שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בגלל הריבית הנמוכה: שיא במחזורי משכנתא

  היקף ההלוואות לדיור שמוחזרו בבנקים בחודש נובמבר זינק ל- 1.41 מיליארד שקל, כמעט פי שניים מהסכום באפריל. על פי הערכות הבנקים, סך המשכנתאות שניטלו במהלך שנת 2014 יסתכם ב-51 מיליארד שקל, בדומה לשיא שנקבע בשנה שעברה, וכמה מוציא משק בית על תשלומי המשכנתא?

  הריבית בשפל ומנתוני חודש נובמבר עולה כי ציבור נוטלי המשכנתאות קבע שיא חדש בהיקף מחזורי המשכנתא.

   

   

  נכון לסוף נובמבר, מוחזרו בבנקים 2,925 הלוואות בסכום כולל של 1.41 מיליארד שקל, זאת לעומת 2,442 הלוואות בסכום של 1.18 מיליארד בחודש הקודם וכמחצית מזה בחודש אפריל. כזכור בחודש אוגוסט האחרון הוריד בנק ישראל את הריבית לשפל של 0.25%.

   

  מנתוני בנק ישראל עולה כי מתחילת השנה ועד נובמבר מוחזרו כ- 20 אלף הלוואות, בסכום כולל של 9.6 מיליארד שקל. מדובר בהלוואות שמוחזרו בתוך הבנק ממנו נלקחה ההלוואה.

   

  למרות העובדה שחל גידול בהיקפי המחזורים, עדיין רבים מאלו שנטלו הלוואות בתקופה של ריבית גבוהה, לא ממהרים למחזר - מהלך שעשוי לחסוך להם עשרות אלפי שקלים.

   

  כמה אתם מוציאים על החזרי המשכנתא?

  נתוני נובמבר מעלים עוד כי חל קיטון בשיעור ההחזר על המשכנתא מתוך ההכנסה של משק הבית. על פי הנתונים, משק בית מוציא בממוצע 26.2% מהכנסתו בגין תשלומי המשכנתא, זאת לעומת % 28.1 בתקופה המקבילה אשתקד. יש לציין כי ככל ששיעור החזר מההכנסה גבוה יותר - כך הנטל על משק הבית גדול יותר וסיכון לכך שבעת משבר, לא ניתן יהיה לעמוד בתשלומים.

   

  מהנתונים עולה כי חל שיפור בשנים האחרונות בסיכון של משקי הבית בממוצע, כאשר בנובמבר 2011 עמד שיעור ההחזר מההכנסה על 36%, שנה לאחר מכן על 31% וכאמור, בשנה שעברה הוא ירד ל - 28.1%.

   

  עם זאת יש לציין כי עדיין יותר מ-30% מהלווים משלמים יותר מ-30% מהכנסתם עבור החזרי המשכנתא.

   

  על פי נתוני בנק ישראל, מספר ההלוואות בחודש נובמבר עמד על 6,908 ובסכום כולל של 4.03 מיליארד שקל, כאשר שיעור המשכנתא הממוצעת שניטלה בחודש שחלף עמד על 583 אלף שקל.

   

  שיא חדש במשכנתאות?

  יתרת ההלוואות לדיור בבנקים (בהלוואות מכספי הבנק) עמדה בסוף נובמבר על 758 אלף הלוואות, בסכום כולל של 262.2 מיליארד שקל, מתוכם 2.2 מיליארד שקל הלוואות בפיגור מעל 90 יום.

   

  כאמור, סך המשכנתאות שניטלו בחודש נובמבר עמד על 4.03 מיליארד שקל, גידול של כ-14% בהשוואה לחודש הקודם, עם זאת, בארבעת החודשים הקודמים חלה ירידה מתמשכת בהיקפי המשכנתאות, כאשר מתחילת השנה ניטלו משכנתאות בהיקף של 46 מיליארד שקל.

   

  בבחינת ההלוואות שניטלו עולה כי 1.56 מיליארד שקל נלקחו בחודש שחלף במסלולים צמודי מדד ו- 2.4 מיליארד שקל נלקחו במסלולים הלא צמודים.

   

  יש לציין כי מסלול הריבית הקבועה הלא צמודה, הולך ומתחזק ובנובמבר הוא מהווה כבר 26% מתוך סך ההלוואות, בסכום של 1.03 מיליארד שקל.

   

  בבנקים מעריכים כי סך היקפי המשכנתאות בשנת 2014 יעמוד על כ-51 מיליארד שקל בדומה לשיא שנקבע בשנה שעברה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הדמיה: יוסי רצ'בסקי אנטרייס הדמיות
  דירה
  הדמיה: יוסי רצ'בסקי אנטרייס הדמיות
  מומלצים