שתף קטע נבחר

הסוכרת של המילואימניק – בגלל בקת"ב בעזה

בתחילת האינתיפאדה השנייה נקלע חייל לאירוע במוצב טרמית, וזמן קצר אחריה אובחנה המחלה. אחרי הליך משפטי ארוך נקבע הקשר בין הדברים

חייל מילואים שנקלע לאירוע של זריקת אבנים ובקבוקי תבערה ברצועת עזה בתחילת האינתיפאדה השנייה אובחן זמן קצר לאחר מכן כחולה סוכרת. בחלוף 14 שנים מהאירוע, בתום הליך משפטי ארוך וממושך, קבע בית המשפט המחוזי בבאר שבע כי הסוכרת התפרצה בשל השירות הצבאי.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בספטמבר 2000 גויס התובע כמסגר לשירות מילואים בתנאי קבע. כחודש לאחר מכן, בעת שהתקין סככת מיגון עבור חיילים במוצב "טרמית" ציר פילדלפי, החל אירוע זריקת אבנים ובקבוקי תבערה לעבר המוצב. אחד מבקבוקי התבערה פגע בקיר סמוך למקום שבו שהה המסגר.

 

כתוצאה מהבהלה הוא מעד על שק חול שהיה במקום ונפל, וכתוצאה מכך נחבל ברגלו. לאחר כשבועיים וחצי של כאבים החלה רגלו להתנפח והוא פנה למיון בבית החולים סורוקה, שם התגלה זיהום חיידקי ברגלו. במהלך בדיקות הדם שנערכו לצורך הטיפול התגלו ערכי סוכר גבוהים בדמו, והוא אובחן כחולה בסוכרת סוג 2.

 

בנובמבר 2000 הגיש המסגר תביעה לקצין התגמולים במשרד הביטחון להכיר בו כנכה בשל הפציעה ברגלו, והוא הוכר כבעל נכות פלסטית בשל צלקת שנותרה. כשבע שנים מאוחר יותר הוא עתר להכיר גם במחלת הסוכרת ככזו שנגרמה עקב האירוע. אולם קצין התגמולים אימץ חוות דעת רפואית שלפיה אין קשר סיבתי בין תנאי השירות של המערער לבין התפרצות המחלה, ודחה את תביעתו.

 

המסגר פנה לוועדת ערעורים בטענה שמתקיים קשר סיבתי מובהק בין תנאי השירות להתפרצות מחלתו והסתמך על חוות דעת רפואית של מומחה לרפואה פנימית, שלפיה הסוכרת יכולה להתפרץ כתוצאה מהזיהום.

 

גם ועדת הערעורים דחתה את תביעתו בטענה כי סביר יותר שהמחלה התפרצה בשל גורמי סיכון אחרים, כגון רקע גנטי, יתר לחץ דם ועודף משקל. עוד נקבע כי המערער לא הוכיח שהיה מצב לחץ קיצוני באירוע שבו נחבל, וכי לחץ נפשי או מחלה זיהומית לא מוכרים בעולם הרפואה כגורמים להתפרצות סוכרת.

 

המסגר לא ויתר והגיש באמצעות עו"ד עודד צדקוני ערעור למחוזי בבאר שבע. הוא עמד על כך שהמחלה התפרצה בשל המתח הנפשי והבהלה בשילוב עם המחלה הזיהומית שבה לקה כתוצאה מהאירוע. לטענתו, אלמלא האירוע, יכול להיות שהמחלה לא הייתה מתפרצת לעולם.

 

הטריגר שגרם להתפרצות

השופט אריאל ואגו קיבל את גרסתו של המומחה מטעם המערער, שהעיד כי ידוע ומקובל בעולם הרפואה שמחלה זיהומית חריפה יכולה להוות "טריגר" שגורם להתפרצות של סוכרת, וכי מתקיים קשר סיבתי בין הזיהום להתפרצות. השופט הוסיף כי מומחיותו או בקיאותו של המומחה בתחום לא הוטלה בספק.

 

מנגד, ציין השופט, בחוות הדעת הרפואית מטעם קצין התגמולים, שיוצג על ידי עו"ד יערה קלינברגר, כלל לא צוינה מומחיותו של הרופא או ניסיונו בתחום, והוועדה הרפואית לא סיפקה ראיה כלשהי שתסתור את עמדת המומחה מטעם המערער.

 

משכך קבע השופט כי יש להכיר בזיהום שהתפתח ברגלו של המערער בשירות המילואים כגורם להתפרצות הסוכרת. סגנית הנשיא השופטת שרה דברת, והשופטת טלי חיימוביץ' הצטרפו לפסק הדין.

 

קצין התגמולים חויב לשלם למערער הוצאות משפט בסך 10,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד עודד צדקוני ממשרד צדקוני סיון
  • ב"כ המשיב: עו"ד יערה קלינברגר מפרקליטות מחוז דרום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים