שתף קטע נבחר

רופא: כך החלמתי מפריצת דיסק בלי תרופות וניתוחים

ד"ר ניר ברוש סבל במשך עשרה חודשים מכאבי גב עזים והיה מרותק למיטה. לאחר שטיפולי פיזיותרפיה, משככי כאבים וזריקות סטרואידים הועילו זמנית בלבד, הוא גילה את הפתרון המפתיע לבעיה: הבנת המקור הרגשי המודחק לכאבים, והשתחררות מהם. גם אתם, הוא טוען, יכולים להפסיק לסבול

עשרה חודשים של כאב וסבל יומיומיים עברו עד שהחלטתי שהתקופה הארוכה הזאת של תסמינים מטרידים חייבת להסתיים. באותה נקודה בזמן כבר עברתי שתי סדרות של טיפולי פיזיותרפיה, טיפולי כירופרקטיקה ואוסטאופתיה, זריקות סטרואידים לגב ומשככי כאבים לרוב.

 

אורתופד אבחן סימנים של פריצת דיסק עם מעורבות רגל שמאל, ו-MRI הדגים פריצת דיסק ימנית בעמוד השדרה.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

עוד על כאבי גב:

מזרן קשה לא עוזר. 13 עובדות על כאבי גב

סובלים מכאב גב תחתון? הטיפול שימנע כאבים

איך להתמודד עם כאבי גב? 6 עצות ממומחה

 

הכאב היה יומיומי ומגביל, עד כדי כך שפעולה פשוטה כמו ירידה ועלייה במדרגות נדמתה כמשימה בלתי אפשרית; נשיאת סל קניות קטן גרמה לכאב מיידי וספורט לא בא בחשבון.

 

אבל הבעיה לא הייתה רק הכאב - אליו התלוו תחושות קשות של מגבלה, כיוון שפעולות יומיומיות כה רבות הפכו לאתגר של ממש, מצב מוכר למי ש"זכה" לחוויה של כאב גב כרוני או של פריצת דיסק.

 

פתרון לא צפוי מכיוון מפתיע

לאחר עשרה חודשים, כשהכאבים היו זהים בעוצמתם, הבנתי שהטיפול תקוע. כמו רבים שמגיעים למבוי סתום בטיפול בכאבי גב שקלתי בחיוב ניתוח, ודווקא אז הגיע הפתרון מכיוון לא צפוי.

 

בחיפוש באינטרנט מצאה אשתי עדות של אישה שהחלימה מכאבי גב כרוניים אחרי שקראה ספר שכתב רופא אמריקאי בשם ד"ר ג'ון סרנו, תחת הכותרת Healing Back Pain ("ריפוי הכאב הכרוני", הוצאת פוקוס). תיאור הכאבים שלה דמה לשלי, ובאותה נקודה שמחתי על כל אפשרות שתוכל לחסוך ניתוח. כיוון שהייתי מרותק באותה עת למיטה במשך רוב שעות היום בשל הכאבים, קראתי את הספר והתחלתי ליישם את הפעולות שהוא ממליץ עליהן.

 

השיפור לא איחר לבוא. למעשה, את מה שאירע לאחר מכן אפשר לתאר כמעין "נס רפואי קטן". לתדהמתי, תוך כמה ימים פחתו הכאבים דרמטית. לאחר שבוע נוסף חזרתי בהדרגה לתפקוד כמעט נורמלי, שלושה שבועות מקריאת הספר חזרתי לפעילות גופנית מתונה, שכללה ריצה והרמת סלי קניות מלאים כמעט ללא סימפטומים, ולאחר כחודש כבר הרמתי מזוודה במשקל 23 קילו בלי שמץ של תחושת כאב.

 

חזרתי לשחות ולהתאמן, והרגשתי הלכה והשתפרה. לאחר חודשים ארוכים של ייאוש ושל תחושת אין מוצא, הרגשתי שמצאתי את הפתרון שלו ייחלתי.

