שתף קטע נבחר

חולל בית קברות יהודי ביוון: "עוד שישה מיליון"

צלבי קרס וכתובות גראפיטי רוססו בבית העלמין היהודי שבעיר לאריסה. ממשלת יוון גינתה. הקהילה היהודית: "לא רק עלבון לאחינו המתים, אלא עלבון לתרבותה של המדינה שלנו, ולתרבותה של העיר לאריסה"

גרפיטי עם הכיתוב "עוד שישה מיליון" וצלבי קרס שרוסס על ידי פעילים ניאו-נאצים מקומיים, מזעזעים את הקהילה היהודית ביוון. הכיתוב התנוסס בערב חג המולד ביום רביעי האחרון, בבית הקברות העתיק של הקהילה היהודית בעיר לאריסה שבמרכז יוון. הממשלה היוונית גינתה את התקרית, בהודעה רשמית שהוציאה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

על פי הדיווח "בגריק ריפורטר", נראה כי הוונדליסטים הניאו-נאצים לא נכנסו אל שטח בית הקברות שהיה נעול, אלא "הסתפקו" בחילולו מבחוץ. על שער בית הקברות צויר צלב קרס, ורוססו האותיות SS כסמל לפלוגת הנאציות, בעוד שעל החומה שמשני צדדיו רוססה כתובת גרפיטי: "עוד שישה מיליון".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

המרססים חתמו על הגרפיטי בכינוי "גלוחי הראש של לאריסה", ובקהילה היהודית החלו במחאה מיידית, על פי הדיווח "באקזימריני קום", ותבעו מהמשטרה למצוא – ומהר - את האחראים למעשה. "אנו קוראים לרשויות לעשות צדק, ולנקוט בכל האמצעים הנדרשים על מנת ולעצור ולהעניש את האחראים", נכתב בתגובה הרשמית של הקהילה היהודית ביוון. "אנו דורשים להגן על המקומות היהודים הקדושים לנו במדינה. האנטישמיות איננה איום על היהודים בלבד, היא איום על הדמוקרטיה כולה".

 

בממשלת יוון מיהרו לגנות, וסגן ראש הממשלה ושר החוץ, אוונגלוס וניזלוס, כינה את האירוע "מעשה פלילי פסול ובלתי נתפס".

 

לפני חודש חיללו אנדרטה

הקונגרס היהודי העולמי פרסם אף הוא, הודעת גינוי רשמית מטעם ארגון הגג של קהילות יוון: "חבר המנהלים של ארגון הקהילות היהודיות ביוון והקהילה היהודית בלאריסה, מגנים בכל תוקף בצער ובזעם, את חילול בית הקברות בלאריסה בצלבי קרס", הודיעו, "לצד איומים כמו 'עוד שישה מיליון' כביטוי אנטישמי, הדומה לביטויים שבהם השתמשו הנאצים בדרך להשמדת יהודים ברחבי אירופה. חילולו של בית קברות הנחשב למקום קדוש לכל הדתות, איננו רק עלבון לאחינו המתים, אלא עלבון לתרבותה של המדינה שלנו, ולתרבותה של העיר לאריסה".

 

ההתיישבות היהודית בלאריסה החלה כבר בתקופה הרומית, והיום פעילה שם קהילה יהודית המונה כ-300 איש. במקום בית כנסת פעיל, בית ספר יהודי זעיר ובית הקברות שהושחת, וכן אנדרטה לזכר קורבנות השואה המקומיים. ערב השואה חיו בלאריסה כאלפיים יהודים, אך מי שלא נמלט עם כניסת הנאצים, נשלח למחנה ההשמדה אושוויץ.

 

ביוון של עידן המפלגה הלאומית "השחר המוזהב", וכוחות לאומנים ואנטישמיים נוספים הנמצאים בעלייה, מתרחשים אירועים אנטישמיים חדשות לבקרים. בסוף החודש שעבר הושחתה אנדרטה לזכר קורבנות השואה בלב אתונה, אירוע שעליו לקחו אחריות "חברי האיגוד הלאומני".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים