שתף קטע נבחר

שכר עובד קבלן נמוך ב-2,500 שקל מהממוצע

דו"ח הממונה על השכר במגזר הציבורי חושף את פערי השכר בין עובדי קבלן לעובדי חברה: בעוד ששכרם הממוצע של עובדי קבלן במגזר עמד בשנה שעברה על 6,247 שקל, השכר הממוצע במשרדי ממשלה וברשויות מקומיות עמד על 15,611 שקל ובמשק כולו הגיע ל-8,990 שקל

שווים ושווים פחות. שכרם הממוצע של עובדי קבלן במגזר הציבורי עמד בשנת 2013 על 6,247 שקל ברוטו למשרה מלאה. זאת, לעומת שכר ממוצע של 14,793 בגופים הציבוריים (אוניברסיטאות, בתי חולים, חברות ממשלתיות), 15,611 שקל במשרדי ממשלה ורשויות מקומיות, ו-8,990 שקל בכלל המשק.

 

לכתבות נוספות על עובדי קבלן בערוץ קריירה

 

כך עולה מדו"ח הממונה על שכר שהוגש היום (ג'). הנתונים מתייחסים לעובדי קבלן בכל המגזר הציבורי, להוציא עובדי שמירה וניקיון. מהדו"ח עולה גם כי חברת דואר ישראל היא הגוף שמעסיק את המספר הגדול ביותר של עובדי קבלן במגזר הציבורי. בשנת 2013 עבדו בדואר ישראל 969 עובדי קבלן, כאשר 28% מהם הוגדרו כעובדי דואר. שכרם הממוצע היה 5,243 שקלים ברוטו בחודש.

עובדי ניקיון במשרד האוצר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עובדי ניקיון במשרד האוצר(צילום: גיל יוחנן)
 

גוף ציבורי נוסף שהעסיק מספר גדול של עובדי קבלן הוא עיריית בני ברק. בשנת 2013 עבדו בעירייה זו 866 עובדי קבלן, רובן סייעות בגני ילדים. שכרם הממוצע של עובדי הקבלן בעירייה באותה שנה עמד על 5,948 שקל ברוטו בחודש. בניגוד לדואר ישראל, שמספר עובדי הקבלן שבה קטן בשנת 2013, בעיריית בני ברק גדל מספר עובדי הקבלן בשנה שעברה ביותר משליש.

 

אמצעי לשמירת שכר גבוה לעובדים הקבועים

שכרם הנמוך יחסית של עובדי הקבלן במגזר הציבורי נובע בין היתר מכך ש-83% מהם מועסקים בהיקף של לא יותר מחצי משרה. בנוסף לכך, 91% מהם מרוויחים פחות מהשכר הממוצע במשק.

 

בסך הכל, מתוך 2,343 משרות של עובדי קבלן שעליהן דווח, 1,598 דווחו ברשויות מקומיות ובחברות ממשלתיות. במשרדי הממשלה דווח על 82 משרות שמאוישות בעובדי קבלן. 82% מהגופים הציבוריים שאליהם פנה הממונה על השכר דיווחו כי הם אינם מעסיקים עובדי קבלן כלל.

 

הרשויות המקומיות והחברות הממשלתיות מצטיירות מהדו"ח כמעסיקות העיקריות של עובדי קבלן אך מעניין לראות כי קיימים הבדלים מהותיים בין רמות השכר בשני הסקטורים הללו.

 

ברשויות מקומיות עמד השכר הממוצע ברוטו של עובדי קבלן בשנה שעברה על 6,232 שקל בחודש, לעומת שכר ממוצע של 10,398 שקל ברוטו בחודש בקרב כלל עובדי הרשויות המקומיות.

 

בחברות הממשלתיות, לעומת זאת, עמד השכר הממוצע של עובדי הקבלן על 7,082 שקל ברוטו בחודש, לעומת 20,185 בקרב כלל עובדי החברות ממשלתיות. כלומר, בעוד שברשויות המקומיות המספר הגדול של עובדי קבלן נובע מהמשאבים המוגבלים שעומדים בידי הרשויות הללו לצורך תשלום שכר, בחברות הממשלתיות רווחת התופעה של העסקת עובדי קבלן כאמצעי לשמירה על רמות השכר הגבוהות של העובדים הקבועים והמאוגדים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
קובי אמסלם
מומלצים