שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את תוכנית "מחיר מטרה"

אחרי חילוקי דעות ועיכובים, אישרה הממשלה את התוכנית להוזלת דירות ב-20%. על פי הנוסח המתוקן, יגדל שיעור חסרי הדירה שייהנה מההטבה לעומת משפרי דיור, ומספר הדירות שעליהן תחול ההטבה יעלה גם הוא. מחיר הקרקע יוזל ב-20 אלף שקל, כך שהתוכנית תוכל לצאת לפועל בעוד יישובים בפריפריה. לפי משרד הבינוי, המכרזים הראשונים יתקיימו בראש העין ומודיעין

אחרי עיכובים וחילוקי דעות - תוכנית מחיר מטרה יוצאת לדרך: ממשלת ישראל אישרה הבוקר (א') בישיבתה השבועית את הוצאתה לפועל של התוכנית להוזלת דירות, בכך שהסירה את התנאי שכרך את יישומה באישורו של חוק מע"מ אפס על דירות לזוגות צעירים חסרי דירה. במסגרת התוכנית, תקבע המדינה מחיר ממוצע לדירה בשכונות מסוימות, ותציע הנחה על הקרקע לקבלנים שיתחייבו לבנות בניין באותה השכונה ולמכור 80% מהדירות בבניין במחיר הנמוך ב-20% מהמחיר הממוצע שקבעה המדינה לאותה השכונה.

 

תוכנית מחיר מטרה - השתלשלות העניינים:

 

יישומה של תוכנית מחיר מטרה הותנה עד כה באישור חוק מע"מ אפס מ-3 סיבות עיקריות: ראשית, שתי התוכניות מתבססות על מנגנון דומה, שבו השמאי הממשלתי במשרד המשפטים קובע מחיר ממוצע לשכונה. שנית, התוכניות נחשבו למשלימות זו את זו, כאשר מע"מ אפס נועד לסייע לזוגות צעירים שטרם רכשו דירה ראשונה, ומחיר מטרה נועד לסייע גם למשפרי דיור. המחשבה הייתה שאם תוכנית אחת תאושר ללא רעותה, אחד מקהלי היעד ייפגע משום שיישאר ללא פתרון לבעיית מחירי הדיור הגבוהים.

 

לבסוף, שתי התוכניות נכרכו זו בזו בשל הפטרונים הפוליטיים שלהם ומאבקי הכוח ביניהם. תוכנית מע"מ אפס נחשבה לתוכנית הדגל של שר האוצר היוצא ויו"ר סיעת יש עתיד, יאיר לפיד. תוכנית מחיר מטרה, מנגד, קודמה על ידי שר הבינוי וחבר סיעת הבית היהודי אורי אריאל. כל עוד היו השניים חברים בממשלה אחת, יישומן של שתי התוכניות יחדיו היה חלק ממאזן הכוחות בין שתי הסיעות. כעת, משסיעת יש עתיד כבר אינה חלק מהממשלה, נסללה הדרך ליישום של תוכנית מחיר מטרה לבדה.

 

הזיהוי הפוליטי של כל אחת מהתוכניות כרוך גם באוכלוסיית היעד שעמה הוא נועד להיטיב. הטבות למשפרי דיור נחשבות לאינטרס של מפלגות המייצגות את הציבור החרדי והדתי-לאומי, מפני שבקרב ציבור זה נהוג להינשא ולרכוש דירה מוקדם יותר ולהביא יותר ילדים לעולם. מאפיינים אלו של משקי בית דתיים מביאים לשיעור גבוה יותר של משפרי דיור, הרוצים למכור את דירתם על מנת לרכוש דירה גדולה יותר במקומה.

שר האוצר היוצא ויו"ר סיעת יש עתיד, יאיר לפיד, עם שר הבינוי אורי אריאל. תוכנית מע"מ אפס ותוכנית מחיר מטרה נכרכו בשל הפטרונים הפוליטיים שלהם ()
שר האוצר היוצא ויו"ר סיעת יש עתיד, יאיר לפיד, עם שר הבינוי אורי אריאל. תוכנית מע"מ אפס ותוכנית מחיר מטרה נכרכו בשל הפטרונים הפוליטיים שלהם

המחלוקת הובילה לקריטריונים חדשים

יישומה של מחיר מטרה ללא תוכנית מע"מ אפס עורר התנגדות בקרב הדרג המקצועי של משרד האוצר. שם טענו כי תוכנית מחיר מטרה מוכוונת בעיקר לסייע למשפרי דיור, כלומר למשקי בית שכבר מחזיקים בדירה אחת בבעלותם - ומעוניינים למכור אותה כדי לממן רכישה של דירה גדולה יותר. היועץ המשפטי של משרד האוצר, יואל בריס, אף הגיש התנגדות להצעת שר הבינוי לבטל את הזיקה בין שתי התוכניות, בטענה שצעד זה יביא למיקוד הסיוע הממשלתי במשפרי דיור, כאשר דווקא הזוגות הצעירים חסרי הדירה הם האוכלוסייה שצריכה לקבל את מירב הסיוע.

 

כדי למנוע זאת, ניסו במשרד האוצר להגיע להסכמה עם משרד הבינוי, שלפיה 70% מהדירות שישווקו במחיר מוזל יישמרו לזוגות צעירים חסרי דירה והשאר למשפרי דיור. ואולם, לבסוף הוחלט על פשרה מתונה יותר, שבה הדירות יחולקו בהגרלה, שבה לזוג ללא דירה יהיו 3 קולות - אל מול קול אחד לזוג שמעוניין לרכוש דירה גדולה יותר. אל הפשרה הגיעו משרדי האוצר והבינוי והמועצה הלאומית לכלכלה, לאחר שהדיון על אישור התוכנית בישיבת הממשלה נדחה בשבוע שעבר להיום - בעקבות המחלוקות בין המשרדים.

 

כמו כן, הוחלט להגדיל משמעותית את מספר הדירות שעליהן תחול ההטבה. על פי לשכת שר הבינוי, הממשלה קבעה יעד מוגדל של 20,500 יחידות דיור במכרזי מחיר מטרה עד סוף 2015 ועוד אלפי דירות ב-5 השנים הקרובות (עד סוף 2019). ראשית, הוחלט להרים את הרף המקסימלי שנועד למנוע החלה של ההטבה על דירות יוקרה. עד כה עמד הרף על 19 אלף שקל למ"ר (1.9 מיליון שקלים לדירה בשטח של 100 מ"ר); והיום הורידה אותו הממשלה ל-16 אלף שקל למ"ר (1.6 מיליון שקלים לדירה בשטח של 100 מ"ר).

 

מנגד, הוחלט להוריד את הרף המינימלי של מחיר הקרקע, שנועד להבטיח שהדירות ישווקו באזורים שבהם מחירי הדירות גבוהים במיוחד. עד כה הוגבלה ההטבה לאזורים שבהם מחיר הקרקע עומד על 80 אלף שקל ליחידת דיור. כיום אישרה הממשלה להעניק את ההטבה גם באזורים שבהם מחיר הקרקע עומד על 60 אלף שקל ליחידת דיור.

 

המשמעות היא שניתן יהיה ליישם את התוכנית בערים נוספות באזורי הפריפריה, ולא רק בערי המרכז שבהן מחיר הקרקע הממוצע עומד על כ-80 אלף שקל ליחידת דיור. ההחלטה התקבלה, בין היתר, על רקע העובדה שקבלנים וראשי רשויות בעיקר בדרום הארץ התלוננו על אפליה מצד התוכנית.

 

נזכיר כי על פי התוכנית המקורית, היישובים שאמורים להיכלל בתוכנית ניתן למנות את מודיעין, ראש העין, כפר יונה, תל מונד, כפר סבא, רעננה, הרצליה, רמת השרון, רמת גן, תל-אביב-יפו, פתח תקווה, קריית אונו, באר יעקב, חולון, ראשון לציון, נס ציונה, רמלה, רחובות, יבנה, גדרה, יקנעם, נהריה, כרמיאל, עכו, קריית ים, חיפה, קריית ביאליק, מודיעין-מכבים-רעות, בית שמש, ירושלים, אריאל, מעלה אדומים, גבעת זאב, אפרתה ובית"ר עלית.

 

מבדיקת ynet עולה כי עם הורדת מחיר הקרקע, גם ערים כמו באר שבע ואשקלון ישולבו במסגרת התוכנית. כך או כך, במשרד הבינוי מבהירים כי בשלב זה אין "רשימה סגורה" של יישובים, וכי היישובים שייכלו במסגרת התוכנית הם אלה שבהם מחיר הקרקע ליחידת דיור עומד על 60 אלף שקל.

מפת היישובים הנכללים בתוכנית "מחיר מטרה", כפי שהוצגה בכנס נדל"ן בחודש האחרון. במשרד הבינוי הבהירו כי המפה תעודכן על רקע ההחלטה להריד את רף מחיר הקרקע ליחידת דיור ()
מפת היישובים הנכללים בתוכנית "מחיר מטרה", כפי שהוצגה בכנס נדל"ן בחודש האחרון. במשרד הבינוי הבהירו כי המפה תעודכן על רקע ההחלטה להריד את רף מחיר הקרקע ליחידת דיור

המכרזים הראשונים: בראש העין ובמודיעין

תוכנית מחיר מטרה מבוססת על הנחה שמעניקה המדינה לקבלן על הקרקע. קבלנים שמתחייבים למכור 80% מהדירות במחיר מוזל, מתחרים ביניהם על ההצעה הגבוהה ביותר על הקרקע, כאשר כל קבלן מפחית ממחיר הקרקע את ההפסד שהוא רושם בגין הוזלת הדירות.

 

יצוין כי בממשלה סבורים שהורדת הרף המינימלי של מחיר הקרקע יוצרת סיכון לכך שבמקרים מסוימים, גם קבלת הקרקע בחינם לא תפצה את הקבלן על ההפסד בגין הדירות הזולות - וכך ייפול המכרז בשל היעדר הצעות. לכן, אישרה היום הממשלה לקבלנים להגיש הצעות שבהן הם לא משלמים על הקרקע כלל, וגם מעניקים הנחה על פחות דירות - עד לרמה של 60% מהדירות בפרויקט. כך, יוכלו הקבלנים לקבל תמורה נוספת על ידי צמצום מספר הדירות שיימכרו בהנחה.

 

בעקבות הגדלת מספר הדירות שעליהן תחול ההטבה, צפוי לגדול גם ההפסד לקופת המדינה מאובדן הכנסות ממכירת קרקע. הפסד זה צפוי לעמוד על למעלה מ-5 מיליארד שקל בשנה. הכנסות המדינה ממכירת קרקעות נועדו לממן פעולות להסרת חסמים לבנייה, עוד מרכיב חשוב בהורדת מחירי הדירות. בין היתר, מממנות הכנסות המדינה ממכירת קרקעות שיפור של תשתיות תחבורה, הקמת מוסדות ציבור (מתנ"סים, מוסדות חינוך, מרפאות ועוד), ובאחרונה הן מממנות גם מענקים שנותנת הממשלה לרשויות מקומיות - בתמורה להסכמתן לבנייה של דירות נוספות בשטחן.

 

לדברי משרד הבינוי, המכרזים הראשונים במסגרת תוכנית מחיר מטרה ייצאו לפועל בתוך שבוע בראש העין, ולאחר מכן במודיעין עד סוף השנה. מדובר בכ-4,000 דירות. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי ב-2015 ייכנסו לתוכנית עוד למעלה מ-12 אלף יחידות דיור נוספות באזורי ביקוש.

 

על רקע העובדה שמחר יחול המועד האחרון להגשת הצעות של קבלנים וקבוצות רכישה למכרז לבניית 1,725 יחידות דיור ב-29 מתחמים בשכונת נופים במודיעין, המליץ בסוף השבוע מנכ"ל המשרד, שלמה בן אליהו, למגישי ההצעות "להצטייד בחוזה המבטיח מחיר סופי הנמוך ב-20% ממחיר השוק, מכיוון שתוך זמן קצר המדינה תוכל לתת הנחה זו, עם מחיר סופי וערבות חוק מכר".

 

שר הבינוי אריאל אמר היום בעקבות אישור התוכנית: "אני מודה לראש הממשלה שנרתם לדיונים על מנת להגיע לסיכום שאיפשר לסגור את הפינות האחרונות של תוכנית מחיר מטרה. מדובר בתוכנית מצוינת שהשקענו בה מחשבה רבה, דיונים והתייעצויות רבות מספור ושטרחנו עליה בשנה האחרונה. מדובר ביום מרגש ביותר עבור כל המעורבים בה, וכעת אנחנו רוצים לצאת לדרך ולהשפיע על שוק הדיור באמצעות שיווק מוגבר של אלפים רבים של יחידות דיור בהוזלה משמעותית בשנים הקרובות. אנחנו יוצאים לדרך ובשנה הקרובה מחירי הדירות משנים כיוון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
שר הבינוי אורי אריאל, יוזם התוכנית. מאז שסיעת "יש עתיד" מחוץ לממשלה - נסללה הדרך ליישום "מחיר מטרה"
צילום: עמית שאבי
מומלצים