שתף קטע נבחר

יומני הנאצים: "תפסנו את היהודי גולדברג מתחזה לפולני!"

ממצא נדיר מגטו לודז' שהגיע למכון "שם עולם" נחשף לראשונה: יומן של קצינים נאצים, המתעד בקפדנות את ההתרחשות היום-יומית בין כתליו. חקירות בעינויים נגד יהודים המכונים "מתחכמים", מעצר יהודים שנחשדו באחזקת "רכוש אסור", ושימוש ביודנראט כדי להוציא מידע-פנימי מפליל

עצרנו, חקרנו בעינויים, התנכלנו, החרמנו רכוש: 70 שנה לאחר חיסולו של גטו לודז' במלחמת העולם השנייה - מהגדולים והצפופים ביותר בפולין הכבושה - נחשף לראשונה תיעוד קפדני של ההתרחשויות היום-יומיות בין כתליו, כפי שרשמו אותו הקצינים הנאצים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

ביומן המשתרע על פני 350 עמודים, מתארים הגרמנים בשפה "מכובסת" כיצד נהגו ביהודי המקום, הענישו אותם בגין "מחשבות על בריחה", ונקטו בשיטות אכזריות כדי להוציא מידע מה"מִתחכמים" שבהם.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בגטו לודז' חיו כ-165 אלף איש על פני שטח של כ-2.5 קמ"ר בלבד, ועוד 40 אלף יהודים גורשו אליו במהלך המלחמה מארצות אחרות. רק 11 אלף מתוך אוכלוסייה של למעלה מ-200 אלף שרדו בחיים, עד לשחרורו בינואר 1945.

 

"מצוד אחר בן כלאיים"

מכון "שם עולם" לחקר, חינוך והנצחת השואה, הצליחו באחרונה לשים את ידיהם על הממצא הנדיר מהגטו שהנאצים התאמצו להסתיר, והם חושפים אותו כעת, לרגל יום הקדיש הכללי המצוין היום (ה'), צום י' בטבת, לזכר קורבנות השואה שתאריך פטירתם אינו ידוע.

 

"נערך מצוד ונתפסו בני הזוג ייגר, והילד שטענו שהוא בנם. בהמשך התברר שמו. בבוקר תצא חוליה להחרים את הרכוש בביתם". מתוך היומן (צילום: מכון "שם עולם") (קרדיט: מכון שם עולם) (קרדיט: מכון שם עולם)
"נערך מצוד ונתפסו בני הזוג ייגר, והילד שטענו שהוא בנם. בהמשך התברר שמו. בבוקר תצא חוליה להחרים את הרכוש בביתם". מתוך היומן (צילום: מכון "שם עולם")

 

הכתבים הקשים מתארים טפח נוסף במשטר האלים וחסר העכבות נגד יהודי המקום, שאינו מגלה סבלנות כלפי מי שאינו סר

למרותו האכזרית. רוב היומן טרם תורגם לעברית, וניתן ללמוד ממנו על חקירות בעינויים נגד יהודים המכונים שם "מתחכמים", מעצר יהודים שנחשדו באחזקת "רכוש אסור", ושימוש ביודנראט כדי להוציא מידע-פנימי מפליל נגד יהודים שלא נשמעו לכללי הברזל הנוקשים שהכתיבו הנאצים.

 

"היהודי גולדברג מאייר נתפס לאחר מידע שהיה בידינו שמתחזה לפולני, וסוחר בחומרי טכסטיל שהיה ברשותו מהעבר", כתבו הקצינים הגרמנים באחד העמודים ביומן. בהמשך מופיעים דיווחים כלליים רבים על עצורים ומצודים: "שטאייר, דוד, יהודי, יליד 21 באוקטובר, שנת הלידה אינה ידועה, מטורק, גובהו כ-160 ס"מ, צנום, שערו שחור, עיניו חומות, נקרא גם בשם אנטוני ברודזיאק (נעצר). תחנת המשטרה בטורק".

 

"המישלינג היהודי אוסקר שטיינר (בן כלאיים), יליד 26 בפברואר 1901, ממלסדורף, מתגורר ב-אובראו, מחוז גארמיש, נמלט ונערך אחריו מצוד מטעם משטרת מינכן תחת פקודת מעצר על פי התקנות".

 

גטו לודז' (מתוך מאגר התצלומים של יד ושם) (מתוך מאגר התצלומים של יד ושם)
גטו לודז'(מתוך מאגר התצלומים של יד ושם)

 

הרב קריגר: "טפח נוסף ממימדי הרוע"

וכך מתארים הקצינים האכזריים את ההתנכלות למשפחה שניסתה להחביא בביתה ילד יהודי מאימת הנאצים: "הילד חיימוביץ הנייק

הוחזק אצל פולקס דויטשה (תושבי פולין יוצאי גרמניה). בעקבות סכסוך שכנים קיבלנו מידע על משפחת ייגר שבידיה ילד יהודי, שמשפחתו העניקה הון רב למשפחה הזו על מנת לשומרו. נערך מצוד ונתפסו בני הזוג ייגר, והילד שטענו שהוא בנם. בהמשך התברר שמו. בבוקר תצא חוליה להחרים את הרכוש בביתם".

 

ראש מכון "שם עולם", הרב אברהם קריגר, אומר כי "יומן התיעוד שנחשף לראשונה חושף טפח נוסף ממימדי הרוע הגרמני. קציני הגטו לא בחלו באמצעים על מנת לייצר משטר של אימה ופחד בקרב יהודי הגטו, והשתמשו בכלים הנבזיים והנכלוליים ביותר בשביל לשרת את מכונת ההשמדה הנאצית. היומן הזה חושף את מה שהגרמנים רצו בכל מאודם להסתיר - אך לא הספיקו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל כרמון
האנדרטה לזכר יהודי לודז'
צילום: אריאל כרמון
קרדיט: מכון שם עולם
לא בחלו באמצעים. קטע מהיומן
קרדיט: מכון שם עולם
צילום: מכון שם עולם
"טפח נוסף ממימדי הרוע הגרמני". הרב אברהם קריגר
צילום: מכון שם עולם
מומלצים