 

דבר אחד היה מעניין במיוחד: השיפור שחוויתי לא היה קשור לאף אחד מהטיפולים שעשיתי, למעט קריאת הספר. אז הבנתי שהטיפולים עוזרים רק זמנית ולא באמת פותרים את הבעיה, לכן השהיתי את כולם.

הטיפולים עוזרים רק זמנית ולא באמת פותרים את הבעיה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הטיפולים עוזרים רק זמנית ולא באמת פותרים את הבעיה(צילום: shutterstock)
 

הסוד של ד"ר סרנו

אחד הפחדים הגדולים ביותר של קורבנות הכאב הכרוני הוא כאב שנגרם בשל נזק מבני. האמונה הרווחת כיום בקרב רופאים ומטופלים היא שתישאר נקודת תורפה בגב, ושהתקפי הכאב בוא יבואו גם בעתיד. העצה הרווחת היא לאמץ הרגלי שמירה על הגב, "ללמוד לחיות עם זה" ולקוות לטוב.

 

ד"ר ג'ון סרנו, רופא מומחה לרפואת כאב שיקומית שעבד שנים רבות בניו יורק שבארצות הברית, מציע הסבר פיזיולוגי אחר. הוא מסביר כיצד כאבי גב יכולים להיווצר לא בשל נזק מבני קבוע כמו בלט או פריצת דיסק, צביטה או שחיקה, אלא בשל תהליך פיזיולוגי הפיך לגמרי ושפיר של כאב. עבורי, כרופא שבדק אלפי אנשים עם כאבי גב וכעת מצא את עצמו בעמדת המטופל, הסבר זה היה כמשב רוח מרענן.

 

סקירת הספרות הרפואית בנושא של כאבי גב עשויה להפתיע: עד כה לא נמצאה שום עדות מדעית לכך ששינויים מבניים קשורים לכאב. למעשה, אצל כשליש מהאוכלוסייה ניתן למצוא כדבר שבשגרה בלטי או פריצות דיסק, מבלי שיחוו שמץ של תחושת כאב. זו עובדה ידועה לכל רופא שפוגש אנשים שסובלים מתסמונות הכאב - פעמים רבות אין תואם בין תמונת המבנה הגופני בצילומים לבין עוצמות הכאב.

 

בראשית דרכו הרפואית תהה ד"ר סרנו מדוע כה רבים ממטופליו אינם מחלימים מתסמונות הכאב, ומדוע הוא אינו מצליח לעזור להם להבריא מצורת סבל נפוצה זו. לאחר שנים של התבוננות וטיפול, הוא הגיע להסבר שונה לסיבת הכאב, שאינו טמון בשינויים במבנה השלד. הוא מתבסס על מחקרים שמצאו ירידה באספקת החמצן לרקמות בזמן כאב, וטוען שהכאב נוצר בשל ירידה זמנית והפיכה באספקת החמצן לרקמות התומכות של הגב והרגליים - שרירים, עצבים וכלי דם.

 

מבחינה גופנית זהו הסבר הגיוני לגמרי: ירידה באספקת החמצן לרקמות תגרום להן להשתמש בסוכר ש"שריפתו" משחררת חומצת חלב - אחד הגורמים השכיחים לכאב.

 

השינוי הקטן לכאורה בתיאוריה טומן בחובו פוטנציאל פסיכולוגי משחרר לסובלים מכאבי גב כרוניים. הידיעה שהכאב אינו נובע מקיומו של נזק קבוע במבנה, אלא משינויים פיזיולוגיים שפירים והפיכים, יכולה לשחרר הרבה מהמתח הכרוך במחשבה ש"הנזק הוא לתמיד".

