שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דיווחים: המחבל מעלה סרטונים של בני ערובה

  14 שעות מתחילת המצור על בית הקפה "לינדט" בסידני, באינטרנט צצים סרטונים שבהם מציגים בני הערובה את דרישות המחבל: "בבקשה תעזרו לנו". כ-15 חטופים עדיין מוחזקים במקום, ויש חשש שהמצור יימשך ימים. עובדים באזור התבקשו לא להגיע בבוקר לעבודה

  לילה ירד על אוסטרליה, ומשבר בני הערובה בבית הקפה "לינדט" בסידני עדיין בעיצומו. כלי תקשורת באוסטרליה מדווחים כי יש חשש שיעברו עוד ימים עד שניתן יהיה להביא לסיומו את הסיוט של החטופים המוחזקים שם מאז 00:40 בלילה (שעון ישראל). אחרי שערוצי טלוויזיה ורדיו סירבו להעלות לשידור את המחבל ואת החטופים, נראה כי פעיל הג'יהאד מנסה לעקוף אותם ולהשתמש במקום זאת ברשתות החברתיות כדי להעביר מסר: לפי דיווחים, בשעות האחרונות צצים ברשת סרטוני וידאו של בני ערובה - לכאורה מתוך בית הקפה הנצור.

   

  באחד הסרטונים, שאמינותם אינה ברורה ושבתוך זמן קצר הוסרו מיוטיוב, אמרה אחת מבנות הערובה כשברקע הדגל השחור עם הכיתוב האיסלאמי בלבן, כי מדובר במתקפה על אוסטרליה מצד ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש). היא אמרה כי אף אחת מדרישות המחבל לא זכתה עדיין למענה, וכי כדי שהמצב לא יידרדר - יש למלא אותן. "בבקשה עזרו לנו", היא אומרת. מוקדם יותר דווח כי החוטף משתמש בבני הערובה כדי להעביר את דרישותיו ברשתות החברתיות, והמשטרה ביקשה מכל מי שבני הערובה יוצרים איתו קשר - לפנות לרשויות.

   

  עוד על מתקפת הטרור בסידני:

   

  ערוץ 7 האוסטרלי דיווח כי מעט מאוד תנועה נרשמה בשעות האחרונות בתוך בית הקפה, למעט תנועתו של אדם אחד, שלהערכת הכתבים הוא המחבל. הוא נראה צועד לחלק האחורי של המבנה ונושא אייפד. אחר כך, בסביבות השעה 15:00, דיווח הערוץ כי המחבל נראה מעביר בן ערובה אחד ממקום למקום וכי שני בני ערובה אחרים שינו גם הם את עמדתם. זו שעת לילה באוסטרליה, ולא נראה כי בני הערובה עומדים לישון הלילה.

   

  מעט אחרי 11:00 בבוקר (שעון ישראל) כובו האורות בבית הקפה. לפי דיווחים - בת ערובה היא שכיבתה את האורות בהוראת המחבל. במסיבת עיתונאים שקיימה המשטרה המקומית זמן קצר אחר כך נמסר כי ככל הידוע, לפי שעה אף אחד מבני הערובה לא נפצע. המשטרה לא הסכימה להתייחס לכיבוי האור ולמשמעותו. המשטרה ביקשה מהעובדים באזור בית הקפה שלא להגיע לעבודה בבוקר, ולהסתפק במקום זאת בעבודה מהבית. בשאר חלקי העיר אמורים העניינים להתנהל כסדרם.

  עובדת הקפה, בת ערובה, מכבה את האור בהוראת המחבל כנראה (צילום: AFP / CHANNEL SEVEN) (צילום: AFP / CHANNEL SEVEN)
  עובדת הקפה, בת ערובה, מכבה את האור בהוראת המחבל כנראה(צילום: AFP / CHANNEL SEVEN)

  בני ערובה מניפים את דגל דאעש בהנחיית החוטף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  בני ערובה מניפים את דגל דאעש בהנחיית החוטף(צילום: AFP)

  כוחות הביטחון של אוסטרליה בסידני, הבוקר (צילום: AP) (צילום: AP)
  כוחות הביטחון של אוסטרליה בסידני, הבוקר(צילום: AP)
  מוקדם יותר הבוקר התקשרה אחת החטופות התקשרה לארוס שלה כדי לומר לו שהיא אוהבת אותו ואז ניתקה. הוא אמר לה כי היא חייבת להתקשר אליו מחדר אחר, והיא השיבה שהיא אוהבת אותו ולא יכולה לחכות לראותו - ואז סיימה את השיחה. הוא סיפר כי היא נשמעה מפוחדת "אבל אמיצה". בהמשך הם החליפו זה עם זה הודעת SMS. אמו של אחד מבני הערובה המוחזקים בבית הקפה סיפרה קודם לכן כי קיבלה ממנו SMS שבו כתב: "אמא, אני בבית הקפה לינדט בסידני". היא סיפרה: "הלב שלי עצר מלכת, עניתי לו 'מה קורה? אתה בסדר?'". הוא השיב לה: "אני בסדר אמא, לא יכול לדבר".

