שתף קטע נבחר

צה"ל התקפל: חייל חרדי לא ילמד מהי תקיפה מינית

מהי הטרדה מינית וכיצד מוגדר אונס - אלו סוגיות שבהן עוסק שיעור חובה לכל טירון בצה"ל. אך ברבנות הצבאית התנגדו לחשיפת חרדים "לתופעות חילוניות שליליות שלא הכירו", והשיעור בוטל

צה"ל העביר לראשונה שיעור על תקיפות מיניות לטירונים חרדים, אך במהרה בוטל השיעור לנוכח מחאתם. כך נודע ל-ynet. 

 

טירונים חרדים וקרוביהם יצאו בשבועות האחרונים נגד העברת השיעור, שעל כל חייל ללמוד בטירונות. בשיעור מספקים הסברים על סוגי התקיפות המיניות והגדרות הטיפול בהן בצבא, בעזרת מצגת שכותרתה "פגיעה על רקע מיני - מערך הסברה לחיילים". היא כוללת הגדרות מופשטות למגוון תקיפות מיניות, אונס ומעשה סדום, סוגי הטרדות מיניות (כמו "ליקוקי לשון ומבטים חודרים"), יחסים בין מפקד/ת לפקוד/ה, הגדרות של חיילים הומואים ולסביות וכיצד הם מותקפים מינית.

 

גורם ברבנות הצבאית הסביר את פשר ההתנגדות: "הדברים האלו הם לא פחות מתועבה. הצגתם לצעיר חרדי שעד לפני שנה-שנתיים היה תלמיד ישיבה בבני ברק או בירושלים פוגעת ברגשות של החיילים החרדים וחושפת אותם לתופעות חילוניות שליליות שלא הכירו אף פעם".

 

בעקבות המחאה הוחלט להעניק פטור מהשיעור ליחידות שבהן משרתים חרדים. כעת דנים גורמים ברבנות הצבאית יחד עם יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת-ויזל, בשאלה כיצד לנסח שיעור דומה שיותאם לטירונים החרדים.

 

מנגד אמר ל-ynet חרדי שהשתחרר לאחרונה מצה"ל ושירת במסלול שח"ר כחול של חיל האוויר: "חבל שלא עברתי את השיעור הזה. זו היתממות לטעון שהדברים הללו חדשים לצעירים חרדים, כי תקיפות מיניות במגזר החרדי קיימות גם קיימות, רק ששם, בניגוד לצבא, אין 'מרכז מהו"ת' הצה"לי שמסייע למי שהותקף ומלווה אותו".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מערך ההסברה בנושא פגיעה על רקע מיני הוא אחד ממגוון תוכני חובה המועברים במסגרת הטירונות בצה"ל. את מערך השיעור בנושא מעדכן מטה היוהל"ן. לאחרונה זוהה צורך להתאים את תוכן ההסברה למגזר החרדי בצבא, ויחד עם הרבנות הצבאית נכתב מערך שיעור מותאם וייחודי להם. טרם הופץ המערך המותאם. יחידות אשר פונות באופן פרטני למטה היוהל"ן מקבלות סיוע, הכוונה והיתר לא להעביר את המערך הגנרי".

 

מהו סם אונס? איך להתייחס לחייל הומו?

במצגת מוסבר כי "ברמה הפיזית, פגיעה מינית היא נגיעה לא רצויה בחלקי הגוף, עיסוי, נשיקה, חסימה גופנית, סחיטה מינית. מגע מיני הכולל חדירה ייחשב לאונס. ברמה המילולית פגיעה מינית תכלול הפצת שמועות על חיי המין של הזולת ובדיחות בעלות קונוטציה מינית, ואווירה מטרידה תכלול התנהגויות המרמזות על כוונות מיניות כמו ליקוק שפתיים, שפה גסה, שליחת נשיקות, מבט חודר. אווירה זו יכולה לבוא בעקבות אופי המטלות בצבא, שעות העבודה הלא שגרתיות ושהייה משותפת לפרקי זמן ארוכים".

 

במצגת מוסבר עוד כי יחסים בין מפקד/ה לפקוד/ה מחייבים מיד בדיווח למפקדים הממונים כדי לשנות שיבוץ של אחד מהם, ובכל מקרה מדובר בהתנהגות שאינה הולמת ובנסיבות מסוימות גם עבירה פלילית.

בשיעור מוסבר לטירונים גם מהו סם אונס וכיצד יש להימנע ממנו, לאן ניתן לגשת אם הותקפת מינית וכיצד מותקפים מינית חיילים הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים: "להט"ב היא שונות שאינה מובחנת, בניגוד לשוניות אחרות. מילים שמגדירות זהות כמו 'הומו' ו'לסבית' ומילות גנאי כמו 'קוקסינל' הפכו כולן לקללות רווחות בצבא ובאזרחות. חיילים שנחשדים כלהט"בים או חיילים מחוץ לארון, סובלים מאלימות מילולית ופיזית ולעתים אף מהטרדה מינית. לכן יש לכבד את מי שעומד מולנו, להתעניין ולהכיר את האדם", מציעים לטירון במצגת.

 

עוד מדגישים "לא להפלות חיילים על רקע נטייתם. לא כל גבר בעל סממנים נשיים ולא כל אישה בעלת סממנים גבריים הם בהכרח להט"בים". בשיעור גם מסבירים את ההגדרות המופשטות למעשה סדום ולאונס. המצגת לטירונים מזכירה כי כיום גם העלאת תמונות, סרטונים או הקלטות מיניות של אדם באינטרנט או באפליקציות להעברת מסרים מהווה הטרדה מינית אסורה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מערך ההסברה בנושא פגיעה על רקע מיני הוא אחד ממגוון תכני חובה המועברים במסגרת הטירונות בצה"ל. מערך השיעור בנושא מתעדכן באופן תקופתי על ידי מטה היוהל"ן ומועבר ליחידות. לאחרונה, זוהה צורך להתאים את תוכן ההסברה למגזר החרדי בצבא. לאור זאת, הוחלט בשיתוף עם גורמי הרבנות הצבאית על כתיבת מערך שיעור מותאם וייחודי לאוכלוסיית החיילים החרדים. בטרם הופץ המערך המותאם, יחידות אשר פונות באופן פרטני למטה היוהל"ן מקבלות סיוע והכוונה בנוגע להתאמת התכנים הקיימים לסוגיות הפרטניות העולות בקרב חייליהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השבעה של חיילים חרדים (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים