שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ועדת לנדאו התפרקה: לא ברור האם יצחק לאור יזכה בפרס

  אחרי המחאה ברשת ולאחר שוועדת פרס לנדאו חזרה בה, באופן זמני, מההחלטה להעניק את הפרס לסופר והמשורר יצחק לאור, לאור תלונות כי לכאורה הטריד מינית, הודיעה היום גילית חומסקי כי היא פורשת מהוועדה לאור טענות כי ההחלטה המקורית תישאר על כנה

  גילית חומסקי הודיעה היום כי היא פורשת מוועדת לנדאו האחראית על הענקת פרס לנדאו היוקרתי לספרות ושירה, לאחר שנודע לה כי ההחלטה להעניק את הפרס לסופר והמשורר יצחק לאור - שבוטלה זמנית בשבוע שעבר לאור תלונות נגדו על הטרדות מיניות לכאורה - תישאר על כנה לאחר ששני השופטים הנוספים בוועדה הודיעו כי ידבקו בבחירתם המקורית להעניק את הפרס ללאור. 

   

  יחד עם זאת, על פי גורם המעורה בפרטים, נראה שההחלטה של השניים - המתרגם עמינדב דיקמן והמשורר והעורך יהושע סימון - אינה רלוונטית משום שהתקנון קובע שיש צורך ברוב על מנת להגיע להחלטה סופית. מאחר ופרישתה של חומסקי הותירה שני שופטים בלבד ואלו אינם יכולים להוות רוב, הוועדה התפרקה. ההחלטה, כאמור, עוברת אל הדירקטוריון שיקבע מחר בנושא.

   

  בתגובה מטעם מפעל הפיס נמסר כי ועדת השיפוט לפרס לנדאו לשירה התפרקה לאור החלטתה של גב' גילית חומסקי לפרוש מהוועדה. הנושא יובא לדיון הדירקטוריון שיחליט על המשך צעדים בנושא. יובהר כי בשלב זה אין זוכה בפרס לנדאו לשירה. יש לציין כי הפרס אמור להינתן ב-25 בדצמבר.

   

  לפני כשבוע, לאחר שהוועדה הודיעה כי היא חוזרת בה מהחלטתה הראשונית, אמרה חומסקי ל-ynet כי "הוועדה המקורית תתכנס שוב, ואני בתוכה. אחזור בה על עמדתי המקורית, ואציע שוב את המועמד שחשבתי שגם קודם שראוי שיהיה הזוכה. אני לא יכולה לומר שאני שמחה. הסיפור כולו עצוב ומצער לכל הצדדים, ומוטב היה להימנע ממנו מלכתחילה".

   

  ההחלטה, מוקדם יותר השנה, להעניק את פרס לנדאו ללאור גררה תגובות נזעמות. חומסקי הודיעה בזמנו כי התנגדה להחלטה לבחור בלאור וטענה כי זו נכפתה עליה ואף פרסמה סטטוס בפייסבוק על כך. היא זכתה לתגובות מתנגדות על הצהרתה, אך רבים גם תמכו בה על כך.

   

  תגובתה של חומסקי לאחר ההחלטה להעביר את הענקת הפרס ללאור לדיון נוסף ()
  תגובתה של חומסקי לאחר ההחלטה להעביר את הענקת הפרס ללאור לדיון נוסף

   

  לפני כשבוע פורסם כי לאור המחאה הגואה ברשת נגד ההחלטה להעניק לסופר והמשורר יצחק לאור את פרס לנדאו היוקרתי בסך של 100,000 שקלים, החליט דירקטוריון הקרן לחזור בו מההחלטה להעניק את הפרס לסופר לאור ההאשמות, לכאורה, על הטרדות מיניות.

  יחד עם זאת, הוועדה הודיעה כי ההחלטה אינה סופית וכי תשוב ותדון בנושא מחדש לאור חומר נוסף שקיבלה בנושא.

   

  המחאה נגד הענקת הפרס ללאור החלה ברשת בעקבות האשמות נגד הסופר והמשורר על כך שביצע, לכאורה, הטרדות מיניות, מילוליות ופיזיות, במשך שנים רבות. בשנת 2010 אף הוגשה תלונה נגד לאור, אולם לא נחקרה בשל הגבלות חוק ההתיישנות. לאור טען כי מדובר ב"עלילת דם" נגדו ובעקבות כך הועלו כלפיו טענות מאנשי תקשורת שונים.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שמעון ברדוגו
  גילית חומסקי. הפרס ראוי למישהו אחר
  צילום: שמעון ברדוגו
  צילום: עופר עמרם
  יצחק לאור - האם הוא יקבל את פרס לנדאו?
  צילום: עופר עמרם
  לאתר ההטבות
  מומלצים