שתף קטע נבחר

המח"ט, המג"ד והמ"פים עשויים להיחקר. המשפחות השכולות: לא קיבלנו תשובות

הקלטות רשת הקשר מבוקר חטיפת סגן גולדין, שנחשפו ב-ynet, יילקחו בחשבון בהחלטה אם לפתוח בחקירה פלילית נגד קציני גבעתי. בני משפחות ההרוגים מחכים לתחקיר הסופי: "כך מנהלים קרב מסודר". האזינו לקולות הקשר

 

 

 

אלו הקצינים שעלולים להיות במוקד החקירה: הקלטות רשת הקשר מהמרדף אחר חוטפי סגן הדר גולדין במבצע "צוק איתן", הקלטות שנחשפו אתמול (יום ג') בבוקר ב-ynet, עשויות להיות רכיב מרכזי בהחלטת הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, אם לפתוח בחקירה פלילית על אירועי "יום שישי השחור ברפיח". מי שעלולים למצוא עצמם בחדרי החקירות של מצ"ח הם מפקד חטיבת גבעתי אלוף משנה עופר וינטר, מפקד גדוד הסיור של החטיבה סגן אלוף אלי ג'ינו וכן שני מפקדי הפלוגות - סרן שמואל ורב סרן דוד.

  

כבר עכשיו ברור לגורמים בפרקליטות הצבאית שבניגוד לאירועים אחרים ב"צוק איתן", שבהם נפתחה אש על יעדים חשודים, באירועי המרדף - תקיפות שכללו ירי מאות פגזים ופצצות מהקרקע

ומהאוויר - האוכלוסייה הפלסטינית לא הוזהרה מראש. 70 עזתים נהרגו אז ומאות נפצעו. מנגד, הטיעון שעשוי לעמוד לטובת המפקדים בשטח נוגע לרוח הכללית בצה"ל לעשות הכול כדי לעצור אירוע חטיפה. כמו כן, במקרה של ניסיון לחילוץ חייל או כוח מדיניות הפעלת האש מתירנית יותר.

 

במצ"ח לא מחכים ובינתיים חוקרים באזהרה כחשודים קצינים אחרים שלחמו במבצע על שורת אירועים שבהם נהרגו כ-50 פלסטינים, ובהם הפצצת בית הספר של אונר"א. כלל הקצינים הבכירים בשטח, שניהלו את הלחימה באותו יום שישי, משוכנעים כי פעלו לפי הפקודות וערכי טוהר הנשק, ובשיחה עם ynet כחודש וחצי אחרי המבצע לא הביעו חשש מחקירת מצ"ח נגדם.

 (צילום: יואב זיתון, רויטרס) (צילום: יואב זיתון, רויטרס)
(צילום: יואב זיתון, רויטרס)

"אני שלם עם כל הפקודות שנתתי. האש הייתה מידתית. כשחוטפים לך חייל אז נפעיל את כל האמצעים, גם אם זה גובה מחיר", אמר סא"ל ג'ינו באותו ראיון. "לא הייתה השתוללות, לא עלו תמונות של זקן פלסטיני חוטף כדור. את הדין וחשבון אני נותן קודם לחיילים שלי. אנחנו לא ירינו על אמבולנסים. כל חייל יודע שברגע חטיפה צריך לעשות הכל כדי לסכלה, כולל סיכון לפגוע בחטוף במידה מסוימת".

 

את משפחות ההרוגים פרסום הקלטת רשת הקשר הצה"לית בדקות שאחרי חטיפת סגן גולדין החזיר לבוקר יום שישי, 1 באוגוסט. "גילנו דברים חדשים, אבל אנחנו עדיין מחכים לתחקיר הסופי שישפוך אור על מה שקרה. עדיין לא קיבלנו תשובות", הם אומרים.

מפקד החטיבה אל"מ וינטר. ייחקר? (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
מפקד החטיבה אל"מ וינטר. ייחקר?(צילום: דנה קופל)

שלושה מלוחמי יחידת גדוד הסיור של חטיבת גבעתי נהרגו אז - רס"ן בניה שראל, סגן הדר גולדין וסמ"ר ליאל גדעוני. הבוקר גילו משפחותיהם פרטים חדשים על 'יום שישי השחור', יום כניסת הפסקת האש עם חמאס לתוקף, יום ששינה את חייהם. "זו הפעם הראשונה שהמשפחה שמעה שהם הרגו את אחד המחבלים", סיפר ציון גדעוני, אח של ליאל. "לראשונה גם שמענו על המכשיר לאיתור מנהרות שלא פעל בדקות שאחרי האירוע. כמשפחה, ובייחוד להורים, חשוב לדעת הכול ובעיקר אם ליאל היה זה שירה במחבל בשארית כוחותיו".

 

בני משפחת גדעוני מנסים לאסוף כל פרט מידע על ההיתקלות, אך הבדיקה אם החיילים חרגו מהנהלים אינה במרכז דאגתם. "אין לי ספק שהחיילים פעלו על פי הכללים", הוא אומר. "האווירה בצבא וגם מחוצה לו היא לעשות הכול כדי למנוע חטיפה וזה הזוי שפתאום רוצים לחקור אותם. אם הפצ"ר רוצה לבדוק - שיבדוק. מהקלטות הקשר רואים שהעסק מתנהל במקצועיות ואף אחד לא מאבד עשתונות ועושים הכול כדי להחזיר חבר הביתה. אם ליאל היה זה שצריך להילחם כדי להחזיר חבר שנחטף והיו רוצים לחקור אותו, הייתי כועס".

  

הרב שלום שראל, אביו של רס"ן בניה שראל, אמר כי ההקלטות שפורסמו מוכיחות מעל לכל ספק כי החיילים פעלו בצורה המקצועית ביותר. "זה החזיר אותי לאותו הבוקר. שמעתי רשתות קשר מזמן שירותי כתותחן בחיל השריון בקרב סולטן יעקב, אז היו קולות של כוח במצוקה, כוח שנלחם על חייו. הבוקר שמעתי קולות צלולים ומסודרים - ככה צריך לנהל קרב מסודר".

 

על פקודות מפקדי חטיבת גבעתי ברשת הקשר הוסיף שראל: "שמעתי את המח"ט וינטר ואת המג"ד ג'ינו שהכווינו כוחות ונתנו הוראות ברורות ומדויקות. התמונה שעולה היא שהחיילים פעלו בדבקות במשימה כדי למנוע את החטיפה והם ראויים לכל הערכה. צריך לשבח את חטיבת גבעתי על הרוח והרעות שהפגינו, ולהפסיק להכפיש אותה".

 

בני משפחת אחד החללים ציינו עם זאת כי הם טרם קיבלו את התחקיר המלא של ההיתקלות. "אלוף הפיקוד היה אצלנו לפני שלושה שבועות ויש עדיין הרבה מאוד סימני שאלה. יש לנו זמן ואנחנו מקווים שנקבל את הפרטים המלאים בהקדם".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 30/12/2014 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
מפקד החטיבה אל"מ וינטר
צילום: דנה קופל
מומלצים