שתף קטע נבחר

לא חסינה מטרור: היום ששינה את אוסטרליה

ביבשת הרחוקה התרגלו לראות בסרטים מראות של חמושים ברחובות ובני ערובה. אבל אז השתלט מחבל איראני על בית קפה בסידני, חטף 17 בני אדם והסעיר מדינה שלמה. הוא החזיק מעמד 16 שעות עד שיחידת קומנדו משטרתית פרצה פנימה וירתה בו למוות. מה כתבו בכותרות הראשיות?

17 בני ערובה, מחבל אחד ודרמה גדולה שנמשכה יותר מ-16 שעות ושינתה את פני המדינה: אוסטרליה עדיין מתקשה להתאושש מהיום הארוך והמסעיר שעבר עליה מאז שמחבל יליד איראן, מאן הארון מוניס בן ה-50, נכנס לבית הקפה "לינדט" בסידני אתמול (ב') בסביבות 09:40 בבוקר שעון מקומי (00:40 בלילה שעון ישראל), ולקח בני ערובה.

 

עוד חדשות בעולם : 

תקיפה ישראלית באיראן ודאעש. איומי 2015

הפר חוק של מוסוליני: מורה הסיר צלב מהקיר

אוסטריה: בי"ס לימד על מזימות יהודים וייסגר

 

המחבל אילץ כמה מבני הערובה להתקרב בידיים מורמות לחלון הראווה ולתלות דגל שחור עם כיתוב לבן בערבית, שמזכיר את זה של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש). בדיעבד התברר כי מדובר בדגל איסלאמיסטי המזוהה עם ארגוני ג'יהאד, אבל לאו דווקא עם דאעש. מסגדים, בתי כנסת וכנסיות באוסטרליה הזמינו את הציבור להגיע לתפילות הלילה למען שלומם של בני הערובה.

 

הכותרות הראשיות באוסטרליה בבוקר שלאחר החטיפה ()
הכותרות הראשיות באוסטרליה בבוקר שלאחר החטיפה

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

כוחות משטרה גדולים הגיעו למקום ופינו את האזור מאדם, ובמהלך היום הצליחו 11 בני ערובה לברוח מבית הקפה. חמישה מהם ברחו לפני השעה 19:00 שעון מקומי, וארבעה נוספים ברחו ברגע שנשמעו קולות ירי ראשונים מתוך בית הקפה ורגעים ספורים לפני פעולת החילוץ של בני הערובה על ידי כוחות מיוחדים של המשטרה. בפעולה נהרגו שני בני ערובה, גבר בן 34 ואישה בת 38 (קתרינה דואסון, אם לשני ילדים), והמחבל מוניס נורה למוות. ארבעה בני אדם נפצעו, בהם שוטר.

 

"המחבל פעל לבד, כל הכבוד לשוטרים"

משטרת אוסטרליה מסרה שהיא חוקרת את האירוע במלוא הרצינות. "אנחנו צריכים לחקור מה קרה כאן ומה קרה בתוך בית הקפה.

אין זה הזמן לספקולציות או לתיאוריות. אנחנו הולכים לעבור על העובדות ונעדכן אתכם מהר ככל האפשר", אמר מפכ"ל משטרת ניו סאות' ויילס אנדרו סקיפוואן. "היו לנו סך הכול 17 בני ערובה, שניים מהם נהרגו, החמוש נורה למוות ויש פצועים, בהם שוטר".

 

קצין המשטרה הבכיר הוסיף כי המחבל פעל לבד ולא באמצעות ארגון טרור זה או אחר. הוא שיבח את עבודת השוטרים ואמר שהם הצילו חיים רבים והחליטו להיכנס לתוך בית הקפה לאחר ששמעו יריות מתוך המתחם.

