שתף קטע נבחר

בדרך להאג: התגובה הפלסטינית לכישלון באו"ם - הצטרפות לאמנת רומא

יו"ר הרשות אבו מאזן פתח את פגישת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה בחתימה על הצטרפות ל-20 אמנות, בראשן אמנת רומא שסוללת את הדרך להצטרפות לבית הדין הבינלאומי בהאג. אמש כשל הניסיון הפלסטיני במועצת הביטחון להציב לוח זמנים לסיום הנוכחות הישראלית ביהודה ושומרון

הכישלון במועצת הביטחון - והתגובה. ברמאללה נפתחה הערב (יום ד') פגישת ההנהגה הפלסטינית בעקבות הכישלון להשיג רוב ל"סיום הכיבוש" במועצת הביטחון. במסגרת הפגישה חתם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בשידור חי על 20 אמנות בינלאומיות, ובראשן אמנת רומא. אמנה זו סוללת עבור הפלסטינים את הדרך להצטרפות לבית הדין הבינלאומי בהאג. לקראת החתימה אמר יו"ר הרשות: "מועצת הביטחון, אנחנו רוצים להתלונן על זה שפוגעים בנו ובאדמה שלנו. למי נתלונן? מועצת הביטחון סירבה לבקשתנו. לאן נלך? לארגונים הבינלאומיים".

 

נפילת ההצעה הפלסטינית באו"ם:

 

 

בתגובה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מי שצריך לחשוש מבית הדין הבינלאומי בהאג זאת הרשות הפלסטינית שנמצאת בממשלת אחדות עם חמאס, ארגון טרור מוצהר שכמו דאעש מבצע פשעי מלחמה".

 

"אמנת רומא" מהווה את מקור הסמכות לפעילותו של בית הדין בהאג - הגוף השיפוטי-פלילי שהחל לפעול בהאג ב-2002. על האמנה חתומות 139 מדינות, אם כי החתימה היא בבחינת הצהרת כוונות בלתי מחייבת.

אבו מאזן, הערב ברמאללה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבו מאזן, הערב ברמאללה(צילום: AFP)

בית הדין הבינלאומי בהאג (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בית הדין הבינלאומי בהאג(צילום: shutterstock)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בפתח הישיבה ברמאללה התייחס אבו מאזן להצבעה אמש בועצת הביטחון: "ידענו מי איתנו ומי נגדנו. ברגעים האחרונים שלפני ההצבעה מדינה אחת נסוגה מהתמיכה בנו (רמז עבה לניגריה מבלי להזכיר את שמה, א"ל) וזה הפך לשמונה קולות בעד ההצעה. אנחנו מעריכים את העובדה ששני קולות של מדינות אירופאיות, צרפת ולוקסמבורג, הצביעו בעדנו. אנחנו מודים להן על העמדה שלהן. אני מקווה שבעתיד ארה"ב לא תתנגד ותטיל וטו אם בפעם הבאה נשיג רוב במועצת הביטחון משום שההצעות הללו רק מסייעות להשגת שלום במזרח התיכון.

 

"האזור כולו בוער בסכסוכים ומה שייכבה את הסכסוכים הללו הוא פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני על פי העקרונות הבינלאומיים. אנחנו לא רוצים יותר מזה אבל גם לא נסתפק בפחות מזה. הערב אנו חותמים על 20 אמנות בינלאומיות שונות למרות שיש לנו זכות להצטרף לכל המוסדות הבינלאומיים".

 

הצעת ההחלטה הפלסטינית שקראה לסיום הכיבוש ולהגדרת לוח זמנים לגיבוש הסכם שלום ולנסיגה ישראלית מהשטחים לא עברה אמש במועצת הביטחון של האו"ם. בתחילה סברו הפלסטינים כי תשע מדינות יתמכו בהצעה ויעניקו לה את הרוב הדרוש, אך בסופו של דבר תמכו רק שמונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אבו מאזן, הערב ברמאללה
צילום: AFP
מומלצים