שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בני ערובה מתקשרים מבית הקפה: "אני אוהבת אותך, מחכה שניפגש"

  דרמת החטופים בסידני: כ-15 עדיין מוחזקים בקפה "לינדט" שעליו השתלט הלילה ג'יהאדיסט. הוא דורש לדבר עם רה"מ אבוט ולקבל דגל דאעש. מעט אחרי 11 כבה שם האור. בנות ערובה שנמלטו: למחבל 4 פצצות. חטוף שלח SMS: "אמא, אני לא יכול לדבר", אחרת התקשרה לארוס: "אני אוהבת אותך"

  גם 11 שעות אחרי תחילת משבר בני הערובה בבית הקפה "לינדט" בסידני, עדיין לא ברור במאת האחוזים כמה בני אדם מוחזקים בו וכמה חוטפים נמצאים שם. חמישה חטופים הצליחו להימלט, אבל ככל שנוקפות השעות גדל החשש לגורל הנותרים. הבוקר (יום ב') דווח כי כמה מבני הערובה הלכודים הצליחו ליצור קשר עם יקיריהם בשעות האחרונות. מעט אחרי 11:00 (שעון ישראל) כובו האורות בבית הקפה. לפי דיווחים - בת ערובה היא שכיבתה את האורות בהוראת המחבל.

   

  במסיבת עיתונאים שקיימה המשטרה המקומית נמסר כי ככל הידוע, לפי שעה אף אחד מבני הערובה לא נפצע. לפי דיווחים, החוטף משתמש בבני הערובה כדי להעביר את דרישותיו ברשתות החברתיות, והמשטרה ביקשה מכל מי שמקבל הודעות מבני הערובה - לפנות לרשויות. 

   

  החוטף נראה מחזיק בת ערובה בסמוך לחלון (צילום: Steven Siewert) (צילום: Steven Siewert)
  החוטף נראה מחזיק בת ערובה בסמוך לחלון(צילום: Steven Siewert)

  בת ערובה מכבה את האורות בבית הקפה, כנראה בהוראת המחבל (צילום: AFP / CHANNEL SEVEN) (צילום: AFP / CHANNEL SEVEN)
  בת ערובה מכבה את האורות בבית הקפה, כנראה בהוראת המחבל(צילום: AFP / CHANNEL SEVEN)

  טרור בסידני - כתבות נוספות:

  "המחבל אמר: שאירה גם בך?". עדות מהקפה

  דרמה מתועדת: בני ערובה נמלטים בסידני

  זעם באוסטרליה: סלפי ובירה ליד זירת הפיגוע

   

  אחת החטופות, כך דווח, התקשרה לארוס שלה כדי לומר לו שהיא אוהבת אותו ואז ניתקה. הוא אמר לה כי היא חייבת להתקשר אליו מחדר אחר, והיא השיבה שהיא אוהבת אותו ולא יכולה לחכות לראותו - ואז סיימה את השיחה. הוא סיפר כי היא נשמעה מפוחדת "אבל אמיצה".

  בהמשך הם החליפו זה עם זה הודעת SMS.

   

  אמו של אחד מבני הערובה המוחזקים בבית הקפה סיפרה קודם לכן כי קיבלה ממנו SMS שבו כתב: "אמא, אני בבית הקפה לינדט בסידני". היא סיפרה: "הלב שלי עצר מלכת, עניתי לו 'מה קורה? אתה בסדר?'". הוא השיב לה: "אני בסדר אמא, לא יכול לדבר".

   

  כתב ערוץ 7 האוסטרלי דיווח בסביבות השעה 10:00 בבוקר כי ראה בזירת האירוע כ-15 בני ערובה, "שילוב של נשים, גברים, צעירים ומבוגרים". הוא אמר כי החמוש כופה בכל פעם על אחד או כמה מהם לעמוד מול החלונות. אישה אחת נאלצה לעמוד שם כך קרוב לשעתיים.

   

  לפי הערוץ, שמשרדיו משקיפים על בית הקפה, אחרי שחמישה חטופים ברחו נראה החמוש דרך החלון עצבני מאוד וצעק על בני הערובה הנותרים. הוא קיבץ את כולם בפינה אחת של בית הקפה. עובדי בית הקפה נראו מביאים אוכל לשאר החטופים מהמטבח. העובדים, כך דווח, נראים מותשים מתוחים, ועיניהם אדומות.

  הדרמה: הצליחו להימלט מבית הקפה    (צילום: רויטרס)

  הדרמה: הצליחו להימלט מבית הקפה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הדיווחים והתמונות הראשונות מאוסטרליה    (צילום: רויטרס)

  הדיווחים והתמונות הראשונות מאוסטרליה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  רשת "סקיי ניוז" האוסטרלית דיווחה כי מהמידע שהיא מחזיקה בידיה עולה שבני הערובה שכן הצליחו לצאת החוצה, נמלטו מבית הקפה ולא

  שוחררו על-ידי המחבל, המכנה את עצמו "האח". ערוץ 10 האוסטרלי טען כי שתי נשים שעובדות בבית הקפה ונחלצו ממנו מסרו בעדותן לשוטרים כי לחמוש יש ארבע פצצות, שתיים בתוך בית הקפה ושתיים ברובע העסקים בעיר.