 


דמות שולית בקהילה המוסלמית באוסטרליה. המחבל מוניס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דמות שולית בקהילה המוסלמית באוסטרליה. המחבל מוניס(צילום: AFP)
בינתיים, הבוקר הגיע באוסטרליה ותושבי המדינה התעוררו לכותרות מסעירות בעיתונים בעקבות אירוע הטרור יוצא הדופן.

 

"סידני מורנינג הראלד": "הטרור פוגע בבית" הייתה הכותרת הראשית של העיתון, ובהמשכה הסיפור על "אדם שמנופף באקדח ובדגל איסלאמי". העיתון הקדיש 12 עמודים לפרשת משבר בני הערובה, כולל ידיעה שכותרתה "מומחים טוענים כי סימני ההיכר הם של 'זאב בודד'", כותרת שזכתה לאישור במסיבת העיתונאים שערך מפכ"ל משטרת ניו סאות' ויילס.

 

"טרור בחסות דאעש"

"האוסטרליאן": כותרת העיתון שאליה התעוררו הקוראים הייתה "ליל הטרור של בני הערובה". בכתבה הראשית בעיתון תואר מוניס כמי שראה עצמו כשייח איראני. ניתוח שערך גרג ביראפ מצא כי "בסוף יתברר שמדובר יותר ויותר במקרה של אדם משוגע בודד ולא ב'זאב בודד'". אולם האיש הזה נתן דוגמה מהשטח ליותר ויותר קיצונים במפלגתו.

 

"אוסטרליאן פייננשיאל רוויו": כותרת העיתון הייתה "סידני מתמודדת עם טרור בחסות 'המדינה האיסלאמית'", והיא הובילה לכתבה על החמוש שאוהד את דאעש.

 

התמונה שריגשה את העולם כולו. בת הערובה שברחה מהמחבל (צילום: AP) (צילום: AP)
התמונה שריגשה את העולם כולו. בת הערובה שברחה מהמחבל(צילום: AP)
מוקדם יותר חשפה התקשורת האוסטרלית פרטים רבים על המחבל שחטף את בני הערובה. מאן הארון מוניס נולד באיראן, והיגר ממנה לאחר שלטענתו "הסתכסך" עם המשטר המקומי. למוניס עבר עשיר עם המשטרה האוסטרלית - בעבר הוא הואשם ב-22 סעיפים בגין תקיפה מינית בנסיבות מחמירות וב-14 סעיפים בגין תקיפה בנסיבות מחמירות, והואשם גם בסיוע לרצח אשתו לשעבר.

 

המחבל: "מרפא רוחני ומומחה לאסטרולוגיה"

בעבר עבד מוניס כ"מרפא רוחני" במערב אוסטרליה, וטען שהוא מומחה לאסטרולוגיה, לנומרולוגיה ולמגיה שחורה. מוניס מוכר באוסטרליה גם בשמות "שייח הארון" ו"מוחמד חסן מאנטגי". באחרונה הוא התגורר בצפון בקסלי, אזור שנמצא בדרום סידני.

 

באחרונה השווה מוניס את עצמו למייסד אתר ההדלפות "ויקיליקס", ג'וליאן אסאנג', וטען שהאישומים נגדו הוגשו בשל "סיבות פוליטיות".

 

אחד מבני הערובה שברחו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחד מבני הערובה שברחו(צילום: AFP)
בשנים 2009-2007 שלח מוניס מכתבי נאצה למשפחות של חיילים אוסטרליים שנהרגו מעבר לים. בית משפט גזר עליו 300 שעות עבודה למען הקהילה ושנתיים מאסר על תנאי בגין מכתבים "פוגעניים" ו"מעליבים" ששלח למשפחות באמצעות חברתו אמירה דרודיס.

 

הזמין את רה"מ לעימות בשידור חי

מוניס היה דמות שולית בקהילה המוסלמית של אוסטרליה, ולא פעם ביקשו המנהיגים השיעים מהרשויות לחקור אותו אחרי שטען שהוא אייתוללה ומטיף דת סוני. זמן קצר לאחר שטוני אבוט נבחר לתפקיד ראש ממשלת אוסטרליה בספטמבר 2013, שלח לו מוניס מכתב שבו הזמין אותו לעימות בשידור חי שבמהלכו הוא יוכיח ש"אוסטרליה ואוסטרלים יהיו תחת מתקפה" כתוצאה מהשתתפות המדינה במלחמה באפגניסטן.

 

קיבלו הוראה לתלות דגל איסלאמיסטי על חלון הראווה. בית הקפה "לינדט" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קיבלו הוראה לתלות דגל איסלאמיסטי על חלון הראווה. בית הקפה "לינדט"(צילום: AFP)

בני הערובה שברחו רגע לפני פעולת החילוץ (צילום: AP) (צילום: AP)
בני הערובה שברחו רגע לפני פעולת החילוץ(צילום: AP)

הכוח המשטרתי המיוחד רגע לפני הפריצה לתוך בית הקפה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
הכוח המשטרתי המיוחד רגע לפני הפריצה לתוך בית הקפה(צילום: Gettyimages)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

במהלך היום צצו ברשת סרטוני וידאו של בני ערובה מתוך בית הקפה הנצור, וכמה מהם הציגו את דרישותיו של המחבל.

 

סרטון 1:

 "היי. אני סלין גויאפה ואני בין בני הערובה שמוחזקים בבית הקפה. היו לנו שלוש דרישות ואף אחת מהן לא התקבלה. הראשונה היא להביא דגל דאעש ותמורתו ישוחרר בן ערובה אחד. השני הוא לפרסם בכל כלי התקשורת שזאת התקפה על אוסטרליה מצד המדינה האיסלאמית. היעד השלישי הוא שטוני אבוט צריך להתקשר ל'אח' (המחבל) ותמורת זה ישוחררו חמישה בני ערובה. כדי שהמצב לא יתדרדר, צריך למלא אחר שלוש הדרישות הללו. בבקשה עזרו לנו".

 

סרטון 2:

"שמי ג'ולי טיילור וזו הודעה עבור טוני אבוט. המחבל דורש שטוני אבוט יתקשר אליו לשיחה קצרה ואם יעשה זאת הוא ישחרר חמישה מאיתנו. המחבל לא מבין מדוע אבוט לא התקשר. דבר שני, שהפוליטיקאים יגידו את האמת ויאמרו שזו מתקפה של המדינה האיסלאמית על אוסטרליה ואז שניים מאיתנו יוכלו להשתחרר. הדבר השלישי הוא שהוא רוצה דגל של המדינה האיסלאמית ואז הוא ישחרר את אחד מאיתנו".

 

סרטון 3:

"זוהי הודעה עבור טוני אבוט. למחבל יש שלוש דרישות. הראשונה היא דגל דאעש ואחד ישוחרר. השנייה היא להעביר מסר לאחיו שלא לחשוף את מיקום שתי הפצצות הנוספות שנמצאות באזור.

והשלישית היא שטוני אבוט יתקשר ל'אח' איכשהו והוא ישחרר חמישה בני ערובה. אנחנו לא מבינים למה אף אחת מהדרישות לא מולאה. הדרישות שלו לא בלתי סבירות. הוא רק מבקש דגל ושיחת טלפון וזהו".

 

גורם ביטחוני אמריקני אמר שהממשל בוושינגטון קיבל מאוסטרליה עדכון לפיו אין כרגע סימנים לכך שהמחבל היה קשור לארגוני טרור. אף שהמחבל האיראני היה מוכר לרשויות, מומחים ביטחוניים הסבירו שמניעת מתקפות טרור שמבוצעות על ידי אנשים בודדים עשויה להיות קשה מאוד.


פורסם לראשונה 15/12/2014 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עובדת בית הקפה שברחה ביחד עם בני ערובה נוספים
צילום: רויטרס
צילום: AP
לא התקשר למחבל. ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט
צילום: AP
מומלצים