 

כמובן שיש שאלה נוספת שצריכה להישאל בנקודה הזו: אם אספקת החמצן לרקמות יורדת וגורמת לכאב, מה משפיע על זרימת החמצן המופחתת ולמה היא יורדת מלכתחילה? לכך מציע ד"ר סרנו תיאוריה מעניינת, הקושרת בין תהליכים נפשיים יומיומיים לבין תסמונות הכאב.

 

האם רגשות גורמים לכאב?

אצל פרויד, נוירולוג בהכשרתו, ניתן למצוא את תיאורי המקרה הראשונים של תסמינים הקושרים בין גוף לנפש. פרויד טען שסימפטומים אלו קשורים להיסטריה, ונגרמים מקשר פסיכוסומטי ישיר. ההסבר של ד"ר סרנו מעט שונה, כיוון שהוא מרחיב את טווח האנשים המועדים לפתח תסמינים פסיכוסומטיים בימינו וטוען שאנו נמצאים בעידן שבו תסמונות פסיכוסומטיות מגיעות ל"ממדי מגפה".

 

בעידן הנוכחי, שבו אנו נדרשים לספק תוצאות גבוהות בלוחות זמנים מלחיצים, הפרפקציוניזם והנטייה של רבים לרצות גורמת להדחקה של רגשות יומיומיים כמו תסכול, כעס או אכזבה. נטייה זו להדחקה של רגשות גורמת, לפי ד"ר סרנו, להצטברות של רגשות קשים בתת-המודע, וכשאלו נשארים לא מודעים ואינם מטופלים הם עלולים לחולל תסמונות כרוניות של כאב בעזרת מנגנון מוחי מסוים.

 

האם לתיאוריה מעניינת זו יש בסיס פיזיולוגי? ברמה העקרונית, קשר כזה אפשרי לגמרי. בין המערכת הרגשית למערכת העצבים ההיקפית קיים קשר הדוק -הסומק העולה על לחיינו ממבוכה וידינו המתכסות זיעה בזמן לחץ הן שתי דוגמאות לכך. באופן דומה, טריגרים רגשיים מודחקים עשויים לגרום - בתיווכה של מערכת העצבים - לכיווץ כלי הדם, לירידה באספקת החמצן לרקמות ולכאב.

 

הסבר זה מהווה מעין "מלכוד 22" לסובלים מכאבי גב כרוניים. כדי להבריא מהכאב צריך, לפני הכל, לקבל את התקפות הבסיסית שלו, ולרבים מאיתנו קשה לקבל קשר גוף-נפש כזה, אולי בגלל הסטיגמה הכרוכה בבעיה גופנית שמקורה בעניינים שבנפש. דמיינו לרגע את הסובל מכאבי הגב המגיע לעבודה ומספר לבוס שיש לו בעיה רגשית שהוא מתקשה להתמודד איתה ושמחוללת כאב פיזי, לעומת אדם המגיע עם אבחנה של פריצת או בלט דיסק. ברור לגמרי שבמקרה השני הלגיטימציה תהיה ברורה ורבה יותר.

 

אם המקור לכאב אכן רגשי, והאדם הסובל ימשיך לחפש פתרון בטיפולים המכוונים לתיקון בעיה מבנית, הטיפולים יעזרו חלקית בלבד, במקרה הטוב. כל עוד הבעיה הרגשית תישאר בלתי מטופלת, היא תמשיך לחולל את הכאב.

 

 

מידה של זהירות ואבחנה אחראית

חשוב לומר שאבחנה זו אינה מתאימה לכל הסובלים מתסמונות הכאב. אבחנת TMS - תסמונת כאב ממקור רגשי - היא אבחנה רפואית שנעשית על ידי רופא. לכאבי גב יש לעתים רחוקות סיבות רפואיות רציניות כמו גידול, שבר, דלקת פרקים ועוד, שחשוב לכלול באבחנה ולשלול את קיומן. רק לאחר שנשללו סיבות מסוכנות ומשמעותיות לכאב אפשר לחשוב על אבחנה שפירה כמו TMS.