   

  עוד דווח כי בני הערובה יצרו קשר עם לפחות שלושה כלי תקשורת במדינה ולאחד מהם מסרו את דרישותיו של החוטף: שיחה עם ראש הממשלה האוסטרלי טוני אבוט והבאת דגל דאעש לבית הקפה. על פי העדויות, המחבל הוא גבר בשנות ה-40 או ה-50 לחייו, בעל גוון עור לבן והוא עונד בנדנה שחורה. הרשויות באוסטרליה כבר יודעות את זהותו, אבל ביקשו מכלי התקשורת שלא לפרסמה.

   

  מסגדים, בתי כנסת וכנסיות באוסטרליה הזמינו את הציבור להגיע לתפילות הלילה למען שלומם של בני הערובה.

  אחת מבנות הערובה מצליחה להגיע לשוטרים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אחת מבנות הערובה מצליחה להגיע לשוטרים(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  המחבל שצולם. גבר בשנות ה-40 או ה-50, לבן עם בנדנה שחורה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  המחבל שצולם. גבר בשנות ה-40 או ה-50, לבן עם בנדנה שחורה(צילום: AFP)

  מוקדם יותר, במהלך הלילה, בשידורי טלוויזיה מהזירה נראו לפחות ארבעה בני ערובה, אבל כנראה שמאחוריהם יש עוד כמה וכמה חטופים אחרים. הארבעה אולצו להתקרב בידיים מורמות לחלון הראווה ולתלות דגל שחור עם כיתוב לבן בערבית, שמזכיר את זה של ארגון דאעש. עדי ראייה דיווחו כי ראו אדם חמוש נכנס לבית הקפה בסביבות השעה 9:45 בבוקר (שעון מקומי) ובתחילה הסברה הייתה כי מדובר בשוד מזוין. מפקד המשטרה אמר כי במקום כנראה חמוש אחד, אף שלפי עדויות אחרות - יש מספר גדול יותר של חוטפים.

  שני בני ערובה נוספים שנמלטו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  שני בני ערובה נוספים שנמלטו(צילום: AFP)

  החטופים בבית הקפה ()
  החטופים בבית הקפה

  לקוח בית הקפה הציג קבלה מבית הקפה, מדקות אחדות לפני תחילת הדרמה ()
  לקוח בית הקפה הציג קבלה מבית הקפה, מדקות אחדות לפני תחילת הדרמה

  הזמר הישראלי בני אלבז סיפר כי היה בבית הקפה כמה דקות לפני הפיגוע ()
  הזמר הישראלי בני אלבז סיפר כי היה בבית הקפה כמה דקות לפני הפיגוע

  השוטרים חסמו כמה רחובות מסביב לבית הקפה ופינו בניינים סמוכים ואת תחנת הרכבת שבאזור. כמו כן, ארצות הברית פינתה את הקונסוליה שלה הסמוכה לבית הקפה ופרסמה אזהרה לכל אזרחיה השוהים בעיר. הם התבקשו לשמור על ערנות גבוהה.

   

  ראש הממשלה אבוט עצמו כינס את הקבינט לישיבת חירום בעקבות התקרית, ובהמשך ערך מסיבת עיתונאים והצהיר כי נראה שהמניע לפיגוע "פוליטי" - מונח שהכוונה בו היא לטרור איסלאמי: "תפילותינו ומחשבותינו מוקדשות לאנשים שבתוך בית הקפה. אין דבר יותר מפחיד מאשר

  להיות לכוד במצב כזה, ולבנו יוצא אליהם".

   

  הוא הוסיף כי "המטרה של אלימות שנובעת ממניעים פוליטיים היא להפחיד אנשים ולמנוע מהם להיות עצמם. אוסטרליה היא חברה פתוחה, סובלנית ונדיבה, ואסור שדבר ישנה זאת". קודם לכן פרסם אבוט הודעה רשמית שבה מסר: "זה ללא ספק אירוע מדאיג מאוד אבל אזרחינו צריכים להיות בטוחים שכוחות הביטחון שלנו מאומנים היטב ומצוידים, והם מגיבים לאירוע ביסודיות ובמקצועיות".

   

  קרייג סטוקר, שעזב את בית הקפה דקות לפני תחילת הדרמה, סיפר כי בדרכו החוצה נתקל במחבל או במחבלים, החליף איתם עלבונות משום שנתקעו בו - וספג איום מבעית. רק כמה דקות אחר כך הבין כי האנשים שאיימו לירות בו הם ג'יהאדיסטים, שעתידים היו לחטוף בתוך כמה שניות כמה וכמה בני ערובה חפים מפשע.

   

  סטוקר סיפר כי בדרכו החוצה נתקל בחמוש וכי זה איים לירות בו: "הוא לבש חולצת טי שחורה עם כיתוב לבן, והיה לו סרט על המצח. הוא נשא תיק כחול. התיק שלו פגע בי והיה בתוכו משהו קשה. אמרתי לו 'תסתכל לאן אתה הולך לעזאזל!'. הוא הסתובב אליי ואמר 'אתה רוצה שאירה גם בך?'. הבטתי בעיניים שלו והן היו מטורפות. מתתי מפחד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  אחת מבנות הערובה שהצליחו להימלט
  צילום: AP
  מומלצים