   

  כתב ערוץ 7 האוסטרלי דיווח בסביבות השעה 10:00 בבוקר כי ראה בזירת האירוע כ-15 בני ערובה, "שילוב של נשים, גברים, צעירים ומבוגרים". הוא אמר כי החמוש כופה בכל פעם על אחד מהם או יותר לעמוד מול החלונות. אישה אחת נאלצה לעמוד שם כך קרוב לשעתיים. לפי הערוץ, שמשרדיו משקיפים על בית הקפה, אחרי שחמישה חטופים ברחו נראה החמוש דרך החלון עצבני מאוד וצעק על בני הערובה הנותרים. הוא קיבץ את כולם בפינה אחת של בית הקפה. עובדי בית הקפה נראו מביאים אוכל לשאר החטופים מהמטבח. העובדים, כך דווח, נראים מותשים ומתוחים, ועיניהם אדומות.

  החוטף עם בת ערובה בחלון בית הקפה (צילום: Steven Siewert) (צילום: Steven Siewert)
  החוטף עם בת ערובה בחלון בית הקפה(צילום: Steven Siewert)

  בת ערובה שברחה מבית הקפה מגיעה אל אנשי הביטחון (צילום: AP) (צילום: AP)
  בת ערובה שברחה מבית הקפה מגיעה אל אנשי הביטחון(צילום: AP)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  רשת "סקיי ניוז" האוסטרלית דיווחה כי מהמידע שהיא מחזיקה בידיה עולה שבני הערובה שכן הצליחו לצאת החוצה, נמלטו מבית הקפה ולא שוחררו על-ידי המחבל, המכנה את עצמו "האח". ערוץ 10 האוסטרלי טען כי שתי נשים שעובדות בבית הקפה ונחלצו ממנו מסרו בעדותן לשוטרים כי לחמוש יש ארבע פצצות, שתיים בתוך בית הקפה ושתיים ברובע העסקים בעיר. 

  ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, נואם בעקבות המתקפה (צילום: AP) (צילום: AP)
  ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, נואם בעקבות המתקפה(צילום: AP)

  המחבל כפי שתועד על-ידי ערוץ 7 האוסטרלי בחלון בית הקפה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  המחבל כפי שתועד על-ידי ערוץ 7 האוסטרלי בחלון בית הקפה(צילום: AFP)

  עוד דווח כי בני הערובה יצרו קשר עם לפחות שלושה כלי תקשורת במדינה ולאחד מהם מסרו את דרישותיו של החוטף: שיחה עם ראש הממשלה האוסטרלי טוני אבוט והבאת דגל דאעש לבית הקפה. על פי העדויות, המחבל הוא גבר בשנות ה-40 או ה-50 לחייו, בעל גוון עור לבן

  והוא עוטה בנדנה שחורה. הרשויות באוסטרליה כבר יודעות את זהותו, אבל ביקשו מכלי התקשורת שלא לפרסמה.

   

  המחבל נכנס לבית הקפה בסביבות 09:40 בבוקר (שעון מקומי - 00:40 בלילה שעון ישראל). בשידורי טלוויזיה מהזירה נראו לפחות ארבעה בני ערובה, אבל כנראה שמאחוריהם יש עוד כמה וכמה חטופים אחרים. הארבעה אולצו להתקרב בידיים מורמות לחלון הראווה ולתלות דגל שחור עם כיתוב לבן בערבית, שמזכיר את זה של ארגון דאעש. בדיעבד התברר כי מדובר בדגל איסלאמיסטי המזוהה עם ארגוני ג'יהאד, אבל לאו דווקא עם דאעש. מסגדים, בתי כנסת וכנסיות באוסטרליה הזמינו את הציבור להגיע לתפילות הלילה למען שלומם של בני הערובה.

   

  בית הקפה שבו התרחשה המתקפה נחשב יוקרתי והוא עמוס לעתים קרובות. הוא משרת את עובדי מתחם בתי המשפט ומשרדי הממשלה במדרחוב מרטין פלייס שבמרכז העיר. יריב, ישראלי שעבד במשרד התובע הכללי בסידני ונהג לשתות בבית הקפה הזה, מספר: "פרופיל הלקוחות של קפה לינדט מאוד גבוה. הלקוחות הם בדרך כלל אלה שעובדים באזור, אז יש שם הרבה שופטים, עורכי דין ונציגי ממשלה. זהו בית קפה קטן ופינתי, ששטחו כ-40-45 מ"ר. זה בית קפה יוקרתי מאוד".

   

  השתתפה בהכנת הידיעה מיכל מרגלית
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  הבריחה מהשבי. בת ערובה נמלטת מהחוטף
  צילום: AP
  מומלצים