 

סיפורי ההחלמה של אנשים שקראו את הספר רבים ומרשימים, אך לא לכולם האבחנה מתאימה. על פי ניסיונם של ד"ר סרנו ושל רופאים נוספים העובדים בשיטה זו, רק 10%-15% יסכימו לקבל אבחנה שמצביעה על כאב ממקור רגשי.

 

הסטיגמה הנוגעת לכאב פסיכוסומטי שהיא שאין באמת כאב גופני, לכן חשוב לומר שאבחנה של TMS אינה טוענת כך. להפך, ההסבר המוצע כאן הוא הסבר פיזיולוגי לחלוטין שמכיר בכאב המוחשי בגוף, וההבדל היחיד הוא באבחון ובגישת הטיפול.

 

אין המשמעות שמי שמאובחן עם TMS צריך לעבור טיפול פסיכולוגי. למעשה, ברוב המקרים אין בכך כלל צורך. תסמונת TMS יכולה לנבוע מסיטואציות חיים שמאתגרות את כולנו: משבר כלכלי, מחלה או מוות של אדם אהוב, שינוי בעבודה או במקום המגורים, גירושים ועוד. אפשרות ההחלמה מהתסמונת מתחילה בזיהוי מקור הכאב כרגשי, ואת ה"טריק" שהמוח עושה כשהוא ממיר את המצוקה הרגשית המודחקת מתחת לפני השטח בתסמונת הכאב.

 

כאשר תשומת הלב חוזרת אל המישור הרגשי וישנה הבנה של הרגש שחולל את הכאב, הכאב עצמו פוסק בהדרגה. לעובדה שבמקרה של TMS הסטה של תשומת הלב למישור הרגשי משחררת מהכאב הפיזי אין עדיין הסבר מדעי משכנע דיו. מדענים בוחנים כיום את תפקידו של המוח ביצירת תסמונות כאב, ובתחום זה רב עדיין הנסתר על הנגלה. עם זאת, מה שברור הוא שעד כה רבבות אנשים ברחבי העולם נרפאו מכאבים כרוניים בדרך פשוטה ומפתיעה זו.

 

עבור חלק קטן מהסובלים מ-TMS, הבנת המנגנון בלבד לא תספיק, במיוחד כאשר הכאב עיקש יותר. עבורם, טיפול פסיכולוגי ממוקד שיעזור לחשוף את מקור הקושי הרגשי יהיה מועיל, במיוחד כאשר המקור נמצא בטראומה כלשהי בעבר. לגבי הרוב, כאמור, לא יהיה בכך צורך.

 

כרופא, כאשר אני מדבר עם מטופליי, פעמים רבות בעומק התשאול הרפואי הם יודו שהתעורר בהם חשד שמקורה של בעיה גופנית כזו או אחרת הוא רגשי או נובע ממתח. אבחנת TMS, אשר נעשית אצל רופא מוסמך בלבד, עשויה להיות הדרך לריפוי ולהיעלמות של כאבי הגב, במיוחד בעידן המודרני שבו עולמנו הרגשי אינו מהווה יותר מקור לבושה או מבוכה כבעבר.

 

זה בדיוק מה שקרה לי כאשר יישמתי זאת בחיי, וזה מה שיכול לקרות לרבים הסובלים מכאבי גב כרוניים ואינם מוצאים מזור לבעייתם בדרכים אחרות.

 

הודות ליישומה של שיטה פשוטה ומעשית זו לטיפול בכאבי הגב, באמצעות הכרה במתח או ברגש כמקור הכאב ומתן מענה ישיר לבעיה האמיתית - אפשר להשתחרר מתסמונת הכאב ולחזור לחיים ללא מגבלה.

 

הכותב הוא רופא MD והומאופת קלאסי RCHom, מנחה בכיר The Expansion method 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
יש להבין את מקור הרגש המחולל את הכאב
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים