שתף קטע נבחר

היסטוריה במישיגן: שופט עיוור ראשון בעליון

ריצ'רד ברנשטיין נולד עיוור, אך מוגבלות זו מעולם לא מנעה ממנו להפוך לעורך דין מצליח, להשלים טריאתלון ולרוץ במרתונים. בינואר 2015 הוא יהפוך לשופט עליון במדינת מישיגן. אולם משרת הקראת כל המסמכים עבורו כבר תפוסה

צדק עיוור: ריצ'רד ברנשטיין יצטרף רשמית לבית המשפט העליון במישיגן בעוד כמה ימים. אך מאז חודש נובמבר הוא עובד מסביב לשעון, מתכונן לעשרה תיקים בדרך בלתי רגילה - שינון נקודות מפתח בעל פה של כל מסמך שהוקרא בפניו על ידי עוזרו. ברנשטיין, 41, הוא עיוור מלידה.  

 

עוד בחדשות בעולם :

ארוסהּ טס בטיסה נפרדת. היא נחתה, הוא לא

אש במעבורת ליד יוון: מאות לכודים על הסיפון

מפקד איראני בכיר נהרג בקרב עם דאעש

 

מאז שזכה בבחירות מקריא לו עוזר משפטי בחברת עורכי הדין המשפחתית שלו בדטרויט מסמכים מתביעות שיחלו באמצע ינואר, בהן אחת הקשורה במריחואנה רפואית ואחרת בסכסוך עובדי מדינה. "זה כמובן היה קל יותר אם הייתי יכול לקרוא ולכתוב כמו כולם, אך לא כך נוצרתי", אומר ברנשטיין. "אין ספק שזה דורש ממני יותר עבודה, אך מצד שני זה דורש ממני מוכנות ברמה גבוהה. זה מה שעשיתי כל חיי מאז שהייתי בבית הספר היסודי".

ברנשטיין. עיוור מלידה ()
ברנשטיין. עיוור מלידה
 

במישיגן מעולם לא כיהן שופט עיוור בערכאה גבוהה, אולם במדינות אחרות בארה"ב כן. במיזורי, השופט ריצ'רד טייטלמן הפך לעיוור בגיל 13 והשופט העיוור דיוויד טאטל משמש כשופט בבית דין פדרלי לערעורים בוושינגטון הבירה.

 

"כל שופט עליון חדש חייב לעשות שינוי בחייו לאחר המינוי", אומר נשיא בית המשפט העליון רוברט יאנג ג'וניור. "השינוי של ברנשטיין יהיה שונה משל האחרים, אך הוא מצליחן ברמה בלתי רגילה ונחוש מאוד. אי אפשר להשתתף בתחרויות 'איש הברזל' מבלי עמוד שדרה מפלדה".

 

השלים טריאתלון והשתתף ביותר מ-15 מרתונים

יאנג צודק, והרקע הראוי לשבח של ברנשטיין קרץ לבוחרים. הוא רץ ביותר מ-15 מרתונים וב-2008 השלים טריאתלון: הוא רכב על אופניים בקטע באורך של 180 ק"מ, רץ לאורך 42 ק"מ ושחה לאורך 3.8 ק"מ ללא עזרה ממדריכים. ב-2012 הגיע שמו לכותרות בניו יורק לאחר שנפצע מפגיעת רוכב אופניים בעוד רץ בסנטרל פארק. ההתנגשות הזו גרמה לו לאשפוז בן שבועות בבית חולים.

 

שמו של ברנשטיין הולך לפניו בדרום-מזרח מישיגן הודות לפרסומות של חברת עורכי הדין של משפחתו המשודרות תדיר בטלוויזיה. הוא הוציא יותר מ-1.8 מיליון דולרים מכספו לקמפיין לבית המשפט העליון והסלוגן שלו היה: "צדק עיוור".

 

ברנשטיין הוא אחד משני הדמוקרטים היחידים בבית המשפט העליון במדינה, שהרכבו כולל שמונה שופטים, ולכן לא צפוי שיצליח לשנות את הנטייה השמרנית של בית המשפט. עם זאת, הוא עדיין צפוי לעשות שינוי קטן. "הניסיון והרקע שלו שונים משל כל אחד אחר", סבורה השופטת ברידג'ט מקורמק, שנבחרה ב-2012. "ריצ'רד יודע המון על חוקי מוגבלויות שרובנו לא. אנחנו לא עוסקים במקרים רבים. מי יודע היכן מתי זה יהיה שימושי?"

 

ברנשטיין יושבע לתפקיד ביום הראשון של שנת 2015. טימות'י מקלין, עוזרו בשלוש השנים

 האחרונות, מקריא לו מסמכים כדי שיתכונן לדיון הראשון של בית המשפט שייערך ב-13 בינואר. "לעתים אנחנו משתמשים בטכנולוגיה, אך היא לא תמיד שימושית", אומר ברנשטיין. "אני מפנים את התיקים מילה במילה ולמעשה אני מחויב להם לגמרי באמצעות הזיכרון. אני מבקש מהעוזר שלי להדגיש כמה דברים, להקריא לי הערות ולבדוק חקיקות קודמות".

 

שמיעת טיעונים וכתיבת חוות דעת הם רק חלק אחד מהתפקיד של השופטים בבית המשפט העליון. הם נפגשים מדי שבוע כדי להחליט אם לקבל או לדחות ערעורים של יותר מ-2,000 תיקים בשנה. משום שברנשטיין עיוור, הוא יקיים רבים מהתייעצויותיו עם עוזריו המשפטיים פנים מול פנים במקום דרך מיילים ותזכירים. "הלשכה שלי תהיה ייחודית. לא הרבה פקידים חווים אינטראקציה כזו עם גלגלי הצדק כמו ששלי יחוו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברנשטיין. השלים גם טריאתלון
מומלצים