שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

חבל שההגה ביד של הגברים. זמן הסעודיות

סעודיה אוסרת על נשים לשבת מאחורי ההגה, אז הן נאלצות להשתמש בתחבורה ציבורית. הפיקוח הרעוע על אוטובוסים והסעות אחראי לתאונות דרכים רבות שבהן מעורבות מורות שנוסעות מדי יום עשרות ק"מ לעבודתן

במשך תקופה ארוכה חלה בסעודיה עלייה בשיעור תאונות הדרכים שבהן מעורבות מורות. אף אחת מהמורות ההרוגות או הפצועות לא היו אחראיות לתאונות בשל העובדה הפשוטה שלא ישבו מאחורי ההגה - הממלכה אוסרת על נשים לנהוג. האם לא הגיע הזמן להפסיק את הקיפוח ולהתיר לנשים לנהוג ברכב? על זה בדיוק סוערת סעודיה בימים האחרונים.

 

חלון למזרח התיכון" - כתבות אחרונות:

אבל סעודי: קרוב המשפחה מת? יאללה מסיבה

תוניסיה: אישה, ערבייה, מוסלמית - ונשיאה?

הנשים שבועטות את האלימות מהמגרשים

תואר ראשון בבורות. מצרים נכשלת בחינוך

 

בעקבות האיסור על נשים לנהוג אז הן נאלצות להסתפק בהסעה מצד קרוב משפחה, תחבורה ציבורית או רכב של העבודה. במקרה של המורות הסעודיות, הן זוכות להסעה מטעם השלטונות או משתמשות בתחבורה ציבורית. מדי יום, אגב, הן גומאות מרחק של 70 קילומטרים ברכב הסעה משום שאינן גרות קרוב לבית הספר שבו הן מלמדות. בנוסף, מדי חודש הן משלמות הוצאות נסיעה בסך 680 ריאל (710 שקלים) ומעלה.

 

בשבוע אחד, בין חודש נובמבר לדצמבר, נהרגו שלוש מורות סעודיות ו-11 נוספות נפצעו.

 

בדו"ח שפורסם בסעודיה עלה כי הסיבה מרכזית לתאונות הדרכים שבהן היו מעורבות מורות היא פיקוח לקוי על התחבורה הציבורית. על פי הדו"ח, 56 אחוזים מכלי הרכב שמסיעים מורות ותלמידות אינם ראויים לשימוש. לפני שנתיים פרסם העיתון הסעודי "א-ריאד" כי שיעור התאונות בממלכה שבהן מעורבות מורות היה גדול משיעור התאונות ברמה הארצית.

 

"התאונות של המורות - מתי זה יסתיים?", נכתב החודש בעיתון "אל-ווטן". "התאונות של המורות והקיפוח", נכתב במאמר דעה בעיתון "אל-חיאת". פהד א-סאלח, מהנדס שעובד עבור בית המלוכה, כתב מאמר בעיתון "א-ריאד" שבו הציג כל מיני פתרונות תחבורתיים - אך לא כתב מילה אחת על הסוגיה של נהיגת נשים.

 

בעיתון האלקטרוני הסעודי "א-סבק" עשו תחקיר בנושא תאונות הדרכים של מורות בית הספר וגם שם לא הוזכר העניין של נהיגת נשים. אבל בשביל זה יש טוקבקים. "אם יתנו לאישה לנהוג, חס וחלילה, יהיו תאונות ואסונות גדולים יותר. הפתרון הטוב ביותר הוא למנות מורות בבתי הספר הקרובים אליהם", כתב טוקבקיסט אחד. טוקבקיסט אחר חלק עליו: "הפתרון הוא שהאישה תנהג. אני אגיד זה פעם, פעמיים ואלף פעם. נהיגת האישה היא הפתרון. אני מקווה שיתנו לאישה לנהוג. תאמינו לי, אתם תראו את ההבדל".

 

"תנו להן לנהוג והתאונות יתמעטו", כתב חבר הפרלמנט הסעודי עבדאללה א-סעדון. מדובר באותו פרלמנט שלא ממש ממהר לדון בנושא או חס וחלילה לערוך בו שינוי מהפכני, ובינתיים הנשים בממלכה נהרגות בתאונות דרכים שנגרמות על ידי גברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מחזה נדיר בסעודיה. אישה מאחורי ההגה
צילום: AP
מומלצים