שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זה לא רק האוכל: ארוחת ערב משפחתית אצל דניאל גד

  ארוחת הערב המשפחתית בביתו של השחקן דניאל גד, הכוכב הגדול של הלהיט "מפריח היונים‭,"‬ היא הזדמנות ליהנות ביחד. "מדובר בזמן משפחה חשוב מאוד, שבו אנחנו מדברים ומסכמים את היום שעבר עלינו‭

  דניאל גד, הכוכב של "מפריח היונים‭,"‬ לומד משחק בבית הספר ניסן נתיב ובחלק מהימים חוזר הביתה בשעה ‭.23:00‬ זו הסיבה שהוא אוכל ארוחת ערב יחד עם המשפחה רק פעמיים בשבוע. את החסר המשפחה משלימה בארוחת ערב קבועה בשישי.

   

   

  מי בדרך כלל נוכח סביב השולחן?

   

  "הוריי ואחותי. לעיתים מצטרפים אלינו סבא וסבתא מצד אמי. לעיתים מצטרפים דודים או חברים שלי, או חברים של אחותי אסתר".

   

  דניאל גד ומשפחתו בארוחת הערב - כולם יושבים יחד (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
  דניאל גד ומשפחתו בארוחת הערב - כולם יושבים יחד(צילום: דנה קופל)

   

  היכן אתם אוכלים?

   

  "רוב הזמן הארוחות המשפחתיות הן בבית. בנוסף, יש לנו כמה מסעדות שאנחנו אוהבים, ולפעמים כדי לגוון אנחנו אוכלים שם את הארוחות המשפחתיות, כמו למשל מסעדת "מו ומו" ברחובות או מסעדת "התרנגול הכחול" בתל-אביב".

   

  גד מספר שסביב השולחן יש בהחלט מקומות ישיבה קבועים ושאסור לקום מהשולחן לפני שכולם מסיימים את הארוחה. "מדובר בזמן איכות עם המשפחה‭,"‬ הוא מציין.

   

  ומה אוכלים סביב השולחן של משפחת גד?

   

  "באמצע שבוע קרוב לוודאי שזו תהיה ארוחה חלבית, כמו טוסטים, פיצות ולזניות, כי את המנות הבשריות אנחנו אוכלים בצהריים. תמיד יהיו על השולחן המשפחתי שלנו סלטים ביתיים שאמי מכינה, חביתות, קישים פשטידות. בדרך כלל הארוחה תסתיים עם קינוח טעים. אמא אופה מעולה אז תמיד יש עוגה טעימה בבית. אני ואבא שלי חובבי בשר ואמי ואחותי מעדיפות אוכל חלבי. אם נאכל במסעדה ביום הולדת של אחת מהן זה יהיה במסעדה חלבית, ואם זו תהיה יום הולדת של אבי או שלי אז זה יהיה במסעדה בשרית‭."‬

   

  מהן המנות הכי אהובות סביב השולחן שלכם?

   

  "אני מאוד אוהב את הלזניה של אמא. אבא אוהב את הק - רפלעך תפוחי אדמה שאוכלים עם מרק עוף צח, אחותי אסתר אוהבת שקשוקה ואמא בעיקר אוהבת סלט ירקות".

   

  איך היית מתאר את סגנון האוכל שלכם סביב השולחן?

   

  "ארוחות הערב באמצע שבוע הן ארוחות קלות ובימי שישי בערב הארוחות מורכבות ממנות שמגיעות מהמטבח המזרחי (אמי עיראקית-טריפוליטאית) ומהמטבח האשכנזי (אבי רומני-פולני).‬ אני לא כל כך אוהב אוכל חריף, אז על המנות החריפות אוותר. אמא משתדלת להתחשב בי ולהכין מנות פיקנטיות ולא יותר".

   

  האם אתם שומרים על תפריט מאוזן בארוחת הערב?

   

  "התפריט מאוזן וכולל באופן קבוע ירקות, חלבונים (דגים, ביצים) וגם פחמימות (לחמים מיוחדים שאבא מאוד אוהב ונהנה לקנות מדי ערב במאפייה וכו')".

   

  מי מכין את האוכל?

   

  "ברוב המקרים אמא ואבא, וכשיש לנו זמן גם אחותי ואני נהנים מאוד להכין את הארוחה". 

   

  לא אוהב אוכל חריף - דניאל גד (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
  לא אוהב אוכל חריף - דניאל גד(צילום: דנה קופל)

   

  האם יש חלוקת תפקידים קבועה בהכנת הארוחה?

   

  "בדרך כלל ההורים מכינים, אחותי ואני עורכים את השו - לחן ובסיום הארוחה מפנים את השולחן. אבא אחראי על שטיפת הכלים".

   

  על מה אתם מדברים בזמן ארוחת הערב המשפחתית?

   

  "על היום שעבר והחוויות שעברנו בו. משתפים ברגשות ובדילמות שהתמודדנו איתם ומתייעצים אחד עם השני. בנוסף מדברים על נושאים אקטואליים, אם זה ספורט שאבא ואני אוהבים, תיאטרון וקולנוע ‭."'וכו‬

   

  האם אתם נוהגים לצלם את המנות ולהעלות לרשת?

   

  "לעיתים רחוקות".

   

  האם יש עיסוק אחר בזמן הארוחה כמו צפייה בטלוויזיה או שליחת הודעות בטלפון?

   

  "משתדלים שלא, כדי לנצל את הזמן הזה לגיבוש ולשיתוף אחד את השני ביום שעברנו".

   

  מה תזכרו מארוחות הערב המשותפות?

   

  "זמן איכות עם המשפחה, המון חום ואוזן קשבת וכמובן את הריחות הנעימים מהמטבח".

   

  האם יש לך זיכרון עבר מיוחד מארוחת ערב משפחתית?

   

  "כן, בדיוק כמו הזיכרונות שאני צובר כיום ומקווה להעביר לילדים שלי, של בית חם שמבשלים בו מאהבה משותפת גם אחד לשני וגם לארוחות ולביחד המשפחתי".

   

  למה חשוב לדעתך לאכול ביחד?

   

  "כדי לשתף, להתייעץ וליהנות מזמן איכות עם המשפחה שלך. רובנו רוב היום עסוקים כל אחד בענייניו, והארו - חה המשפחתית היא הזדמנות נהדרת שכדאי לנצל אותה למטרות הללו".

   

  כיצד לדעתך תומכת ארוחת הערב בקשר המשפחתי?

   

  "אין לי ספק שהארוחה תורמת לגיבוש המשפחה, לחיזוק הקשר וללימוד של הילדים איך להתמודד עם דברים שקורים להם במהלך היומיום, תוך כדי התייעצות עם ההורים".

   

  מה אומרים המומחים על משפחת גד?

  "חשוב לאכול ארוחת ערב משפחתית לפחות פעם אחת באמצע השבוע ובסוף השבוע תמיד, ולהקפיד על מאכלים מגוונים מכל קבוצות המזון ושיתוף של כל בני המשפחה בהכנות ופינוי של הארוחה", מסבירה אורלי פיינה, דיאטנית קלינית וחלק מצוות חיים בריאים של אסם.

   

  • הכירו את צוות חיים בריאים של אסם

   

  "משפחת גד בהחלט מקפידה על ההמלצה הזו. אם מוסיפים עוד פעם אחת, כך שבמצטבר יהיו שלוש-ארבע ארוחות

  משפחתיות לאורך השבוע כולו, זו כמות הפעמים שהוכחה במחקרים כבעלת תרומה משמעותית הן מבחינה תזונתית והן מבחינה פסיכולוגית. בעניין הקינוחים, מומלץ לאכול את הקינוח כשעה וחצי-שעתיים לאחר הארוחה, כסוג של ארוחת ביניים. ככלל, מומלץ לשלב במתכונים של העוגות או העוגיות קמח מלא כתחליף לחלק מהקמח, וכמובן שעדיף לשלב פירות כאופציה לקינוח".

   

  ישראל אהרוני, שף | "וואאוו ! אפשר שתאמצו אותי?"

  "משפחת גד, אפשר שתאמצו אותי לבן משפחה? תיאור ארוחות הערב המשפחתיות שלכם נשמע אידיאלי לגמרי. בעידן הנוכחי, שבו רוב בני הבית עסוקים רוב שעות היום, ולא פעם בשעות שאינן חופפות, אתם ממש מקפידים על קיום הארוחה וזה נהדר.

   

  "אני אוהב את תיאור מגוון המאכלים העולים על שולחנכם (שיחקתם אותה עם מטבחים משני העולמות),‬ אני אוהב את המגוון שמאפשר לאוהבי הבשר לבוא על סיפוקם, כמו גם לאוהבי המאכלים החלביים, ומתחשב בצרכים השונים של בני המשפחה השונים.

   

  "אני אוהב את תיאורי האווירה המשפחתית, את העשייה המשותפת בהרכב כזה או אחר, לפני, בזמן ואחרי הארוחה, את חלוקת התפקידים שלא מפילה את כל העבודה על צד אחד בלבד, את העובדה שהארוחה המשפחתית מקיימת, מעבר לצד הקולינרי, גם תפקיד חברתי ומהדק את הקשרים הבין משפחתיים, שהרי לאוכל יש משמעויות נוספות בחיינו, מעבר לאלה הקולינריות.

   

  "ארוחות משפחתיות הן לא פעם דרך להעברת מסורות משפחתיות, להידוק קשרים משפחתיים בכלל ובין־דוריים בפרט. גם העובדה שאת הארוחה הבשרית, הכבדה יותר, אתם אוכלים בצהריים בדרך כלל ומשאירים את ארוחת הערב כארוחה הקלה יותר של היום אני מאוד אוהב. בקיצור, אני חוזר על שאלתי: התאמצו אותי? 

   

  כרמית חוטינר, מנחת קבוצות הורים ומשפחה | לכידות משפחתית

  "למשפחת גד לכידות משפחתית גבוהה. למרות העיסוקים הרבים של בני הבית הם לא מוותרים על ארוחת הערב המשפחתית, גם כזמן איכות שבו מתייעצים, מתעדכנים, מתגבשים ומקבלים חום, אהבה ותמיכה. למשפחה יש הווי משפחתי ותחומי עניין משותפים כמו

  ספורט שדניאל ואביו אוהבים, תיאטרון וקולנוע.

   

  "כל אלה ואחרים עולים בשיח תוך כדי הישיבה בצוותא. כולם מתפנים לארוחה ונוכחים בה עם תשומת לב מלאה: לא עסוקים בצילומים לרשת, בטלפון או בהסחות אחרות ויוצרים "ביחד" משפחתי ומעורבות בחיים של כל אחד ואחד מבני המשפחה. במשפחת גד כולם מרגישים שותפים ותורמים לארוחת הערב אם בהכנה, עריכת השולחן, פינוי או שטיפת הכלים.

   

  "במשפחה זו ישנה היכרות והתחשבות עם האהבות, ההעדפות הקולינריות והמורשת של בני המשפחה והם באים לידי ביטוי באירועים חגיגיים כמו יום הולדת, שבהם בני המשפחה יוצאים לארוחה משותפת במסעדות לפי העדפת בעל השמחה. דניאל מודע לערך של הארוחה כזמן איכות משפחתי, הוא מתייחס אליה כ'הזדמנות נהדרת שכדאי לנצל' ומשתדל להפיק ממנה את המרב. אין ספק שהמשפחה מהווה מודל טוב לארוחת ערב משפחתית ולערך שעולה ממנה".   

   

  לארוחת הערב המשפחתית יש חשיבות מכרעת בחיזוק הביטחון העצמי של הילדים ובסיוע למעבר לאכילה בריאה יותר. ברביעי משפחתי נחזור מוקדם יותר הביתה ונשב יחד לארוחת ערב משפחתית 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דנה קופל
  דניאל גד - משתדלים לאכול יחד לפחות פעם בשבוע
  צילום: דנה קופל
  צילום: יהונתן בלום
  השף ישראל אהרוני
  צילום: יהונתן בלום
  צילום: איה יקותיאל
  כרמית חוטינר, מאמנת משפחתית
  צילום: איה יקותיאל
  צילום: דוד בר סלע
  אורלי פיינה, דיאטנית קלינית
  צילום: דוד בר סלע
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים