שתף קטע נבחר

חדש: משקפיים המתקנים עיוורון צבעים

אלפי אנשים בישראל סובלים מעיוורון צבעים הפוגע משמעותית בשגרת היומיום שלהם, ומונע מהם לחוות את עושר הצבעים שבעולם. משקפיים חדשים שפותחו בארצות הברית מבטיחים להקל את הבעיה - ולאפשר למרכיב אותם לזהות אלפי גוונים נוספים

העולם לפתע צבעוני יותר: משקפיים חדשים מבטיחים לאפשר ראייה ברורה יותר למיליוני אנשים ברחבי העולם הסובלים מעיוורון צבעים, באמצעות הגברת גלי האור הנקלטים בתאי העצב בעין ומשודרים למוח. התוצאה: תמונה ברורה יותר בעושר של אלפי גוונים.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

עוד על בעיות ראייה:

למניעת עיוורון ואיבוד ראייה: לשמור על בריאות העין

הילד פוזל? 10 סימני אזהרה לבעיות ראייה בילדים

כשהמחשב יראה במקומנו: הפתרון לכבדי ראייה

  

מהו עיוורון צבעים?

ראיית האדם מבוססת על תאי עצב רגישים לאור המכונים "מדוכים". בכל עין ישנם כשישה מיליון תאים כאלה, המחולקים לשלושה סוגים. כל סוג מגיב בעיקר לאחד משלושת הצבעים המרכזיים: אדום, ירוק וכחול. תפיסת הצבע מתרחשת באמצעות השוואת גירוי יחסי של כל אחד משלושת סוגי תאי המדוכים. במילים אחרות, כמות כל צבע קובעת את הגוון הנראה. אנשים בעלי ראייה תקינה רואים כמיליון גוונים, אבל אלה הסובלים מעיוורון צבעים נאלצים להסתפק בהרבה פחות.

 

קיימים מספר סוגים של ליקויים בראיית צבע: בעיוורון מסוג אנומלוס טריכרומט, כל סוגי המדוכים קיימים אך הם אינם מתפקדים ביעילות. בעיוורון מסוג די כרומט ישנו חוסר בסוג אחד של פיגמנט, בעוד שבעיוורון מונוכרומט קיים רק פיגמנט מסוג אחד ולכן הסובלים מהתופעה רואים גוני אפור, ללא צבע כלל.

 

ליקוי ראייה מסוג אנומלוס טרי כרומט הוא הנפוץ ביותר, והביטוי העיקרי שלו הוא בקושי בהבחנה בין גוונים של אדום וירוק. ליקוי זה מוכר כ"דלטוניזם". לעומתו, קושי בהבחנה בין כחול לצהוב הוא ליקוי נדיר, ובמקרה כזה הצהוב נראה כאפור בהיר או כסגול.

  

עיוורון מסוג אדום-ירוק נגרם בשל פגם גנטי הנישא על גבי כרומוזום X. המצב פוגע באחד מכל 12 גברים ובאחת מכל 200 נשים. ישנם שני סוגי עיוורון אדום-ירוק: דוטאנס הוא הסוג השכיח ב-75% מהמקרים שבו קיים פגם בתאי המדוכים הירוקים. במקרה כזה, הפגם גורם לתאים לנטות לעבר האדום והירוק נראה בגוון צהוב.

 

הסוג השני, ברוטנס ב-25% מהמקרים, גורם לפגם בתאי המדוכים האדומים. תאים אלו נוטים לעבר הירוק והתוצאה - הגוונים האדומים נראים כתומים וכהים. אנשים בעלי עיוורון צבעים אדום-ירוק יכולים לראות בין 10 אלף ל-100 אלף גווני צבעים בלבד.

 

הפגמים הללו גורמים לפגיעה באיכות הצבע הנשלחת למוח. חלק מהצבעים, כמו כחול וצהוב, אינם מושפעים,, אולם גוונים של ירוק, כתום, חום, אדום, ורוד וסגול נראים משובשים או שכלל אינם נראים. אם עיוורון הצבעים משמעותי, הוא פוגע בחיי היומיום וביכולת לעסוק במשרות רבות.

מתקנים את התמונה. למעלה: המצב המקורי. למטה: המראה בהרכבת המשקפיים ()
מתקנים את התמונה. למעלה: המצב המקורי. למטה: המראה בהרכבת המשקפיים
  

הצבע חוזר באמצעות המשקפיים

משקפי ה-En Crhoma Cx החדשים, אשר פותחו בחברה בקליפורניה שבארצות הברית, כוללים ציפוי דיגיטלי ה"מנקה" את אורכי הגל החופפים בין אדום לירוק המגיעים לתאי המדוכים הירוק והאדום ומגבירים את הסיגנלים המגיעים למוח.

 

התוצאה היא שהצבע נראה בהיר יותר וברור, וניתן לראות אלפי גוונים נוספים.

 

הצבע מזוהה מהר יותר ופחות מעוות בעת הרכבת המשקפיים. לדברי היצרנית, האפקט גורם לחוויה אמוציונלית ממשית עבור אנשים שעד כה לא הבחינו בצבעים שונים.

  

אף שהמשקפיים החדשים אינם מרפאים עיוורון צבעים, הם מאפשרים שיפור משמעותי באיכות חייהם של הסובלים מהתופעה. עם זאת, העסק לא זול בכלל: עלות משקפיים כאלה נעה בין 350 ל-520 דולרים. 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיפור משמעותי באיכות חייהם של הסובלים מעיוורון צבעים. משקפי En Crhoma Cx
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים