שתף קטע נבחר

דאעש מסכסך בין ג'יהאדיסטים בגבול ישראל

טענות של פעילי דאעש כי פלג מורדים בדרום סוריה נשבע אמונים לאל-בגדאדי מלבות את הסכסוך בינו לבין ג'בהת א-נוסרה, שנאמן לאל-קאעידה. החשש: הארגון המקומי מנסה להשיג דריסת רגל באזור שסמוך לגבול ישראל

מאבקי הכוח בסוריה בין דאעש לג'בהת א-נוסרה מגיעים קרוב לגבול עם ישראל. בימים האחרונים מתנהלים קרבות פנימיים לא הרחק מהגבול בפרבר הדרומי של מחוז דרעא בין שלוחת אל-קאעידה בסוריה, ג'בהת א-נוסרה, לארגון שוהדאא אל-ירמוכ. הרקע לסכסוך: טענות שהאחרון נשבע אמונים לדאעש. הלילה (יום ה') פרסמו אנשיו תגובה רשמית ראשונה: "לא נשבענו, א-נוסרה מנסים לחסל אותנו".

 

המתיחות בין שני ארגוני המורדים החמירה בתקופה האחרונה לאחר שבשוהדאא אל-ירמוכ - אחת ההתארגנויות החמושות הבולטות באזור דרעא - חשדו כי בג'בהת א-נוסרה מתכננים התנקשות בפעיליו, וחטפו בתגובה שלושה מאנשי הארגון היריב. הסכסוך הפנימי הועבר לבוררות משפטית-דתית בשאיפה להסדיר את היחסים בין הצדדים, עד שגורמים בדאעש החליטו כנראה לנצל את העימות המקומי.

לוחמים של ג'בהת א-נוסרה במחנה אל-ירמוכ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לוחמים של ג'בהת א-נוסרה במחנה אל-ירמוכ(צילום: AFP)

 

נאמני דאעש, שנשבעו בעבר אמונים לאל-קאעידה, עורפים ראשים בסיני ()
נאמני דאעש, שנשבעו בעבר אמונים לאל-קאעידה, עורפים ראשים בסיני

פעילי דאעש פרסמו ברשתות החברתיות כי שלוש התארגנויות ג'יהאדיסטיות ובהן שוהדאא אל-ירמוכ נשבעו אמונים למנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי. הדיווחים האלו גררו התרעמות וביקורת רבה מצד ג'בהת א-נוסרה, שכן אמנם מדובר בארגון הדומיננטי בדרום סוריה - אולם חיבור כזה בין פלג מקומי לדאעש יכול להתפרש כקריאת תיגר וכניסיון של אל-בגדאדי להרחיב את תחום השפעתו.

 

הלילה הגיעה התגובה הראשונה והרשמית של שוהדאא אל-ירמוכ, שבה הכחיש הארגון את הטענות כי הוא נאמן לדאעש. הם הדגישו כי הם התארגנות עצמאית שלא כפופה לאף גורם חיצוני, והוסיפו כי יש להם הוכחות מוצקות כי בא-נוסרה ניסו לחסל את אנשיהם. לדבריהם, הם מוכנים למסור את אנשיהם לאותה בוררות משפטית, אם א-נוסרה יעשו כמוהם. גם אם נכונות טענות שוהדאא אל-ירמוכ, עולה מפרשה זו כי בדאעש מנסים להבעיר את האזור שסמוך למשולש הגבולות עם ירדן וישראל, ואולי לערער כך את שליטת ג'בהת א-נוסרה.

 

ניצנים של עימות דומה בין נאמני דאעש לתומכי אל-קאעידה התגלע השבוע גם בזירה אחרת שגם כן קרובה מאוד לישראל - סיני. בעיתון הנפוץ "אל-חיאת" נכתב כי אחת מזרועותיה של שלוחת דאעש בחצי האי - ארגון שהיה ידוע בעבר בשם "אנסאר בית אל-מקדס" ושינה שמו לאחר שנשבע אמונים לאל-בגדאדי - החליטה להישאר נאמנה למנהיג אל-קאעידה, איימן א-זוואהירי.

 

בימים האחרונים פורסמה הודעה באתר אינטרנט המזוהה עם אל-קאעידה, שכללה אזהרות לפעילי "המדינה האיסלאמית" החדשים בחצי האי. בהודעה נאמר, בין השאר, כי הג'יהאד בסיני לא כפוף לארגון או למדינה כלשהי, והזהירו את תומכי דאעש שלא לסכסך בין השבטים וקבוצות המוסלמים. לטענתם, האויב הוא אחד - היהודים, הצלבנים וצבאות המשת"פים ממדינות ערב. "תהיה מלחמת אחים קשה", הזהירה ההודעה, "האירועים בסוריה (המאבק בין דאעש לא-נוסרה - ר"ק) הם לקח עבורכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פעיל ג'בהת א-נוסרה. שולטים בדרום סוריה
צילום: AFP
מומלצים