שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרשת מג"ד גבעתי: הרמטכ"ל רשם הערה פיקודית למח"ט, אך קבע שלא טייח
  הרמטכ"ל אימץ את תחקיר אלוף פיקוד דרום על פרשת המג"ד לירן חג'בי שהודח: "לא עולים ליקויים הנוגעים להסתרה מצד מח"ט גבעתי". עם זאת קבע: תינתן הערה על ההקפדה הנדרשת במימוש הנהלים באירועים כאלה

  מח"ט גבעתי לא טייח. דובר צה"ל פרסם בצהריים (יום ו') את מסקנות התחקיר שביצע מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי (שלמה) תורג'מן לאירועים שהתרחשו בגדוד צבר בחטיבת גבעתי. התחקיר בדק את התנהלותו של מפקד החטיבה, אלוף-משנה עופר וינטר בנוגע לחשדות שהועלו נגד סגן-אלוף לירן חג'בי, מפקד הגדוד, שחשוד בביצוע עבירות מין בשתי חיילות והודח בשבוע שעבר על ידי הרמטכ"ל בני גנץ. החשד נגד וינטר היה שהוא לא דיווח על המעשים של ח'גבי.

   

  אל"מ וינטר (מימין) וסא"ל חג'בי. חקירת מצ"ח עדיין נמשכת (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  אל"מ וינטר (מימין) וסא"ל חג'בי. חקירת מצ"ח עדיין נמשכת(צילום: דובר צה"ל)
   

  "היום (ו') הוצג לרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התחקיר הפיקודי", נמסר בהודעת צה"ל. "הרמטכ"ל הדגיש בסיכומו כי מעורבות המפקדים הבכירים באירוע, מפקד פיקוד הדרום ומפקד חטיבת גבעתי הייתה מקצועית, ערכית וחדה וכי על סמך ממצאי התחקיר, לא עולים ממנו ליקויים הנוגעים להסתרה או העברת תמונת נתונים שגויה מצד מח״ט גבעתי, אלוף משנה עופר וינטר.

   

  "בתחקיר סיכם הרמטכ"ל את המשך ההליך הפיקודי במסגרתו תינתן הערה למפקד חטיבת גבעתי על ידי מפקד פיקוד הדרום, על ההקפדה הנדרשת במימוש הנהלים באירועים מסוג זה. הרמטכ"ל ציין כי באירוע זה נדרש היה לפעול על פי הנהלים והפקודות ולהכירם, בצד הטיפול הפיקודי. הרמטכ"ל הנחה לרענן ולחדד את הנהלים באירועים מסוג זה בצה"ל, ולוודא כי הם מתקיימים ללא דופי. במסגרת הצגת התחקיר נפגש הרמטכ"ל עם מח"ט גבעתי, בכדי לעמוד מקרוב על פרטי התחקיר, תוך שהוא מציין את פועלו של המח"ט ואת פעילותה המבצעית של חטיבת גבעתי בכלל ובמהלך צוק איתן בפרט, והדגיש כי אין לו ספק כי החטיבה תמשיך ותהווה חלק משמעותי בכוחו המבצע".  

  הרמטכ"ל בני גנץ. "הורה לחדד נהלים" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  הרמטכ"ל בני גנץ. "הורה לחדד נהלים"(צילום: דובר צה"ל)

  ההערה לווינטר, שבעוד כמה חודשים יסיים את כהונתו כמתוכנן וייצא לתקופת לימודים, עלולה לפגוע בקידומו העתידי. בצה"ל מתקשים להסביר את הסיבה להערה שנרשמה על ידי האלוף תורג'מן לחובתו של המח"ט, בעיקר לנוכח העובדה שהרמטכ"ל והאלוף משבחים את תפקודו והתנהלותו, מעניקים לו גיבוי מלא וקבעו נחרצות כי לא טייח דבר בפרשות השונות בגדוד צבר בכלל, ובפרט בעבירות המין שיוחסו למפקד הגדוד.

   

  "קצין ערכי, ישר ומקצועי"

  נגד סא"ל חג'בי מתקיימת חקירה בחשד שביצע מעשה מגונה ובהטרדה מינית של שתי חיילות ששירתו תחת פיקודו. בין היתר חושדים שחג'בי שיבש חקירה והדיח פקוד למתן עדות שקר. המשטרה הצבאית הודיעה שהיא מנהלת חקירה נגד כמה בעלי תפקידים בחטיבת גבעתי, ובהם מפקד הגדוד. הטענות שעלו כלפי מפקד החטיבה, אל"מ וינטר, הן שהוא ידע על החשדות נגד ח'גבי אך לא דיווח עליהן. 

   

  במקביל מתנהלת חקירת מצ"ח שטרם הסתיימה נגד אל"מ וינטר, בגין טיוח המקרה. על פי ההערכות, החקירה תסתיים ללא הגשת אישום נגד המח"ט.

   

  פרקליטו של מח"ט גבעתי, עו"ד עודד סבוראי מסר בתגובה להודעת דובר צה"ל: "העובדה כי טיפולו של מח״ט גבעתי באירוע היה ערכי וכי לא היה טיוח, סוכמה היום הן על ידי הרמטכ"ל והן על ידי מפקד פיקוד הדרום. בכך אנו תקווה כי יסתיים מחול השדים שהתחולל בשבועות האחרונים שלא בצדק סביב אל"מ וינטר, קצין ערכי, ישר ומקצועי, שבכוונתו להמשיך ולעסוק בהכנת החטיבה לאתגרים המבצעיים העומדים בפניה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דנה קופל
  מח"ט גבעתי, אל"מ עופר וינטר
  צילום: דנה קופל
  מומלצים