שתף קטע נבחר

המצלמות תיעדו: כך השיבו את הקרנפיות הנמלטות

מצלמות האבטחה בכניסה לספארי ברמת גן תיעדו את הדרמה שאירעה הבוקר, לאחר שקרן פלס, ריהאנה וקרנבלה, שלוש קרנפיות לבנות (רחבות שפה) ניצלו את חוסר עירנותו של השומר ונמלטו מהספארי. המשטרה חסמה את דרכן לכביש הראשי והן הושבו תוך זמן קצר בחזרה לספארי

מצלמות האבטחה בשער הספארי ברמת גן תיעדו חלק מהדרמה שאירעה הבוקר (ה') סמוך לשעה שש בבוקר ופורסמה לראשונה ב-ynet. ריהאנה, קרן פלס וקרנבלה, שלוש קרנפיות לבנות (רחבות שפה) ניצלו את חוסר עירנותו של אחד השומרים ונמלטו מהספארי לטיול קצר, כשהן מגיעות אל כביש הגישה הראשי של הספארי.  

 

 

עובר אורח: "הקרנפים יכלו לטייל בכל רמת גן"

צדוק, עובר אורח שהגיע לפארק הלאומי ברמת גן, סיפר ל-ynet כי "החניתי את האוטו ועצרתי מול הרחוב. ראיתי את השער של הספארי. פתאום אני רואה שלושה קרנפים מטיילים מחוץ לשער. אמרתי 'אוי ואבוי רק שלא יפגעו באף אחד'. חייגתי למשטרה והם הגיעו אחרי שלוש דקות".

 

לדבריו, הוא עצר אנשים שחלפו בקרבת מקום במטרה למנוע מהם להגיע לקרבת הקרנפים. "הקרנפים יכלו לטייל בכל רמת גן איפה שהם רוצים", הוא אמר.

 

עוברי אורח שהבחינו בשלוש החיות הגודלות דיווחו למוקד העירוני של עיריית רמת גן ולמשטרה על הבריחה של החיות. הספארי היה סגור באותה שעה למבקרים ובמקום היה צוות מצומצם של עובדים ושומרים.

 

 (צילום: באדיבות הספארי ר"ג) (צילום: באדיבות הספארי ר
(צילום: באדיבות הספארי ר"ג)

בסרטוני האבטחה ניתן לראות את מנכ"ל הספארי, יהודה בר, שועט עם רכבו מחוץ לספארי ב-06:34 כשברקע ניתן לראות את ניידות המשטרה מגיעות אל כביש הגישה הראשי לספארי, הסמוך לפארק הלאומי רמת גן ולכביש ראשי.  כוחות משטרת מרחב דן הגיעו למקום וחסמו את האזור. 

 

אחד העובדים רץ במהירות לעבר האזור אליו ברחו שלוש הקרנפיות. שתי דקות מאוחר יותר, מצלמת האבטחה מתעדת את חבורת הקרנפיות רצה במהירות אל שער הכניסה הראשי של הספארי ברמת גן. אחד העובדים רץ אחריהן ומוודא כי הן מתקדמות אל השטח הפתוח בספארי ברמת גן.

 

 (צילום: באדיבות הספארי ר"ג) (צילום: באדיבות הספארי ר
(צילום: באדיבות הספארי ר"ג)
 

מנכ"ל הספארי יהודה בר מגיע בעקבותיו עם רכבו והשער הראשי בספארי נסגר. לדברי שגית הורוביץ, דוברת הספארי, האירוע עצמו החל בשעה שש בבוקר. "מנכ"ל הספארי יהודה בר, הגיע אל הספארי בשעה שש בבוקר, לפני שהעובדים מגיעים למקום ולקח את המפתחות מהשומר כדי לפתוח את שער היציאה הראשון בספארי", היא סיפרה בצהריים ל-ynet.

 

מנכ"ל הספארי: "השומר התרשל ופוטר בו במקום"

יהודה בר, מנכ"ל הספארי סיפר ל-ynet כי קיבל את הדיווח הראשון לקראת השעה שש ורבע. "ישבתי במשרד והתקשרו אלי מהמוקד העירוני. הם אמרו שיצאו כמה קרנפים החוצה. מייד ניגשתי לשער וראיתי שהמשטרה חסמה את הכביש לידינו"

 

שלוש הקרנפיות הצליחו להגיע לחניון קטן הסמוך לשער הכניסה לספארי, המצוי בסמוך לפארק הלאומי ברמת גן. "מצאתי שתי קרנפיות פרחחיות עם קרנפית יותר מבוגרת במגרש החנייה. תוך דקה וחצי הן היו בחזרה בספארי. לא קרה שום דבר ולא נגרם נזק".

 

 (צילום: באדיבות הספארי ר"ג) (צילום: באדיבות הספארי ר
(צילום: באדיבות הספארי ר"ג)

 

לדבריו, הוא ביצע בדיקה ראשונית לבריחת הקרנפיות. "פותחים את השערים בספארי בסביבות שש בבוקר ותפקידו של השומר הוא לסגור מייד את השער. השומר התרשל וכנראה ישן. פוטר בו במקום", מסביר בר. לדבריו, בגן החיות ישנם נוהלי טיפול באירועים של בריחת בעלי חיים מחוץ לשטח הספארי.  

 

"לקראת מבצע צוק איתן ריעננו את הנוהלים הקיימים אצלנו בכל הנוגע לטיפול בחיות המוגדרות כמסוכנות שבורחות מהספארי. זה יכול להיות יעל, טיגריס או פיל. אנחנו מתואמים עם המשטרה בנושא וכל האירוע נגמר מהר מאוד".

 

שגית הורוביץ, דוברת הספארי מוסיפה ואומרת כי "הקרנפיות יצאו החוצה. הן פנו ימינה בשער היציאה וככל הנראה נתקלו בכמה רצים שיצאו מהפארק הלאומי ברמת גן, ליד אחד השבילים הסמוכים לספארי".

 

לדבריה, "הקרנפיות היו בהלם לאחר שמצאו עצמן בחוץ. נבהלו ורצו לחזור לשטח הפתוח בספארי. יהודה המנכ"ל התחיל למחוא להן כפיים, הן שמעו לו וחזרו לספארי" היא מסבירה. "הקרנפיות קרן פלס, ריהאנה וקרנבלה הן אלו שיצאו מחוץ לשטח הספארי".

 

 (צילום: באדיבות הספארי ר"ג) (צילום: באדיבות הספארי ר
(צילום: באדיבות הספארי ר"ג)

 

הקרנפים הנפוצים בטבע, אך עתידם בסכנה

הקרנפים הלבנים בטבע נחשבים ליונקים היבשתיים הגדולים בעולם אחרי הפילים ועשויים להגיע למשקל של עד כשלושה טון. מצבם של הקרנפים הלבנים בטבע טוב ויציב, בהשוואה למינים אחרים של קרנפים, המצויים בסכנת הכחדה חמורה וחלקם מצויים על סף הכחדה מהטבע.

 

באוכלוסיית הקרנפים הלבנים שמרבית מהאוכלוסיה שלה מצויה בארבע מדינות בלבד - דרום אפריקה, נמיביה, זימבבואה וקניה - נרשמה עליה במספרה בשנים האחרונות ל-20,450 פרטים בטבע, אך תופעת הציד לא חוקי מאיימת על הישרדותם.

 

בדרום אפריקה מצויים 73 אחוז מכל אוכלוסיית הקרנפים בעולם. הגורם המרכזי לציד הוא סחר בקרני היונקים הגדולים. על פי הרפואה הסינית המסורתית, הקרניים מכילות חומר שעשוי להגביר את האון הגברי, לטפל בבעיות פוריות ואף לסייע במיגור מחלת המלריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות הספארי ר"ג
קרנפיות ברחו מהספארי ר"ג
צילום: באדיבות הספארי ר"ג
מומלצים