדם מדהים".

 

יום הנכבה: שני מפגינים נהרגו במהומות

הירי לעבר שני הצעירים הפלסטינים אירע במאי האחרון במהלך עימותים במחסום ביתוניא לציון יום הנכבה. סלאמה נורה בגבו ואילו נווארה נורה בשלב שבו לא יידה אבנים או סיכן חיילים. 

 

סיאם נווארה, אביו של נדים, אמר לאחר מכן כי חקירת מות בנו היא "ההזדמנות של ישראל להוכיח לעולם כולו שהיא מדינת חוק, כלומר שהחוק שווה בין שאתה פלסטיני ובין שישראלי. המדינה צריכה להראות לעולם שהיא תגזור על השוטר עונש זהה כמו של פלסטיני שירה בישראלי".

ההפגנה בביתוניא בחודש מאי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההפגנה בביתוניא בחודש מאי(צילום: EPA)
  

נווארה אמר עוד כי "אם פלסטיני ירצח ישראלי הוא יקבל מאסר עולם וזה בדיוק מה שהשוטר צריך לקבל כעונש בגלל שהוא רצח פלסטיני. החוק צריך להיות עיוור וזהה לשני הצדדים". הוא גם החמיא לכוחות הביטחון הישראליים על החקירה המאומצת. לדבריו, "אני שבע רצון מזה שישראל הולכת בכיוון הנכון ונוקטת צעדים נכונים במקרה הזה".

 

ימים ספורים לאחר מותו של נדים מסרה משפחתו לתובע הכללי הפלסטיני את הקליע שנתקע בילקוטו. התובע הפלסטיני העביר את הקליע לפרקליטות. ארגון "בצלם" ביצע תחקיר זמן קצר אחרי האירוע שממנו עלה כי בתקרית שבה נהרגו נווארה וסלאמה בוצע ירי חי לעבר המפגינים.

 

על פי "בצלם", אירוע הירי בביתוניא היה יוצא מהכלל בשל הצטברות ראיות נדירה שכללה תיעוד מלא של מצלמות האבטחה, קליע ורסיסים שהוצאו מגופתו של נווארה ונתיחה לאחר המוות שנערכה לו. לארגון לא היה ידוע אם העצורים בפרשה חשודים גם בהריגתו של מוחמד סלאמה, שנהרג גם הוא באירוע, ובפציעתם של שניים אחרים.

 

במהלך החקירה נחקר גם מפקדו של דרי, בחשד שידע שנורתה אש חיה אך לא דיווח על כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן דרי
צילום: מוטי קמחי
עו"ד ציון אמיר, פרקליטו של דרי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים