שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הורים טריים? אפשר להתפטר ולקבל פיצויים

  באילו נסיבות נשים שזה עתה ילדו יכולות להתפטר ולקבל פיצויי פיטורים, האם ניתן לקבל דמי אבטלה, ומתי האבא יכול להתפטר לצורך טיפול בילד? מנהלת המחלקה המשפטית של שדולת הנשים בישראל משיבה על כל השאלות

  נשים רבות מוצאות עצמן לאחר לידה מתמודדות עם השאלה, האם להמשיך במקום עבודתן הנוכחי או להתפטר נוכח מציאות החיים שהשתנתה, בעיקר לאחר הלידה הראשונה.

   

   

  בישראל, החוק מכיר באפשרותה של עובדת להתפטר לצורך טיפול בילד, ובמקרים מסוימים אף מזכה אותה בדמי אבטלה ובפיצויי פיטורין. באיזה נסיבות תקף החוק? לפניכם שאלות ותשובות:

   

  מתי מותר לי להתפטר לאחר הלידה?

   

  חוק פיצויי פיטורין קובע כי עובדת או עובד, שמתפטרים מעבודתה לצורך טיפול בילד עד 9 חודשים אחר הלידה, ייחשבו כמפוטרים מבחינת מקום העבודה. כלומר עובדת או עובד שהתפטרו לצורך טיפול בילד יהיו זכאים לפיצויי פיטורין. בית הדין לעבודה קבע לא אחת, כי התפטרות לצורך טיפול בילד איננה בהכרח התמסרות מלאה לגידול הילדים אלא גם הפחתה של שעות העבודה, עבודה במרחק קרוב יותר למקום המגורים וכיוצא באלו, כך שמדובר בפרשנות מרחיבה יחסית של לשון החוק.

   

  מה גובה פיצויי הפיטורין?

   

  הפיצויים מחושבים לרוב כמשכורת חודש אחד על כל שנת עבודה במקום העבודה.שימו לב שאם אין די ותק במקום העבודה, לא תקבלו פיצויי פיטורין (יש דרישת מינימום לשנת עבודה כדי לקבל פיצויי פיטורין).

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  איך נעשית ההתפטרות בפועל?

   

  על העובד/ת להודיע למעסיק בכתב על ההתפטרות לצורך טיפול בילד ולתת הודעה מוקדמת כחוק. ההודעה המוקדמת צריכה להינתן לפני מועד 9 החודשים לאחר יום הלידה.

   

  עבדתי לפני הלידה במשמרות ועכשיו זה כבר לא מתאים. מה אוכל לעשות?

   

  הדבר הנכון ביותר הוא לבקש מהמעסיק/ה לעבוד במשמרות המתאימות להורים עובדים, ככל שיש כאלה במקום העבודה. אם אין משמרות כאלה, או שהמעסיק לא מוכן להתחייב למשמרות מסוימת, דבר שעשוי לקרות, ובהנחה שלא חלפו יותר מ-9 חודשים מיום הלידה, העובד/ת רשאי/ת גם כן להתפטר לצורך טיפול בילד. בכל מקרה, חשוב ליידע את המעסיק שזו סיבת ההתפטרות, שכן לא פעם יש מעסיקים שיעדיפו להתגמש מאשר לוותר על עובדת טובה ומתאימה.

   

  המעסיק שלי טוען שלא מגיעים לי פיצויי פיטורין כי אני התפטרתי. מי צודק?

   

  כאמור, אם ההתפטרות היא אכן לצורך טיפול בילד ופעלת כדין, כלומר נתת הודעה מוקדמת בכתב – את אכן זכאית לפיצויי פיטורין.

   

  האם אקבל דמי אבטלה? ללכת לחתום בלשכת התעסוקה?

   

  זו שאלת מיליון הדולר. בתחום זה שורר לא מעט בלגן. על פי החוק, עובדת שהתפטרה – גם אם לצורך טיפול בילד – לא זכאית לדמי אבטלה באופן מיידי. עם זאת, פסיקה חשובה של בית הדין קבעה עוד בסוף שנות ה-90 כי עובדת שהתפטרה מכיוון ששעות העבודה היו ארוכות מדי אך היא מחפשת עבודה - תהיה זכאית לדמי אבטלה באופן מיידי.

    

  פניות ציבור רבות שהגיעו לקו הפתוח של שדולת הנשים בישראל הביאו אותנו ליזום, יחד עם ח"כ מיכל רוזין, תיקון חקיקה בנושא. הצעת החוק טרם עברה, אך בעקבותיה חידד הביטוח הלאומי את נהליו והבהיר באתר האינטרנט שלו באילו מקרים תקבל העובדת דמי אבטלה באופן מיידי, כאילו פוטרה. משכך, חשוב שכל יולדת שהתפטרה בגלל אחת מהסיבות הבאות תציין אותה בתביעתה לדמי אבטלה:

   

  1. המעסיק מאשר שהיולדת נדרשת לעבוד שעות עבודה ארוכות, ואין אפשרות לקצר את שעות עבודתה על פי חוק עבודת נשים.

   

  2. המעסיק מאשר שהיולדת נדרשת לעבוד במשרה מפוצלת, גם יום אחד בשבוע.

   

  3. היולדת גרה במרחק 40 ק"מ ממקום העבודה, או שהיא גרה במרחק קצר יותר ממקום העבודה, אבל משך הנסיעה או הסדרי התחבורה אינם מתאימים לשעות הפעילות המקובלות של מסגרות הטיפול לגיל הרך.

   

  בכל מקרה, כל עובדת שהתפטרה זכאית לקבל דמי אבטלה החל מ-90 ימים לאחר סיום יחסי עובד-מעביד. על פי נהלי שירות התעסוקה, גם אם אינך זכאית לדמי אבטלה בזמן תקופת ההמתנה (90 ימים) את רשאית להיעזר בשירות התעסוקה למציאת עבודה.

   

  חשבתי שאסתדר וחזרתי לעבודה מיד בתום חופשת הלידה. אני רואה שזה בלתי אפשרי, מה אוכל לעשות כעת?

   

  הזכות להתפטר בדין מפוטרת ולקבל פיצויי פיטורין שמורה לעובדת עד תשעה חודשים מיום הלידה, גם אם חזרת לעבודה. עליך למסור למעסיק הודעה מוקדמת כחוק בכל מקרה.

   

  גם האבא יכול להתפטר לצורך טיפול בילד?

   

  גם הגבר יכול להתפטר מעבודתו ולקבל פיצויי פיטורין אם התפטר לצורך טיפול בילד, אך עליו לעמוד באחת התנאים הבאים: בת זוגו הועסקה כעובדת 6 חודשים רצופים לפני ההתפטרות; הילד נמצא בהחזקתו הבלעדית או בטיפולו הבלעדי עקב נכות או מחלה של בת הזוג; בת זוגו היא עובדת עצמאית במשך 12 חודשים רצופים קודם ללידה.

   

  פניות בנושא זכויות נשים בעבודה ניתן להפנות לקו הפתוח של שדולת הנשים בישראל בטלפון 03-6120000 או באימייל adv@iwn.org.il

   

  הכותבת היא מנהלת המחלקה המשפטית בשדולת הנשים בישראל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים